Spacer z psem – jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy?

Mieszkanie w mieście wiąże się z koniecznością wyprowadzania psa na smyczy. Co zrobić, by pies na smyczy zachowywał się spokojnie i chodził przy naszej nodze? Jak oduczyć psa ciągnięcia? Jak przyzwyczaić go do spacerów na smyczy? W tym celu niezbędna jest nauka chodzenia na smyczy.

Zwierzęciu należy zapewnić odpowiednią ilość ruchu i możliwość wybiegania się w miejscach do tego przeznaczonych. Kiedy jednak wychodzimy na krótki, poranny spacer albo pieszo udajemy się do miejsca, w którym dozwolone jest puszczanie psa luzem, dla bezpieczeństwa zwierzęcia należy zapiąć mu smycz. Jak przyzwyczaić go do smyczy? Co zrobić, by smycz dla psa nie była przykrym obowiązkiem? Zaznajamianie czworonoga ze spacerem na smyczy warto rozpocząć jak najwcześniej. O pierwszych spacerach ze szczenięciem i podstawach nauki chodzenia na smyczy przeczytasz w naszym wcześniejszym artykule.

Wyprowadzanie psów na smyczy

Pies przypięty do smyczy może prezentować rozmaite zachowania. Widok zwierzęcia uparcie ciągnącego właściciela w wybranym przez siebie kierunku wcale nie należy do rzadkości. Równie często można zaobserwować właścicieli pokrzykujących, szarpiących i gwałtownie przyciągających psa do siebie. Spacer z ciągnącym psem oczywiście nie należy do przyjemności, zwłaszcza gdy zwierzę jest duże i silne. Gdy nauka chodzenia na smyczy nie przynosi skutku, właściciel często skraca spacer do niezbędnego minimum. Jak poradzić sobie z tym problemem i sprawić, by spacer z psem stanowił przyjemność nie tylko dla czworonoga, ale i jego właściciela?

Jak oduczyć psa ciągnięcia?

Nauka chodzenia na smyczy powinna rozpocząć się od wyboru odpowiedniej smyczy dla psa. Najlepsza do ćwiczeń będzie nieautomatyczna smycz dla psa o długości  ok. 2,5 metra oraz szelki dla psa. Szelki dla psa, ze względów bezpieczeństwa, są lepszym rozwiązaniem niż obroża. Zwłaszcza u szczeniąt zapobiegną ewentualnym urazom odcinka szyjnego kręgosłupa. Dlaczego najwłaściwsza jest nieautomatyczna smycz dla psa? Używanie smyczy typu „flexi” może być niebezpieczne, na przykład w sytuacji, w której pies wybiegnie na ulicę. „Flexi”, ze względu na możliwość regulacji długości, jest wprawdzie praktyczna, jeśli jednak zdecydujemy się na jej używanie, pamiętajmy o stosowaniu mechanizmu blokującego. W ten sposób pies nie będzie odczuwał stałego napięcia smyczy, które zniweczy efekty szkolenia.

Sprawdź, jaka smycz dla psa będzie najlepsza dla twojego pupila.

Nauka chodzenia na smyczy

W sytuacji, w której pies porusza się na napiętej smyczy, a człowiek za nim podąża, pies uczy się, że aby iść, musi ciągnąć właściciela. Kluczem do spokojnych spacerów jest niedopuszczenie do utrwalenia tego typu niepożądanego zachowania. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość oraz zarezerwować na spacery z psem więcej czasu niż dotychczas. Przed rozpoczęciem nauki chodzenia na smyczy warto zadbać o wybieganie lub zmęczenie pupila krótkim treningiem umysłowym. Pies powinien spożytkować pewną część energii, nie tracąc jednak całkowicie sił witalnych. Wcześniej, w warunkach domowych, warto nauczyć psa reakcji na sygnał neutralny (np. cmoknięcie), który będzie dla niego informacją nakazującą podążanie za właścicielem.

Wyprowadzanie psa na smyczy – pierwsze lekcje

Rozpoczynając naukę chodzenia na smyczy, na początku warto ją nieco poluzować. Pies najprawdopodobniej zrobi to, co zawsze, czyli napnie smycz. W tym momencie rolą opiekuna jest niedopuszczenie do podążania za ciągnącym psem. Należy się zatrzymać, jak tylko smycz się napnie, chwilę poczekać, a następnie użyć sygnału neutralnego i pochwalić psa natychmiast, gdy tylko zwróci uwagę na właściciela. Kolejnym etapem nauki wyprowadzania psa jest odejście parę kroków od źródła rozproszenia. W momencie gdy pies zareaguje na sygnał neutralny, odchodzimy od niego na tyle, by musiał za nami podążyć. Chwalimy go za to i nagradzamy pochwałą, zabawką bądź smaczkiem. Tak szybko, jak to możliwe należy zacząć używać sygnału neutralnego jeszcze zanim smycz się napnie.

Co zrobić, by nauka chodzenia na smyczy była skuteczna

Nauka wyprowadzania psa na smyczy wymaga od nas właściwego zachowania, zwłaszcza konsekwencji i spokoju. O czym jeszcze należy pamiętać, by nasz pies szybko oduczył się ciągnięcia na smyczy?

  • Zaczynaj pracę z psem, gdy jesteś spokojny i zrelaksowany.
  • Stopniowo zwiększaj czas ćwiczenia. Nie wymagaj, by pies uczył się przez cały spacer. Jeśli podczas spaceru brakuje czasu, by ćwiczyć prawidłowe nawyki, lepiej doraźnie skorzystać z obroży uzdowej typu „Halti”. Obroża uzdowa zapobiegnie powrotowi do starych przyzwyczajeń.
  • Stopniowo zwiększaj rozproszenia i stopień trudności ćwiczenia (oczywiście jeśli pies jest na to gotowy).
  • Nagradzaj psa za podążanie za tobą a nie wyłącznie za powrót do ciebie.
  • Bądź przygotowany do wydania nagrody.
  • Nie kuś psa smakiem/zabawką, by do ciebie wrócił czy szedł za tobą. Nagroda powinna pojawić się po prawidłowym zachowaniu i być niespodzianką.
  • Podczas ćwiczeń, jak i na samych spacerach, często zmieniaj kierunki marszu.
  • Ucząc psa chodzenia na luźnej smyczy, używaj spokojnego i wesołego głosu.
  • Musisz wiedzieć, że napinanie smyczy nie jest złośliwością ze strony zwierzęcia – ono jeszcze nie poznało skuteczniejszej metody na podążanie w wybranym kierunku.
  • Pamiętaj, że spacer to czas i rozrywka dla psa – musi mieć czas na eksplorowanie terenu i zaspokojenie innych psich potrzeb.

48448

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij