Szpital dla kotów: jak się opiekować kotem, gdy niezbędna jest operacja?

Sterylizacja kota, leczenie urazów spowodowanych upadkiem bądź wypadkiem drogowym – to tylko niektóre możliwe przyczyny hospitalizacji kotów. Jak się do niej przygotować i opiekować kotem w okresie rekonwalescencji?

Nasz pupil może się znaleźć w szpitalu dla kotów z wielu powodów. Do najpopularniejszych należy oczywiście sterylizacja kota czy wypadek drogowy. Hospitalizacji wymagać mogą również inne schorzenia. W szpitalu dla kotów można przeprowadzić leczenie ropnia, złamań, zerwań więzadła krzyżowego itp. Jak możemy pomóc pupilowi przejść przez ten trudny dla niego okres? Jak przygotować kota do operacji i leczenia?

Operacja kota – o czym należy pamiętać?

Po pierwsze upewnij się, że kot posiada wszystkie wymagane szczepienia (sprawdź listę niezbędnych szczepień dla kota). Ważne jest, by pamiętać, że zwierzę będzie najprawdopodobniej poddane narkozie. Narkoza u kota wymaga pustego żołądka podczas operacji. Na około dobę przed zabiegiem nie należy więc podawać kotu jedzenia. Dokładne instrukcje dotyczące postępowania przed operacją kota otrzymasz od swojego lekarza weterynarii.

Kot w szpitalu, czyli stresująca hospitalizacja

Hospitalizacja może być bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem dla twojego kota. Obce osoby będą się nim zajmować i powstrzymywać go od ucieczki. W otoczeniu innych zwierząt będzie zamknięty w klatce, nie mając możliwości schowania się gdziekolwiek. Nie należy również zapominać o stanie zdrowia kota – może czuć się osłabiony lub cierpieć z powodu bólu. W celu zwiększenia komfortu kota, należy przenosić go w wygodnym transporterze razem z jego zabawką bądź znajomym kocykiem lub poduszką, których zapach będzie przypominał mu dom.

Kot po operacji – jak się nim zajmować?

Kot po operacji z pewnością nie będzie czuł się zbyt dobrze. Mimo podanych środków przeciwbólowych, może odczuwać dyskomfort i bolesność. Zgodnie z zaleceniami weterynarza, przez kilka dni po zabiegu należy podawać zwierzęciu specyfiki przeciwzapalne. Czasem może zajść również potrzeba podawania kotu antybiotyku w formie tabletek bądź syropu. Przeczytaj, jak podać zwierzęciu lekarstwo.

Rekonwalescencja i powrót kota do domu

Z reguły nie zdajemy sobie z tego sprawy, jednak sam powrót do domu może okazać się dla kota stresującym przeżyciem. Ślady zapachowe, które pozostawił na meblach i ścianach mogły wywietrzeć podczas jego nieobecności. Prawdopodobnie wizualnie rozpozna on swoje terytorium, mimo wszystko może czuć się nieco zdezorientowany. Jak opiekować się kotem po operacji, by szybko doszedł do siebie?

Po powrocie do domu umieść pupila w ciepłym i cichym miejscu, aby się uspokoił i mógł odpocząć. Podawaj mu małe ilości jedzenia oraz wody, aby nie przeciążyć żołądka. Co najważniejsze, nie wypuszczaj kota na zewnątrz przez kilka dni, nim szwy się nie zagoją. W zależności od rozmiarów zwierzęcia, weterynarz dopasuje specjalny kołnierz uniemożliwiający mu lizanie bądź podgryzanie okolic rany.

Obowiązkowa kontrola po zabiegu

Weterynarz usunie szwy po około 10-14 dniach od operacji. Jeśli szwy są rozpuszczalne – same znikną. Mimo to należy udać się na kontrolę w celu sprawdzenia stanu blizny. Lekarz weterynarii, mając na uwadze stopień skomplikowania zabiegu, poinformuje cię również, kiedy kot będzie mógł znów wrócić do normalnej aktywności.

Czy wiesz na co najczęściej chorują koty? Sprawdź, które choroby zakaźne kotów są najpopularniejsze.

2170

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij