Szkolenie psów – grupowe czy indywidualne?

Decydując się na przyjęcie do domu psa – bez względu na to, czy jest to szczeniak, czy pies dorosły – powinniśmy zadbać o jego właściwe wychowanie. Czy fakt, że pies ma być tylko domowym pupilem, oznacza, że pies nie potrzebuje szkolenia?

Jeśli chodzi o konieczność szkolenia – wielkość, rasa czy wiek czworonoga nie mają żadnego znaczenia. Jest ono potrzebne każdemu psu. Oczywiście im pies starszy, tym proces uczenia może być nieco dłuższy, a osoba szkoląca będzie musiała wykazać się większą cierpliwością.

Zajęcia w grupie czy szkolenie indywidualne?

Kolejnym dylematem stojącym przed opiekunem (poza wyborem samej psiej szkoły) jest typ szkolenia: indywidualne czy grupowe? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od wielu czynników i oba typy szkolenia mają swoje wady i zalety.

W ostatnim czasie pojawiło się dość sporo szkoleniowców, którzy zaczynają propagować tylko i wyłącznie szkolenie indywidualne. Zastanówmy się w takim razie, według jakich kryteriów wybierać szkolenie.

Indywidualne szkolenie psów – kiedy jest dobrym wyborem?

Podstawową zaletą szkolenia indywidualnego jest fakt, iż cała uwaga trenera jest skupiona wyłącznie na jednym psie oraz jego opiekunie. Wówczas łatwiej jest wyłapywać błędy czy obserwować zachowanie szkolonej pary.

Program szkolenia jest też zazwyczaj dobrany pod konkretnego psa i wymagania jego opiekuna. W takim dużym zakresie nie jest to możliwe na szkoleniu grupowym.

Patrząc z punktu widzenia psa, na szkoleniu indywidualnym bodźce rozpraszające (np. w postaci innych psów czy ludzi) są ograniczone do minimum. Szczególnie ważne jest to w przypadku psów łatwo ulegających rozproszeniu lub odczuwających lęk przed psami czy ludźmi.

Pies pracuje we własnym tempie i jeżeli do opanowania jakieś komendy potrzebuje nieco więcej czasu, nie ma z tym problemu. Tutaj pojawia się kolejna ważna kwestia, o której szkoleniowcy czasem zapominają, czyli zagadnienie szybkości uczenia się ludzi oraz ich charakteru.

Opiekun psa na szkoleniu indywidualnym

Na szkoleniu nie uczy się tylko pies, ale przede wszystkim jego opiekun. Czasem opanowanie jakieś czynności (np. operowanie jednocześnie klikerem, smakołykami i smyczą) przysparza człowiekowi sporo problemów i wtedy na szkoleniu grupowym pojawia się presja otoczenia. Inni opiekunowie już chcieliby przejść do kolejnych elementów szkolenia, a jedna osoba ma problem z poprzednią sekwencją. Mamy wówczas do czynienia z silnym stresem, który niestety udziela się również psom.

Niejednokrotnie opiekunowie odczuwają też silną frustrację, kiedy ich pies robi nieco mniejsze postępy od pozostałych uczestników. W przypadku szkolenia indywidualnego nie mamy z tym problemu, gdyż jesteśmy tylko my, trener i nasz pies.

Kolejnym plusem takiego szkolenia jest możliwość elastycznego doboru miejsca i czasu spotkań. To bardzo istotne w przypadku osób zapracowanych lub bez możliwości dowiezienia psa na miejsce (trener wówczas dojeżdża np. do domu klienta).

Wady szkolenia indywidualnego

Czy w takim razie indywidualne szkolenie psa ma jakieś minusy? Na szkoleniu indywidualnym pies nie ma możliwości uczenia się prawidłowej komunikacji z innymi psami, pracy w sytuacjach rozproszenia obecnością innych psów i ich opiekunów. Jego opiekun nie ma też dodatkowych bodźców zachęcających do lepszej i efektywniejszej pracy – nic tak nie motywuje, jak odrobina rywalizacji.

Grupowe szkolenie psów – praca w dużych rozproszeniach

Szkolenie grupowe odbywa się zazwyczaj z udziałem ok. 6 czasem nawet do 8 par (pies + człowiek). Terminy i miejsce spotkań są z góry ustalone i nie ma możliwości ich elastycznej zmiany.

Na szkoleniu grupowym psy mają możliwość kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku, obcymi ludźmi oraz pracy w silnych rozproszeniach. Jednak czasem tak duża ilość bodźców wpływa negatywnie na psa, szczególnie, gdy nie jest zbyt socjalnym zwierzęciem.

Czasem dużym problemem jest typ stosowanej nagrody. Niektóre psy są bardzo żarłoczne i nie mogą być nagradzane jedzeniem, gdyż sama jego obecność powoduje u nich dekoncentrację. W takim przypadku nawet smakołyki stosowane przez innych opiekunów mogą zbyt silnie skupiać uwagę psa.

Psy z problemami behawioralnymi na szkoleniu grupowym

Szkolenie grupowe niesie za sobą ryzyko konfliktów między psami. Często w grupie zdarza się pies, który wykazuje zachowania agresywne w stosunku do innych psów.

Na takie szkolenie nie mogą też uczęszczać suki z cieczką, psy agresywne, lękliwe, szybko ulegające ekscytacji, z problemami z koncentracją itp. Dla większości psów wykazujących problemy behawioralne lepszym rozwiązaniem będzie więc szkolenie indywidualne.

Trzeba też pamiętać, że ilość uwagi jaką może poświęcić trener każdemu uczestnikowi szkolenia grupowego jest mocno ograniczona. Może on też przegapić jakieś błędy popełnianie przez kursantów. Jednak ten typ szkolenia umożliwia opiekunowi zwierzęcia kontakt i wymianę poglądów z innymi osobami kochającymi psy.

Indywidualne czy grupowe szkolenie psów – które wybrać?

Wybór rodzaju szkolenia zależy przede wszystkim od charakteru: zarówno naszego, jak i szkolonego psa. Ważne są również:

  • ilość czasu, jaki możemy poświecić na szkolenie,
  • wiek i stan zdrowia naszego psa,
  • ewentualne problemy z zachowaniem zwierzęcia,
  • komfort psychiczny czworonoga (czy nasz pupil dobrze się czuje w dużej grupie psów?).

Przed podjęciem decyzji warto zajrzeć do szkoły i zapytać czy można przyjść z psem i sprawdzić, jak się będzie czuł wśród innych psów. Jeśli będzie wystraszony lub grupa psów będzie go bardzo mocno fascynowała, warto poszukać szkolenia indywidualnego.

915

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij