Sucha karma dla psa – jak wybrać tę najlepszą?

Suche karmy dla psów powinny przede wszystkim zawierać zestaw wszystkich niezbędnych składników odżywczych pochodzących ze sprawdzonych i najwyższej jakości źródeł. Jaka sucha karma jest najlepsza dla psa? Czym się kierować przy jej wyborze?

Wśród wspomnianych składników karmy dla psów należy wymienić białka, tłuszcze, włókno pokarmowe oraz substancje mineralne, takie jak wapń i fosfor. Równie istotne są odpowiednie witaminy. Właściwie skomponowana sucha karma dla psów cechuje się wysokimi wartościami odżywczymi, a oparta na niej dieta sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu psa. Decydując o wyborze najodpowiedniejszej suchej karmy dla swojego czworonoga, należy uwzględnić jednak szereg czynników.

Najlepsza karma dla psa

Sucha karma dla jamnika, z pewnością nie trafi w gusta cocker spaniela, a już tym bardziej doga niemieckiego. Różnice między psami poszczególnych ras nie mogą pozostać bez wpływu na ich dietę. Do najważniejszych czynników mających wpływ na rodzaj żywienia należą:

  • budowa ciała,
  • tempo wzrostu,
  • fizjologia,
  • przebieg metabolizmu,
  • predyspozycje zdrowotne,
  • zachowanie.

Karma dla psa małej, średniej i dużej rasy

Małe psy są zazwyczaj bardziej aktywne, rosną i rozwijają się znacznie szybciej niż psy średnie i duże. Sucha karma dla psów małych musi być więc bardziej skoncentrowana pod względem energetycznym. Wyższa wartość energetyczna wiąże się z podniesieniem poziomu tłuszczy, białek, witamin i składników mineralnych. Tłuszcze zwiększają dodatkowo smakowitość karmy, co jest niezwykle istotne w przypadku psów ras małych, często wybrednych i rozpieszczanych przez właścicieli. Równie ważną kwestią jest także dostosowanie rozmiaru krokieta do ich niewielkich szczęk.

Im większy pies, tym wydatki energii w przeliczeniu na kilogram masy ciała są niższe. Duże psy z reguły są bardziej zrównoważone i mniej pobudliwe. Sucha karma dla psów ras dużych powinna być zatem mniej energetyczna. Dzięki zwiększeniu koncentracji energii wielkość posiłków ulega zredukowaniu. Zapobiega to zaburzeniom trawiennym, w szczególności rozszerzeniu i skrętowi żołądka, który jest niebezpiecznym, lecz częstym schorzeniem dużych psów. Ważną sprawą jest też forma karmy – duże krokiety o odpowiedniej teksturze pozwalają bowiem spowolnić tempo jedzenia.

Najlepsza sucha karma dla psa

Należy wiedzieć, że potrzeby żywieniowe psów zmieniają się na poszczególnych etapach ich życia. Sucha karma dla szczeniąt nie jest najwłaściwszym wyborem dla dorosłego czworonoga czy psiego seniora. Bez względu na rasę zapotrzebowanie na energię, białko, witaminy i mikroelementy jest znacznie większe u szczeniąt niż u psów dorosłych. Szczenięta słabiej trawią też skrobię. Sucha karma dla juniorów powinna zatem cechować się wysoką koncentracją energii i składników pokarmowych oraz ograniczoną zawartością skrobi. Psi senior doceni z kolei mniej kaloryczną, lekkostrawną suchą karmę o obniżonej zawartości wapnia, fosforu i magnezu. Karma powinna być dodatkowo wzbogacona w kompleks przeciwutleniaczy, które przyczyniają się do spowolnienia procesu starzenia.

Royal Canin

Karma Royal Canin to najlepszy wybór dla czworonoga. Znajdź karmę dopasowaną do wieku, rasy i specyficznych potrzeb twojego psa.

Karma dla psa aktywnego

Równie ważny jest tryb życia zwierzęcia. Psi atleta nie zadowoli się karmą dla kanapowca spędzającego większość czasu w domu. Potrzeby żywieniowe naszych czworonogów zależą w znacznej mierze od poziomu ich aktywności oraz warunków klimatycznych, w których przebywają. Sucha karma przeznaczona dla psów asystujących osobom niepełnosprawnym, stróżujących, myśliwskich, ratowniczych czy uprawiających psie sporty musi pokrywać ich wzmożone zapotrzebowanie energetyczne. Wysiłek fizyczny stymuluje produkcję wolnych rodników, które są odpowiedzialne za stres oksydacyjny. Ten z kolei powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu całego organizmu.

Warto zatem, by w składzie suchej karmy znalazły się m.in. przeciwutleniacze hamujące działanie wolnych rodników. Karma dla psa Royal Canin wyróżnia się zwiększoną wartością odżywczą. Jej receptura opiera się natomiast na odpowiednich proporcjach wapnia i fosforu oraz obecności glukozaminy i chondroityny. Są to substancje odpowiedzialne za ochronę obciążanych intensywnym wysiłkiem struktur stawowych. Wszystkim psom regularnie uprawiającym wysiłek fizyczny polecane są zwłaszcza karmy z linii Sporting.

Karma dla psa, która stanowi wsparcie w chorobie

Sucha karma o odpowiednio skomponowanym składzie nie tylko zaspokaja potrzeby bytowe psa, ale może także pomóc w uporaniu się z rozmaitymi dolegliwościami i stanowić istotny element terapii wielu schorzeń. Sucha karma, dzięki odpowiednio opracowanej recepturze, jest w stanie wpłynąć na stan zdrowia czworonoga. Z tego powodu powinniśmy z rozwagą dobierać rodzaj karmy, którą zamierzamy podawać naszemu pupilowi.

Karma dla suk karmiących nie pomoże otyłemu czworonogowi w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Pożywienie dla psów borykających się z niewydolnością wątroby nie przysłuży się, a wręcz zaszkodzi, psiemu diabetykowi. Należy zatem pamiętać, że bardzo istotną sprawą, w przypadku karm przeznaczonych dla psów chorych, jest korzystanie z nich w porozumieniu z lekarzem weterynarii. Tylko weterynarz będzie w stanie polecić nam najwłaściwszą karmę. Nie zapominajmy także o specyficznych potrzebach psów sterylizowanych, tych o delikatnym przewodzie pokarmowym czy wrażliwej skórze. Dla każdego z nich można znaleźć suchą karmę najcelniej trafiającą w ich indywidualne potrzeby.

Chcesz wiedzieć, jak właściwie przechowywać suchą karmę? Sprawdź nasz wpis o pojemnikach na suchą karmę dla psów.

 

954

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij