Spacer z psem zamiast treningu? Samo zdrowie!

Jak urozmaicić czas swojemu pupilowi i jednocześnie zrzucić zbędne kilogramy? Wystarczy wyjść na spacer z psem. I nie chodzi tu o szybką przechadzkę po osiedlu, ale o prawdziwy power walking, po którym endorfiny udzielą się zarówno Tobie, jak i psu. Wyprowadzenie psa nie musi być nudną rutyną. Poznaj zalety wspólnych wyjść z czworonogiem i pokochaj spacery ze swoim pupilem na nowo.

Spacer z psem – nowa dyscyplina sportowa

Nie od dziś wiadomo, że zwierzaki nas mobilizują – do większej organizacji, planowania, odpowiedzialności, a także do…wyjścia z domu. W Wielkiej Brytanii przeprowadzono badania, które dowodzą, że opiekunowie psów są bardziej aktywni fizycznie niż osoby, które nie posiadają zwierząt. To dzięki spacerom z psem poruszamy się aż o 22 minuty dłużej w ciągu dnia.*

Zwiększona aktywność ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Po spacerze mamy dużo energii, czujemy się lepiej fizycznie oraz psychicznie. Wyprowadzanie psa relaksuje oraz pozwala oderwać się od codziennych trosk – podobnie jak uprawianie sportu. Dlatego, spokojnie – jeśli nie jesteś sportowym maniakiem, a jednak chciałbyś trochę się poruszać, możesz urozmaicić nieco swoje spacery z psem.

Spacer z psem w mieście w parku

Wyprowadzanie psa to prawdziwa przyjemność

Na początek możesz zwiększyć swoją aktywność fizyczną stopniowo wydłużając spacery z psem. Z czasem przyspiesz tempo swojego marszu. Aktywne i długie przechadzki to tzw. power walking, który jest doskonałą alternatywą do biegania. Pozwala zrzucić zbędne kilogramy, pozytywnie wpływa na zdrowie, poprawiając ogólną wydolność organizmu. Z takiej aktywności fizycznej nie tylko ty będziesz zadowolony – Twojemu pupilowi taki wysiłek też się przyda. Pamiętaj jednak, by podczas tak długich tras dobrze zadbać o czworonoga.

Wychodząc z domu, nie zapomnij wziąć butelki z wodą dla siebie i psa. Zaopatrz zwierzę w wygodne szelki, a sobie spraw pas dogtrekkingowy, dzięki któremu nie będziesz musiał trzymać smyczy w dłoniach, lecz komfortowo przypniesz ją na biodrach. Po powrocie zapewnij swojemu pupilowi regenerujący posiłek i spokojne miejsce do odpoczynku.

Dlaczego psy uwielbiają spacerować?

Po 8 godzinach spędzonych w samotności, gdy opiekun jest w pracy, wyjście z domu, to przede wszystkim konieczność załatwienia psich potrzeb, ale nie tylko – to również możliwość odstresowania się po całodziennej rozłące z opiekunem.

Czy sprzątanie po psie jest obowiązkowe? Czytaj więcej.

Odpowiednie tempo i długość spaceru z psem dostosowana do możliwości czworonoga pozytywnie wpłynie na jego stan zdrowia oraz pozwoli utrzymać odpowiednią wagę. Dzięki regularnemu wyprowadzaniu psa na dłuższe trasy, pupil może mieć zdecydowane mniejsze problemy ze stawami w podeszłym wieku. Co więcej, zachowa dobrą kondycję i energię do późnych lat. Psy mające odpowiednią ilość ruchu również znacznie rzadziej cierpią na choroby związane z układem krążenia.

Wychodzenie z psem to same plusy zarówno dla zwierzaka, jak i opiekuna. Pamiętaj, że ważne są nie tylko aspekty zdrowotne. Każdy spacer zbliża, tworząc więź, która jest podstawą ludzko-psiej miłości.

Wyprowadzanie psa nie musi być nudne. Zastanawiasz się, jak jeszcze urozmaicić spacery z pupilem? Zainspiruj się naszym artykułem.

* Źródło: biomedcentral.com

560

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij