Skóra i sierść psa seniora – na co zwrócić uwagę?

Wypadająca sierść u psa często stanowi odzwierciedlenie stanu zdrowia zwierząt, zwłaszcza tych w starszym wieku. Jakie zmiany, wraz z wiekiem, przechodzi sierść i skóra psa? Jak pomóc psu, gdy objawią się u niego schorzenia skóry i sierści?

Organizm psa, jak każdego innego zwierzęcia, wraz z wiekiem przestaje funkcjonować tak skutecznie, jak miało to miejsce w pierwszych latach życia. Najczęstszym objawem wchodzenia w fazę starości są zmiany w zakresie skóry i sierści psa. Czym są one spowodowane i czy można im zaradzić?

Skóra psa – najczęstsze problemy

Pies większość czasu spędza w pozycji leżącej, dlatego skóra na przegubach często ulega zrogowaceniu. Zgrubienia powstają w wyniku powtarzalnego ucisku, któremu łokcie i kolana psa poddawane są podczas kontaktu z podłożem. Jest on tym intensywniejszy, im cięższy jest nasz czworonóg. Co zrobić, by nasz pies w mniejszym stopniu odczuwał zachodzące zmiany?

Upewnij się, że pupil ma wygodne legowisko. Na rynku dostępne są specjalne materace dla psów z pianką termoaktywną, które pozwalają zmniejszyć obciążenie stawów psa. Możesz również wmasować w przeguby psa krem ochronny. Najlepiej poprosić weterynarza o polecenie konkretnego specyfiku. Więcej o tym, jak wybrać legowisko dla psa, dowiesz się z wcześniejszego artykułu.

Wypadająca sierść psa

Jeśli pies traci sporą ilość włosów i uwidaczniają się obszary gołej skóry, koniecznie odwiedź weterynarza. Wypadanie sierści u psa może być spowodowane różnymi chorobami geriatrycznymi, w tym niedoczynnością tarczycy. Z wiekiem psy stają się również bardziej podatne na choroby o podłożu pasożytniczym, ponieważ ich system immunologiczny staje się coraz mniej wydajny. Szczotkuj psa tak często, jak to możliwe. Będziesz w stanie szybciej zauważyć wszelkie niepokojące objawy. Czesanie psa pomoże również pozbyć się martwych włosów.

Problemy z sierścią psa

Bez względu na stan zdrowia psa, możesz dodatkowo wspomóc jego sierść. Nawet jeśli zwierzę nie cierpi z powodu choroby, możesz zastosować specyfiki poprawiające stan sierści i skóry psa. Najlepiej zapytać lekarza weterynarii o pielęgnację dopasowaną do indywidualnych potrzeb twojego czworonoga. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź, jak dbać o sierść psa.

Nowotwory u psów

Zauważyłeś nienaturalny guz rozwijający się na ciele psa? Ryzyko wystąpienia nowotworu skóry zwiększa się z wiekiem zwierzęcia. Nie pozwól, by guz rósł. Skonsultuj się z weterynarzem, który doradzi ci w kwestii leczenia operacyjnego. Niektóre choroby skóry psów, w tym nowotwory, mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu naszych pupili. Warto więc bacznie przyglądać się kondycji skóry i sierści psa, aby – w razie potrzeby – jak najwcześniej rozpocząć leczenie.

Wydłużony czas rekonwalescencji pourazowej

Starsze psy potrzebują znacznie więcej czasu na regenerację. Najprawdopodobniej jest to spowodowane osłabieniem układu odpornościowego psa. Również w tym przypadku kompleksowe badanie pozwoli lekarzowi weterynarii na postawienie właściwej diagnozy. Należy pamiętać, że pomocna może być właściwa dieta. Karma dla psa bogata w przeciwutleniacze pomoże stymulować naturalne reakcje obronne organizmu czworonoga. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak karmić psiego emeryta.

1429

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij