Sterylizacja suki i kastracja psa – korzyści zdrowotne i behawioralne

Sterylizacja i kastracja psa to zabiegi chirurgiczne powodujące nieodwracalną bezpłodność zwierzęcia. Jak wszystkie zabiegi medyczne, także one mają swoje zalety i wady. Liczba argumentów przemawiająca na korzyść kastracji i sterylizacji psa, jest jednak znacznie większa.

Zabieg sterylizacji i kastracji psa różni się ze względu na płeć zwierzęta. Sterylizacja suki polega zwykle na usunięciu jajników, jajowodów i macicy. W przypadku samców, odejmuje się natomiast jądra i najądrza. Wysterylizowana suka nigdy nie zajdzie w ciążę, a wykastrowany pies nie będzie odczuwał popędu płciowego. Nie na tym kończą się jednak konsekwencje wykonania zabiegów.

Sterylizacja i kastracja psów wiążą się bowiem ze znacznie liczniejszymi korzyściami zdrowotnymi, dlatego współcześnie poleca się je wszystkim zwierzętom. Mimo to musimy pamiętać, że ostateczną decyzję odnośnie wskazań lub przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu u konkretnego czworonoga należy zawsze skonsultować z lekarzem weterynarii.

Zabieg sterylizacji suki i kastracji psa – jak wpłynie na nasze zwierzę?

  • Korzyści natury zdrowotnej

Kastracja psów likwiduje ryzyko rozwoju schorzeń prostaty czy jąder. Sterylizacja suki zapobiega natomiast powikłaniom związanym z ciążą i porodem, chroni przed endometriozą, ropomaciczem oraz nowotworami narządów rodnych. Najnowsze badania dowodzą, że wczesna sterylizacja (wykonana jeszcze przed pierwszą rują) minimalizuje ryzyko rozwoju nowotworów gruczołu mlekowego. Należy pamiętać, że im później wykonuje się zabieg, tym jego funkcja ochronna jest mniejsza.

  • Korzyści natury behawioralnej

Kastracja i sterylizacja psów powodują zmiany w zachowaniu zwierząt. Samiec, którego nie rozprasza popęd płciowy, jest spokojniejszy, bardziej zrównoważony, skupiony na opiekunie i skłonny do współpracy człowiekiem. Kastracja redukuje skłonność do oddalania się od domu w poszukiwaniu samicy, co z kolei ogranicza ryzyko wypadków, na jakie narażone są psy podczas swoich wędrówek po okolicy. Wykonanie zabiegu może także zmniejszać agresję wobec innych samców, pod warunkiem że tego typu zachowanie nie zdążyło przerodzić się już w nawyk. Należy jednak mieć na uwadze, że komunikujące się za pomocą węchu psy mogą względem kastrata popełniać błędy komunikacyjne, nie wyczuwając jego zapachu i zakłócając przestrzeń osobistą, co w efekcie może stanowić przyczynę zachowań agresywnych.

Sterylizacja suki eliminuje natomiast uciążliwe objawy towarzyszące cieczce i ciąży urojonej. Poddana zabiegowi samica nie jest już narażona na wahania hormonalne związane z cyklem płciowym, przez co staje się stabilniejsza emocjonalnie.

  • Korzyści natury etycznej i społecznej

W dzisiejszych czasach niekontrolowane i nieuzasadnione rozmnażanie psów jest jednym z poważniejszych problemów społecznych. To mit, że każda suka przynajmniej raz w życiu musi mieć młode, a wykastrowany pies do końca życia będzie żył w poczuciu niespełnienia z powodu straty, na jaką go skazaliśmy. Wręcz przeciwnie, instynkt rozrodczy jest dla zwierząt wyłącznie instynktem, a nie świadomie realizowaną potrzebą. Czworonogi nie tęsknią też za czymś, czego nie znają. Znalezienie domu nawet dla najładniejszego szczenięcia może z kolei okazać się naprawdę ciężkim zadaniem. Schroniska są pełne zwierząt, a liczebność bezdomnych psów wciąż rośnie.

Sterylizacja i kastracja psa to najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze dla zwierzęcia metody zapobiegania niepożądanym ciążom. Należy pamiętać, że przeprowadzenie tych zabiegów u czworonogów nieprzeznaczonych do rozrodu jest wyrazem świadomości i odpowiedzialności ich opiekunów.

Dowiedz się więcej na temat opieki nad psem po sterylizacji bądź kastracji, a także sprawdź, jaką karmę powinieneś podawać swojemu sterylizowanemu psu.

 

69871

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij