Spacery z psem wedle przepisów polskiego prawa

Pies w mieście ma zwykle mniej swobody niż jego kuzyn mieszkający na wsi. Obowiązuje go także szereg przepisów regulujących zasady życia w mieście. O czym musi pamiętać właściciel psa mieszkającego w dużej miejscowości?

Psy w mieście mają zwykle umiarkowaną ilość dostępnej przestrzeni. Teren, który nadaje się do spacerów i zabaw, muszą dzielić z innymi zwierzętami i ludźmi. W związku z tym życie psa w mieście bywa stresujące, a dodatkowo reguluje je sporo przepisów. Z pozoru wydają się one ograniczać swobodę naszego czworonoga. Należy wiedzieć, że w rzeczywistości wpływają one w pozytywny sposób na jego bezpieczeństwo.

Pies na spacerze – przepisy prawne

Właściciel psa powinien przede wszystkim zadbać o to, by pies nie zagrażał otoczeniu. Jego podstawowym obowiązkiem, wedle artykułu 77. Kodeksu Wykroczeń, jest panowanie nad podopiecznym w miejscach publicznych w taki sposób, by nie stwarzał on zagrożenia dla bezpieczeństwa innych ludzi i zwierząt. Oznacza to, że nie możemy pozwolić pupilowi na wchodzenie w kontakt z innymi ludźmi, jeśli sobie tego nie życzą. Pies nie powinien również na nich szczekać i być wobec nich agresywny. Podobne zasady dotyczą także interakcji z innymi zwierzętami, jakie pies spotyka na spacerach.

Kaganiec i smycz dla psa

Ustawa nie nakazuje wyprowadzania czworonoga na smyczy i w kagańcu. Czytamy w niej, co prawda, o zakazie wypuszczania psów bez możliwości kontroli (Art. 10a Ustawy o ochronie zwierząt), jednak nie precyzuje ona, jak mamy tę kontrolę sprawować. Obowiązek prowadzenia psa na smyczy bądź w kagańcu może być jednak regulowany przez przepisy lokalne.

Czy wiesz już, jak nauczyć psa chodzenia na smyczy?

Sprzątanie po psie

Jednym z ważniejszych obowiązków opiekuna czworonoga jest sprzątanie po swoim czworonogu (Art. 4 Ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach). Każda osoba wyprowadzająca zwierzę domowe na spacer jest zobowiązana do ochrony terenów przeznaczonych do wspólnego użytku przed zanieczyszczeniami, na przykład psimi odchodami. Nieprzestrzeganie przepisu grozi otrzymaniem mandatu w wysokości do 500 zł. Jedynie osoby niepełnosprawne oraz opiekunowie psów będących w służbie policji są zwolnione z tego obowiązku.

Identyfikator dla psa, szczepienia i inne obowiązki każdego właściciela

Każdy pies, niezależnie od tego w jaki sposób jest wyprowadzany na spacer (na smyczy, czy puszczany wolno), powinien posiadać identyfikator dla psa. Obowiązek ten określa artykuł 10a Ustawy o ochronie zwierząt.

Dowiedz się więcej na temat sposobów znakowania psa: identyfikatorach, chipach i tatuażach dla zwierząt.

Pies w wielkim mieście

Właściciele psów zobowiązani są również do szczepienia czworonoga raz w roku przeciwko wściekliźnie (Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt). Pierwsza szczepionka powinna zostać podana do trzeciego miesiąca życia zwierzęcia. Dokumentem potwierdzającym wywiązanie się z tego obowiązku jest wpis do książeczki szczepień.

Podatek od psa i inne przepisy lokalne

Bardziej szczegółowo niż ustawy, obowiązki właściciela psa regulują przepisy administracji lokalnych. Choćby dlatego, pomimo zniesienia w 2008 roku podatku od posiadania czworonoga (zmiana w Ustawie o podatkach i opłatach lokalnych), konieczność uiszczania takiej opłaty nadal obowiązuje w niektórych miastach. Jej podstawą są uchwały rady danej gminy, która określa także wysokość składki.

Należy pamiętać, że samorządy lokalne nie mogą zakazać wprowadzania psów na tereny placów zabaw, boisk czy kąpielisk. Mogą jednak precyzować zasady przebywania zwierząt w tego typu miejscach.

Pies w autobusie, czyli jak podróżować z psem

Kto odpowiada za warunki podróżowania z czworonogiem środkami transportu zbiorowego? Zwykle gminy pozostawiają tę kwestię przewoźnikom. Oznacza to, że pasażera z psem obowiązuje konkretny regulamin, a nie tylko ogólne przepisy porządkowe.

Czy wiesz jak zadbać o psa w mieście? Co zrobić, by uchronić czworonoga przed zaginięciem?

25145

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij