Święta z psem: Boże Narodzenie oczami naszego pupila

Święta to czas szczególny dla każdego z nas. Zastanówmy się jednak, czym jest ten okres dla naszego pupila. Boże Narodzenie z psem to bez wątpienia szczególny czas dla każdej ze stron. Czy jednak na pewno szczęśliwy? Co zrobić, by Święta nie cieszyły tylko nas, ale i naszych podopiecznych?

Obserwując i rozmawiając z wieloma opiekunami psów, zauważyłam, że często postrzegają oni zachowanie swoich pupili przez pryzmat naszego, ludzkiego kanonu wartości. Nawet w przypadku najprostszych czynności życia codziennego w „psio-ludzkiej” rodzinie dochodzi do konfliktów wynikających z obustronnego niezrozumienia. Święta z całym pośpiechem i zamieszaniem często urastają do rangi sytuacji ekstremalnej. Wielokrotnie zapominamy, że pies to nie człowiek w futrze, dlatego też nie zawsze okres przedświąteczny będzie dla niego czasem radosnego oczekiwania.

Boże Narodzenie z psem

Zarówno zmysły, jak i mózg naszych czworonożnych przyjaciół funkcjonują odmiennie od ludzkiego. Skutkuje to przede wszystkim innym postrzeganiem świata. To, co dla nas ludzi jest oczywiste, dla psa niekoniecznie – i na odwrót. Bez wątpienia jest wiele punktów wspólnych, inaczej nie byłoby możliwe koegzystowanie przez tyle tysięcy lat. Nie możemy jednak zapominać, że należymy do dwóch różnych gatunków, które mimo wszystko łączy cudowna nić porozumienia i miłości. Biorąc pod uwagę różnice występujące między nami, zastanówmy się, czy Święta są tak samo przyjemne i radosne dla wszystkich domowników?

Święta dla człowieka

Dla nas po okresie intensywnych przygotowań przedświątecznych (sprzątania, gotowania itp.) następuje okres „świętowania”. Dla każdego z nas oznacza to coś innego. Z jednej strony są to radosne chwile beztroski i odpoczynku z najbliższymi oraz długie godziny spędzone przy bogato zastawionym stole, z drugiej natomiast czas zadumy, przemyśleń i wspominania osób, których zabrakło. Dla jeszcze innych Święta to możliwość aktywnego spędzenia czasu na łonie przyrody. Jak w tym wszystkim odnajdują się nasze psy? Zależy to od wielu czynników, niemniej jednak, tak naprawdę to na nas, opiekunach, w dużej mierze spoczywa odpowiedzialność za nastawienie i humor naszego psa.

Święta z psem, czyli jak Gwiazdka wpływa na czworonoga?

W domu pojawia się wtedy spora ilość nowych, czasem nieprzyjemnych, lecz najczęściej bardzo kuszących zapachów. Pamiętajmy, że u psów węch to najważniejszy ze zmysłów. Pieczołowicie przygotowywane świąteczne smakołyki stanowią więc dla naszego psa nie lada pokusę. Zadbajmy o ich odpowiednie zabezpieczenie. W przeciwnym przypadku nie dziwmy się, gdy pies czegoś „skosztuje”. Miejmy na uwadze, że problemem nie będą w tej sytuacji jedynie nadjedzone potrawy, ale i potencjalne problemy trawienne u naszego pupila (o tym dlaczego domowe jedzenie może być groźne dla psa, przeczytasz we wcześniejszym artykule).

Równie kłopotliwe mogą być świąteczne porządki. Zadbajmy o to, by używane przez nas „chemikalia” nie pozostawały w zasięgu psa. Upewnijmy się też, czy mogą być stosowane w pomieszczeniach, w których przebywają zwierzęta (w przeciwnym razie mogą spowodować podrażnienia, a nawet poparzenia narządu węchu). Święta to jednak przede wszystkim czas spotkań towarzyskich w gronie rodziny i przyjaciół. W związku z tym w naszym domu pojawia się wtedy spora liczba gości. Jakiej psiej reakcji możemy się spodziewać?

Świąteczne odwiedziny rodziny z psem

Podczas Bożego Narodzenia w naszym domu bardzo często pojawiają się osoby, z którymi nasz pies nie ma kontaktu na co dzień. Ta sytuacja ma swoje plusy i minusy. Jeśli nasz pies jest prawidłowo zsocjalizowany, tego typu „najazd” gości w najgorszym razie będzie mu obojętny. Może się też zdarzyć, że będzie to najlepszy prezent świąteczny – kolejne ręce do głaskania czy dokarmiania. Gorzej, gdy nasz pies nie toleruje nowych ludzi w swoim domu, jest lękliwy lub ma silny instynkt pilnowania. Dla takiego psa święta to istny koszmar. Niestety w ostatniej chwili niewiele z tym problemem można zrobić. Dlatego tak ważne jest, abyśmy już wcześniej zadbali o to, by nasz pupil pozytywnie reagował na obcych ludzi.

Boże Narodzenie, czyli wyjątkowy czas dla czworonoga

Jakkolwiek nasze zwierzę się zachowuje, należy zapewnić mu ustronne miejsce, w którym będzie mógł spokojnie odpocząć lub schować się, gdy sytuacja zacznie go przerastać. Jest to szczególnie niezbędne w sytuacji, gdy wśród gości będą dzieci, które mogą zachowywać się w sposób natarczywy. Pamiętajmy, że zarówno przygotowania, jak i same Święta to ogromne zamieszanie, które często oznacza mniej czasu dla naszego psa. Sytuacja ta pociąga za sobą poważne zaburzenie ustalonego rytmu dnia. Psy uwielbiają, gdy ich życie jest mocno zrytualizowane – stałe pory karmienia, spacerów, zabaw itp. Wszystkie elementy w domu, szczególnie te należące do psa, muszą znajdować się na swoim miejscu. Gdy to wszystko zostaje zaburzone (chociażby jedynie na czas Świąt), nasze zwierzę zaczyna odczuwać dyskomfort i może stać się niespokojne.

Sprawdź, z jakimi innymi przykrymi niespodziankami i zagrożeniami wiążą się Święta i zima dla psa.

czas dla czworonoga

Zimowe osamotnienie

Kolejnym negatywnym aspektem jest fakt, że Święta dla psa to niestety w wielu przypadkach czas samotności. Coraz częściej ludzie spędzają je poza domem, nie zawsze mogą lub chcą zabierać ze sobą swojego przyjaciela. Dla takich psów Święta wiążą się z pobytem w hotelu, u znajomych czy rodziny. Dla zwierzęcia to czas smutku i tęsknoty. W takiej sytuacji warto zadać sobie pytanie: co skłoniło mnie do wzięcia psa pod swój dach? Pomijając negatywne strony, Święta z psem to również okres radości i dobrej zabawy. W wolne dni możemy więcej czasu poświęcić na spacery, zabawę, szkolenie czy po prostu bycie razem i wspólne wylegiwanie się na kanapie. Niemniej jednak, mimo niesprzyjających warunków pogodowych, z całego serca polecałabym wybrać się ze swoim psem w plener na wspólną wyprawę w nieznane. Zapewni ona obu stronom dawkę ruchu i dobrej zabawy.

Właśnie takich, wspólnych i radosnych Świąt życzę wszystkim psom i ich opiekunom.

832

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij