Sławne koty, które zrobiły karierę w polityce i nie tylko

Koty rządzą światem. Co do tego nie ma wątpliwości. Jest tego świadom każdy, kto zetknął się z tymi czworonogami. Jeśli interesują Cię historie znanych kotów, które zasłynęły jako politycy, pomocnicy detektywów czy… kosmonauci, ten wpis jest dla Ciebie!

Koty są obecne w kulturze od zawsze. I nie ma w tym nic dziwnego, bo to naprawdę niezwykłe zwierzęta. Żyją obok człowieka, jednak zawsze chodzą swoimi ścieżkami, nigdy nie da się ich do końca podporządkować. Są zwinne, szybkie i zawsze spadają na cztery łapy. Koty mają też pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

W ostatnich latach, głównie za sprawą Internetu, opanowało nas kocie szaleństwo. Hasło „kot” w polskiej wyszukiwarce Google jest wyszukiwane aż 246 000 razy w miesiącu. Wideo, na których można oglądać kocie harce, gonitwy i zabawy z wędką mają miliony wyświetleń, a profile w mediach społecznościowych dedykowane kotom zdobywają setki tysięcy fanów.

Biorąc pod uwagę niezwykłe zainteresowanie, jakim cieszą się koty, nie może dziwić, że pojawia się coraz więcej sławnych kotów. Są one znane szerokiej publiczności, kojarzone z konkretnymi osiągnięciami, a ich historie podbijają świat. I nie mówimy tutaj tylko o mruczących gwiazdach Internetu. Poznaj historię kilku kotów, które zdobyły sławę w „realu”.

1. Morris II – koci polityk

Morris II to prawdopodobnie jedyny kot w historii, który starał się o stanowisko prezydenta USA. Jednak aby poznać historię znanego kota Morrisa II, należy zapoznać się z losami jego poprzednika – Morrisa. Kociak Morris pod koniec lat 60. został adoptowany przez Boba Martwicka. Jego właściciel postanowił wykorzystać charakterystyczne, rude umaszczenie kota, dostrzegając w nim szansę na zarobek.

Nie mylił się. Wkrótce Morris, a raczej Lucky (Szczęściarz), zaczął występować w reklamach. Stał się prawdziwą kocią gwiazdą, wożono go limuzynami i zapraszano do Białego Domu. Niedługo później zastąpił go Morris II, również rudzielec. Aby podtrzymać zainteresowanie kocim celebrytą, opiekunowie Morrisa II zgłosili jego kandydaturę w wyścigu prezydenckim w USA.

Morris II w 1988 i 1992 r. startował w wyborach przedwstępnych. Trudno w to uwierzyć, jednak Morris II przegrał minimalną ilością głosów. Aktualnie w reklamach występuje już trzeci Morris, kolejny sławny kot.

2. Fred – prawa łapa detektywa

Sławne koty mogą robić karierę nie tylko w polityce, ale także brylować jako gwiazdy wymiaru sprawiedliwości. Tak popularność zdobył Fred, który urodził się na ulicach Nowego Jorku w 2005 r. Po paru miesiącach został odłowiony, a później adoptowany przez Carolyn Moran, zastępcę nowojorskiego oskarżyciela publicznego.

To właśnie dzięki profesji swojej pani Fred został tajnym agentem nowojorskiej policji. Uczestniczył w dochodzeniu mającym na celu zdemaskowanie lekarzy weterynarii świadczących nielegalne usługi. W lutym 2006 r. został zarejestrowany jako tajny agent nowojorskiej prokuratury.

Od początku lutego 2006 r. Fred brał udział w akcji przeciwko Stevenowi Vassalla, występując w roli pacjenta. Tylko jego udział mógł pomóc operacji, której nie można było kontynuować jedynie na podstawie zeznań świadków.  Dzięki udziałowi Freda, Vassall przyznał się do winy. Fred, wówczas już sławny kot, otrzymał nagrodę Law Enforcement Appreciation Award, a później Mayor’s Alliance Award, przyznaną przez burmistrza Nowego Jorku. Po tych wyróżnieniach Fred zaczął otrzymywać wiele propozycji wystąpień telewizyjnych i reklamowych.

Znane koty, które musisz poznać

3. D.C. Willard – sławny kot-naukowiec

Znany kot o pseudonimie literackim F.D.C. Willard (Felis Domesticus Chester Willard), był współautorem pracy naukowej z dziedziny fizyki oraz autorem innego artykułu naukowego. Jego prawdziwie imię brzmiało Chester, był kotem syjamskim żyjącym w latach 70. w stanie Michigan w USA.

Zainteresowania naukowe Chestera wynikały z tego, że jego właścicielem był Jack H. Hetherington, amerykański fizyk. Praca w Physical Review Letters, której współautorem był F.D.C. Willard została opublikowana w 1975 r. Wyniki badań zaprezentowane w artykule dotyczyły właściwości izotopu helu.

Powodem nadania Chesterowi współautorstwa publikacji był fakt, że Hetherington napisał pracę w pierwszej osobie liczby mnogiej, a czasopismo dopuszczało takie teksty tylko wtedy, kiedy był to artykuł co najmniej dwóch autorów. W tamtym okresie druk był na tyle drogi, że łatwiej było zmienić pierwszą stronę i dopisać drugiego autora, niż  przepisywać całą pracę w liczbie pojedynczej. Sprawa stała się głośna, kiedy Hetherington rozesłał do przyjaciół ok. 10 kopii artykułu z podpisem swoim i… odciskiem łapki Chestera.

4. Félicette – kocia kosmonautka

Pozostając w tematach naukowych warto przedstawić Félicette, jedynego kota, który brał udział w udanym locie kosmicznym. 18 października 1963 r. kotka została wysłana w lot suborbitalny, była pierwszym kotem w historii, który został wysłany w kosmos.

Początkowo zamiast Félicette w kosmos miał wylecieć inny kandydat o imieniu Felix, jednak w dniu próby uciekł naukowcom i został zastąpiony przez bezdomną, biało-czarną kotkę złapaną na ulicach Paryża. Wcześniej czternaście kotów przechodziło testy przygotowujące – dla dobra nauki były umieszczane w komorach dekompresyjnych i wirówkach.

Start maszyny ze sławną kotką na pokładzie odbył się na Saharze, na terenie Algierii.  Félicette została wyniesiona na wysokość 157 km. Lot suborbitalny trwał ok. 10 minut, kotka spędziła 5 minut w stanie nieważkości. Po powrocie zwierzak był badany przez naukowców, jednak ostatecznie historia ta została zapomniana.

Warto wiedzieć, że Morris II to nie  jedyny znany kot, który zapisał się w historii dzięki swoim politycznym aspiracjom.

5. Stubbs – kot, który został burmistrzem

Stubbs to kot, który przez 15 lat pełnił rolę burmistrza Talkeetny, maleńkiej miejscowości na Alasce liczącej zaledwie 900 mieszkańców. Zwierzak objął swoje stanowisko w 1997 r., niedługo po swoich narodzinach.

Historia jego „kariery” w polityce jest prosta. Mieszkańcy Talkeetny byli niezadowoleni z kandydatów ubiegających się o pozycję burmistrza, więc sami zgłosili kandydaturę… kota. Proste, prawda? Wprawdzie Stubbs nie przejął (oficjalnie) władzy w miasteczku, jednak pełnił rolę honorowego burmistrza.

Nie przeniósł się też nigdy do biura, wolał przesiadywać w lokalnym sklepie i tam doglądać organizacji Talkeetny i jego mieszkańców. Dzięki swojemu niezwykłemu włodarzowi, miasteczko stało się atrakcją – codziennie odwiedzało ją 30-40 turystów. Stubbs trafił również na okładkę „Alaska Magazine”. Tylko pozazdrościć takiej kariery!

Historie tych sławnych kotów mogą wzbudzać podziw, szacunek, jak również zdziwienie. Są na pewno interesujące i bez wątpienia inspirujące. Pamiętaj jednak, aby traktować je z przymrużeniem oka. Przecież wiesz, że każdy zwierzak jest wyjątkowy. Twój kot nie musi być uwielbiany przez fanów z całego świata, żeby dla Ciebie był ważny i kochany.

Jeśli historie znanych kotów sprawiły, że sam zapragnąłeś mieć mruczącego zwierzaka w domu, przeczytaj, jak przygotować się na pojawienie się tego czworonoga w domu.

1016

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij