Szczęśliwy kot niewychodzący – czy to możliwe?

Koty, bez względu na rasę, coraz częściej pojawiają się w naszych domach i mieszkaniach. Ich rosnąca popularność jest zwykle związana z naszym trybem życia, czyli godzinami spędzonymi w pracy i brakiem czasu na wspólne spacery czy zabawę. Czy kot w domu, samotny przez większą część dnia, ma powody do radości?

Często możemy usłyszeć: wziąłem kota, bo ciągle mnie nie ma w domu, a kocham zwierzęta bądź kot jest lepszy od psa, bo nie musi wychodzić na spacer. Czy rzeczywiście kot aż tak bardzo różni się od psa i innych zwierząt, że możemy go zamknąć w domu na kilka bądź kilkanaście lat bez możliwości wyjścia? Czy kot w domu na pewno jest szczęśliwy, a jeśli nie, to co zrobić, by sprawić mu radość? Czy spacer z kotem i wypuszczanie go na zewnątrz jest zawsze dobrym pomysłem?

Kot, który nie wychodzi z domu

Chyba najbardziej niedorzeczną i pozbawioną naukowych podstaw informację przeczytałam na jednym z blogów o kotach. Według autora wpisu, kot jest genetycznie przystosowany do tego, aby nie wychodzić z domu. Jeżeli byłaby to prawda, to kot byłby najbardziej wyspecjalizowanym z pośród wszystkich zwierząt udomowionych. A jak wskazują badania naukowe, jest jednym ze zwierząt, które najpóźniej rozpoczęły koegzystencję z człowiekiem.

Udomowienie kota – historia prawdziwa

Najwcześniejsze dowody na wspólne życie kotów i ludzi pochodzą zaledwie sprzed 9500 lat i są nimi osady na Cyprze. Pierwsze ślady bardziej harmonijnego współżycia sięgają ledwie 3500 lat wstecz. Jak wynika z badań, przodkiem dzisiejszego kota, był kot nubijski, który zamieszkiwał Egipt około 1500 lat p.n.e. Sam rozwój, mechanizmy udomowienia oraz wiele zachowań kotów są do dnia dzisiejszego owiane tajemnicą. Właśnie to jest najbardziej fascynujące w tych zwierzętach.

Można powiedzieć, że kot, który jest z nami tak krótko, wciąż jest w drodze między dwoma niszami ekologicznymi. Z niszy samotnego drapieżcy (w której dominujące są zachowania aspołeczne, takie jak wycofanie, samotne polowania itp.) dopiero przechodzi do takiej, gdzie staje się gatunkiem bardziej społecznym i towarzyskim (np. nawiązywanie ścisłych relacji z innymi gatunkami). W odróżnieniu od psów, których wspólne życie z człowiekiem trwa od 10 do 15 tysięcy lat, koty nie były tak rygorystycznie selekcjonowane pod względem wyglądu i przeznaczenia.

Kot domowy czy jednak dziki?

Przez te wszystkie lata Felis catus, czyli kot domowy, niewiele się zmienił pod względem zachowania czy objętości mózgu w stosunku do swojego przodka. Większość współczesnych kotów – w przeciwieństwie do psów – wykonuje pełną sekwencję zachowań łowczych, takich jak tropienie, gonienie i zabijanie drobnych ptaków czy gryzoni. Młode kocięta urodzone przez zdziczałe kotki, które przed 7.-8. tygodniem życia nie zostaną przygarnięte przez człowieka, prawie nigdy nie przystosują się do bycia kotem domowym.

W przypadku szczeniąt psów, proces wtórnej socjalizacji jest dużo łatwiejszy. Wynika to między innymi z większego uzależnienia tych zwierząt od ludzi. Koty w stanie dzikim potrafią samodzielnie polować (przede wszystkim nie jest im do tego potrzebna współpraca w grupie), psy mają z tym duży problem. Poniższy diagram przedstawia potrzeby fizyczne i psychiczne współczesnych kotów. Jak widać, polowanie i eksplorowanie terenu wciąż jest bardzo ważnym aspektem ich życia.

 

ZABAWY ŁOWIECKIE/EKSPLOROWANIE
KONTAKT SOCJALNY
ZABAWA
JEDZENIE
SEN/ODPOCZYNEK
PIELĘGNACJA CIAŁA

 

Domowy łowca

Felis catus, czyli wspaniały samotny łowca należący do rodziny postrzeganej za najskuteczniejszych drapieżników na świecie, został uznany za zwierzę, które najlepiej czuje się, będąc zamknięte w czterech ścianach mieszkania. Dlaczego tak się stało? Musimy pamiętać, że kot, jak każda żywa istota, musi mieć kontakt z otaczającym światem, przebywać na świeżym powietrzu i móc bez przeszkód prezentować swoje naturalne zachowania.

Ostatnio coraz więcej osób uznaje za niehumanitarne przetrzymanie na fermach hodowlanych zamkniętych przez całe życie krów czy kur. Dlaczego więc tak łatwo przychodzi nam zamykanie naszych kotów? Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego koty tak lubią siedzieć przy oknach i na balkonach? Czemu musimy zabezpieczać te powierzchnie, by koty nie uległy wypadkom? Właśnie dlatego, że każdy z nich ma wewnętrzną potrzebę eksplorowania terenu i polowania na wolnym powietrzu.

Szczęśliwy kot niewychodzący

Sprawdź, jak zabezpieczyć okna i balkon. Przeczytaj o tym, jak zamontować siatkę ochronną.

Gdy kot się boi

Często argumentem mającym na celu potwierdzenie tezy, według której koty nie muszą opuszczać domu, jest strach, jaki odczuwają, gdy przebywają poza nim. Strach to coś oczywistego. Jeżeli pies bądź człowiek przez kilka miesięcy, a nawet lat, będzie izolowany w zamknięciu, stanie się aspołeczny i lękliwy. Każda nowa rzecz będzie budziła jego obawę i niechęć.

Takie zachowanie jest naturalnym procesem obronnym. Należy sobie uświadomić, że koty, które od małego wychodzą poza dom (czy to samodzielnie, czy z opiekunem), nie obawiają się niczego i chętnie poznają nowe otoczenie. Nie bójmy się więc wychodzić z naszymi czworonogami na spacer i – jeżeli to tylko możliwe – wypuszczać je do przydomowych ogródków.

Kot na spacerze

Oczywiście nie należy zmieniać stylu życia kota z dnia na dzień. Nasz pupil musi być stopniowo przyzwyczajany do spacerów. Musi poznać szelki dla kota i smycz, nauczyć się przebywać poza domem. Metoda małych kroków będzie najskuteczniejsza. Najlepiej uczyć tego już kocięta, dzięki czemu jako dorosłe osobniki nie będą miały problemu z przebywaniem na zewnątrz.

Wiele kłopotów z kotami domowymi wynika z jednej strony z ich naturalnych zachowań, które po prostu prezentowane są w niewłaściwy lub nieakceptowany przez opiekunów sposób, a z drugiej strony, z frustracji związanej z izolacją i brakiem możliwości bycia najlepszym na świecie drapieżnikiem. Dlatego też nie wstydźmy się wychodzić z naszymi kotami na spacer. Są takimi samymi zwierzętami jak psy :).

12903

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij