Sucha czy mokra karma dla kota, czyli mieszane żywienie kota

Jakie karmy dla kotów są najlepsze? Czy czworonogowi podawać jedynie suchą karmę dla kotów, a może tylko mokrą? Rozwiązaniem jest mieszane żywienie kotów, czyli sposób na pogodzenie dbałości o zdrowie zwierzęcia z jego wybrednym apetytem.

Chyba każdy właściciel kota zdążył się zorientować, że są to zwierzęta wielce wybredne. Bywa tak, że mimo szczerych chęci, kupujemy karmę, którą wybrał dla siebie kot, a nie tę, która wydaje się być dla niego najodpowiedniejsza. Co prawda przyzwyczaić kociaka do nowej kamy jest całkiem prosto. Jednak ci, którzy próbowali dorosłemu kotu zmienić wyrobione już nawyki żywieniowe, pewnie kiwają w tym momencie potakująco głowami, bo wiedzą jak trudne jest to zadanie.

Wybredny kot i jego przyzwyczajenia żywieniowe

Kot nauczony jednego rodzaju menu, będzie wybrzydzał i „kręcił nosem”, gdy poda mu się coś innego. Nie chodzi tu tylko o diametralną zmianę karmy suchej na mokrą lub odwrotnie. Często podanie innej wersji tej samej karmy może spotkać się z odmową.

Najprostszym rozwiązaniem byłoby podawanie kotu jedynie tej karmy, do której jest przyzwyczajony. Oszczędziłoby to nam to zmartwień, a kotu kilkudniowej głodówki, która nota bene może był dla jego zdrowia bardzo niebezpieczna. Co zrobić, gdy ze względów zdrowotnych, musimy zmienić jedzenie dla kota? W przebiegu niektórych chorób odpowiednia dieta stanowi bowiem klucz do osiągnięcia przez zwierzę zdrowia.

Pokarm dla kota – zmiana kociej diety

Trzeba pamiętać, że nie chodzi tylko o dietę odchudzającą.. Przestawienie kota na karmę odchudzającą, a w konsekwencji zmniejszenie jego wagi do wartości prawidłowych, jest w stanie m.in.:

  • przynieść pozytywne efekty w terapii cukrzycy,
  • zmniejszyć dolegliwości wynikające ze zmian zwyrodnieniowych stawów,
  • umożliwić kotu przeprowadzenie normalnej toalety.

Warto mieć także na uwadze fakt, że często wymagana jest dieta innego rodzaju, tzw. dieta hipoalergiczna, która umożliwia prawidłowe funkcjonowanie kotom z alergią pokarmową. Natomiast koty, które miewają nawracające problemy z dolnymi drogami moczowymi, nierzadko wymagają przestawienia na specjalistyczne żywienie zapewniające właściwe pH moczu.

Jak karmić koty o wybrednym apetycie?

Wskazań do zmiany karmy jest wiele. Niezależenie od tego, które z nich dotyczy kota, właściciel musi zmierzyć się z problemem przedstawionym na początku, tj. wybrednością kociego podniebienia. Z tego powodu dobrze jest, by już na samym początku wychowywania kota, mieć na uwadze prawidłowy dobór karmy.

Suche karmy dla kota

W zabieganym świecie  najprostszym rozwiązaniem są suche karmy dla kotów. Są wygodne w użyciu, bo wystarczy raz bądź dwa razy dziennie nasypać do miski ich odmierzoną porcję. Kot ma zapewniony stały dostęp do jedzenia, bez obawy, że karma zepsuje się zbyt prędko. Nie trzeba gotować, podgrzewać, rozdrabniać, itd.

Warto jednak poświęcić trochę więcej czasu i stosować karmy różnego rodzaju i  o różnej konsystencji. Oczywiście, jeśli nie niesie to za sobą przykrych następstw. Po co wykonywać takie – jak zdawać by się mogło – niepotrzebne manewry? Dzięki temu, gdy zajdzie taka potrzeba, możliwa będzie zmiana rodzaju karmy i to bez żadnych konsekwencji ze strony układu pokarmowego.

Mokre karmy dla kota lepszym rozwiązaniem?

Mokra karma dla kotów, jak wynika to oczywiście z definicji, ma zdecydowanie większą zawartość wody w porównaniu z karmą suchą. Konsekwencją takich proporcji jest również zdecydowanie mniejsza kaloryczność mokrych karm dla kotów.  W związku z tym, mokre karmy dla kotów polecane są zwłaszcza czworonogom z nadwagą. Są one czynnikiem, który ograniczy ich wagę, a także ryzyko wystąpienia otyłości.

Zwiększone uwodnienie karmy będzie miało również pozytywne znaczenie w terapii schorzeń, zwłaszcza górnych i dolnych dróg moczowych. Można by zatem rzec, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie stosowanie wyłącznie mokrej karmy dla kotów – w końcu ma ona same plusy. Czy jest tak rzeczywiście?

Sucha karma dla kotów kontra mokra

Karmy suche także mają pozytywne cechy. To one sprawiają, że tak chętnie po nie sięgamy. Wspominana już wygoda w stosowaniu suchych karm ma znaczący wpływ na ich rosnącą popularność. Należy także pamiętać, że sucha karma dla kota zdecydowanie lepiej wpływa na utrzymanie higieny jamy ustnej niż jej mokry odpowiednik.

Rozgryzając suche krokiety, kot ściera odkładającą się płytkę nazębną, minimalizując jej negatywny wpływ na kondycję dziąseł. Oczywiście nic nie zastąpi szczotkowania zębów. Jeśli oprócz tego istnieje druga metoda, warto po nią sięgnąć, zwłaszcza że nie każdy kot pozwoli sobie na mycie zębów.

Mieszane karmienie kotów

Jest to najlepsza metoda żywienia czworonogów. Jej dużym plusem jest zapewnienie kotom różnorodności. Są zwierzęta, które latami mogą żywić się jednym rodzajem karmy i są przy tym przeszczęśliwe. Proszę mi jednak zaufać – nic tak nie wzbudza w kocie pozytywnych emocji, jak różnorodność (oczywiście zaplanowana i w rozsądny sposób wprowadzana). Nagłe zmiany, również konsystencji pożywienia, mogą bowiem wywołać niepożądany stres i mieć niekorzystny wpływ na zdrowie kota.

Odpowiednie wprowadzanie i stosowanie w kociej diecie karmy suchej i wilgotnej daje możliwość wykorzystanie wszelkich pozytywnych cech obu rodzajów tych karm. W niespodziewanej przyszłości umożliwia również bezproblemowe wprowadzenie diety leczniczej.

Jak wprowadzić mieszane żywienie?

Wymienne stosowanie karm o różnej konsystencji niweluje rutynę i dostarcza kotu pozytywnych bodźców. Warto zatem, jeśli tylko nasz kot nam na to pozwoli, stosować mieszany sposób żywienia. Aby ułatwić sobie i zwierzęciu tego typu zmiany, warto pamiętać o kilku rzeczach. Karma musi być świeża, a tym samym aromatyczna. W przypadku karmy wilgotnej – lekko podgrzana ponad temperaturę pokojową. Sprawi to, że kot, który wcześniej jadł jedynie chrupki, chętniej skusi się na taką nowość.

Żywienie mieszane kotów nie jest najprostszą metodą karmienia tych zwierząt. Warto jednak pamiętać, że w porównaniu z nakładem, przynosi nieporównywalnie więcej korzyści.

9624

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij