Szczepienia szczeniaka – które z nich są obowiązkowe?

Posiadanie psa to nie tylko przyjemność płynąca z kontaktu ze zwierzęciem, ale również obowiązki. Jednym z nich jest pilnowanie terminów szczepień. Kiedy przeprowadzić pierwsze szczepienie szczeniaka? Które szczepienia psów są obowiązkowe?

Każdy właściciel psa powinien byś świadomy nie tylko przyjemności, jakie są związane z posiadaniem czworonożnego przyjaciela, ale także obowiązków. Do podstawowych powinności należą zwłaszcza szczepienia szczeniąt, które pozwalają na uchronienie pupila przed groźnymi chorobami. Na co szczepić szczeniaka?

Obowiązkowe szczepienie szczeniaka

W 3. i 5. tygodniu życia szczenięta powinny zostać poddane odrobaczeniu. Wczesny termin spowodowany jest ryzykiem zakażenia larwami glist przez łożysko matki jeszcze w życiu płodowym. Odrobaczenie jest jednym z elementów przygotowującym psa do przyjęcia szczepień. Proces uodporniania psa można bowiem rozpocząć dopiero w chwili, kiedy jest on całkowicie zdrowy i pozbawiony pasożytów.

Obowiązkowym szczepieniem jest oczywiście to przeciwko wściekliźnie. Szczepienia szczeniąt mogą się odbyć już po ukończeniu przez nie 2. miesiąca życia. Według prawa każdy pies powyżej 3. miesięcy musi być już zaszczepiony. Kolejne szczepienia przeciwko wściekliźnie powinny odbywać się co roku. Jakie są konsekwencje niezaszczepienia psa na wściekliznę? Powiatowy Inspektorat Weterynarii może ukarać właściciela mandatem do 500 złotych. Prawdziwe kłopoty pojawiają się w sytuacji, kiedy niezaszczepiony pupil kogoś pogryzie – trafia wówczas na miesięczną obserwację, a właścicielowi grozi odpowiedzialność karna i stanięcie przed sądem.

Na co szczepić szczeniaka?

Poza wścieklizną szczeniak powinien zostać także zaszczepiony na nosówkę i parwowirozę. W zależności od tego, czy stosuje się wobec psa program szczepień wczesnych, czy standardowych, szczepienie może mieć miejsce w 6. albo 9. tygodniu życia. W kolejnych tygodniach, po powtórzeniu zastrzyków przeciwko nosówce i parwowirozie, dochodzi szczepienie przeciwko leptospirozie, kaszlowi kenelowemu, wirusowemu zapaleniu wątroby i koronowirozie.

Terminy oraz planowany zakres szczepień ustala się oczywiście z lekarzem weterynarii. Tylko weterynarz może stwierdzić, które szczepionki powinien przyjąć nasz pies. Najczęściej w gabinetach weterynaryjnych otrzymuje się szczepionki skojarzone, które jednym zastrzykiem uodporniają na kilka chorób. Jeśli jeszcze nie znalazłeś zaufanego weterynarza, sprawdź listę lecznic weterynaryjnych polecanych przez Royal Canin.

Tabela szczepień (poza wścieklizną) według rodzajów stosowanej profilaktyki

Rodzaj szczepieniaSzczepienia wczesneSzczepienia standardoweSzczepienia późne
nosówka, parwowiroza6.-7. tydzień
nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby10.-12. tydzień9.-10. tydzień12. tydzień
nosówka, parwowiroza, koronowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby16. tydzień12.-14. tydzień12.-14. tydzień

Szczepienia szczeniąt przeciwko chorobom zakaźnym

Które z chorób stanowią największe zagrożenie dla organizmów młodych psów? Jak wskazuje kalendarz szczepień, w pierwszej kolejności powinniśmy zaszczepić naszego pupila przeciwko poniższym schorzeniom:

  • Nosówka

Jest to zakaźna choroba wirusowa, szczególnie niebezpieczna dla młodych psów. Nosówka jest przenoszona drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni. Może zaatakować układ pokarmowy, nerwowy i oddechowy. Nieleczona nosówka cechuje się wysoką śmiertelnością.

  • Parwowiroza

Innymi słowy jest to krwotoczne zapalenie żołądka i jelit. Źródłem zakażenia są chore zwierzęta i ich kał. Parwowiroza jest wyjątkowo niebezpieczna dla szczeniąt.

  • Kaszel kenelowy

Wirusowe zapalenie dróg oddechowych, które bez powikłań przebiega stosunkowo łagodnie. Możliwe komplikacje grożą jednak niewydolnością układu oddechowego.

  • Wirusowe zapalenie wątroby u psa (choroba Rubartha)

Zarażenie następuje podczas kontaktu z chorym psem lub z nosicielem wirusa. Ostra postać choroby jest śmiertelna w ponad 90% przypadków. Profilaktycznie stosuje się najczęściej szczepionkę łączoną, która zapobiega także pozostałym chorobom zakaźnym.

Postępowanie po szczepieniu psa

Po wykonaniu szczepień zalecane jest czasowe unikanie kontaktu szczeniaka z obcymi psami. Pozwoli to zminimalizować ryzyko powikłań. Szczenię można wyprowadzać na spacery wybierając miejsca mało uczęszczane, nie dopuszczając do bezpośredniego kontaktu z psami, wąchania odchodów i moczu.

192173

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij