Siatka ochronna dla kota, czyli jak samodzielnie zabezpieczyć balkon

Kot zawsze spada na cztery łapy? Być może, jednak często łamiąc przy tym kończyny. By ustrzec swojego pupila przed niepotrzebnym cierpieniem, wystarczy odpowiednio zabezpieczyć balkon i okna. Siatka na balkon i okno to obowiązkowe wyposażenie każdego mieszkania, w którym przebywa kot.

Lato to czas, gdy chętnie wypuszczamy swojego pupila na balkon. Pozwalamy kotu wychodzić na zewnątrz i wygrzewać się w słońcu. Zwykle nie zastanawiamy się jednak nad ryzykiem, z jakim związana jest ta kocia przyjemność. Bez względu na piętro, na którym mieszkamy, balkon lub niezabezpieczone okno mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne dla naszego czworonoga. Dlaczego?

Zabezpieczenie balkonu – czy siatka ochronna jest rzeczywiście konieczna?

Przyjęło się mówić, że koty zawsze spadają na cztery łapy, dlatego też żadna wysokość nie jest im straszna. W rzeczywistości jest to mit, który z pewnością przyczynił się już do wielu kocich wypadków. Niewiele z prawdą ma również przeświadczenie, że kot, który choć raz doświadczył upadku z wysokości, zapamięta to wydarzenie jako przykrą nauczkę i będzie omijał balkon lub okno.

Należy pamiętać, że koty to zwierzęta o silnym instynkcie łowieckim. Kiedy więc zauważą przelatującego za oknem bądź balustradą ptaka, motyla czy innego owada, bez zastanowienia rozpoczną łowy. Koty są z natury bardzo zwinne. Wystarczy jednak, że coś je przestraszy lub przypadkiem powinie im się łapa, a skok na muchę zakończy się ześlizgnięciem z parapetu i tragicznym w skutkach wypadkiem. Z tego powodu tak niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie i montaż siatki dla kota.

Najlepsza siatka na balkon

Na szczęście dla zdrowia i życia naszych czworonogów, świadomość odnośnie zagrożenia, z jakim wiążą się niezabezpieczone balkony i okna, jest coraz większa. Z pewnością przyczyniły się do tego fundacje i stowarzyszenia zajmujące się adopcją kotów. Zwykle wymagają bowiem od potencjalnych właścicieli montażu siatek zabezpieczających. Tylko one mogą przecież w pełni uchronić kota przed nieszczęśliwym wypadkiem.

Jaka siatka zabezpieczająca będzie najlepsza? O czym należy pamiętać przy wyborze siatki ochronnej? Musimy wiedzieć,  że siatka dla kota powinna zabezpieczyć każdą lukę, która może być groźna dla zwierzęcia. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na profesjonalny czy samodzielny montaż, musimy mieć na względzie niezawodność i wytrzymałość siatki. Siatki ochronne powinny być przecież inwestycją na lata. Jakie siatki na balkon dostępne są na rynku?

  • Moskitiera jako siatka na balkon dla kota

Raczej nie sprawdzi się w roli siatki ochronnej. Moskitiera doskonale zabezpieczy nasze mieszkanie przed owadami, jednak dla kota może być już niewystarczająca. Delikatny materiał może łatwo ulec zniszczeniu w konfrontacji z kilkukilogramowym zwierzęciem i jego ostrymi pazurami i zębami.

  • Transparentne siatki zabezpieczające

Inaczej zwane są siatkami żyłkowymi bądź przezroczystymi. Są bardzo popularne, zwłaszcza ze względu na swoją niską cenę. Jak wiemy, cena często nie idzie w parze z jakością. Materiał nie jest wystarczająco wytrzymały, by stanowić właściwe zabezpieczenia dla kota. Może być również nieodporny na warunki atmosferyczne.

  • Polietylenowa siatka na balkon

Równie często nazywana rybacką bądź siatką przeciw ptakom. Jest bardzo często stosowana przez firmy zajmujące się profesjonalnym zabezpieczaniem balkonów. Występuje zwykle w jasnym piaskowym kolorze. Nadaje się jedynie dla spokojnych kotów, które nie zaryzykują wspinaczki. Bardziej aktywne czworonogi mogą szybko zniszczyć tego typu siatkę ochronną.

  • Wzmacniane siatki ochronne

Siatki zabezpieczające wzmocnione drutem są najlepszym kompromisem pomiędzy estetyką a wytrzymałością. Wzmacniana siatka na okno i balkon ma wpleciony w materiał cienki metalowy drut. Dzięki temu zabiegowi jest odporna na zęby i pazury nawet najbardziej aktywnego kota. Ciemnooliwkowy kolor, pomimo gęstych oczek, sprawia dodatkowo, że siatka nie rzuca się w oczy.

  • Metalowe siatki na okno i balkon

Jest to najsolidniejszy rodzaj siatek dla kota na balkon. Są wyjątkowo trwałe i wytrzymałe. Nie są jednak lekkie ani tanie. Koszt montażu metalowej siatki zabezpieczającej na balkon z pewnością przynajmniej dwukrotnie przewyższa cenę powyżej wymienionych. Metalowe zabezpieczenie stanowić może również pewne utrudnienie, np. w sytuacji ewakuacji – w przeciwieństwie do pozostałych rozwiązań, demontaż siatki metalowej nie jest taki prosty.

siatka na balkon dla kota

Montaż siatki dla kota

Musimy zadać sobie pytanie, czy jesteśmy w stanie samodzielnie zamontować siatkę zabezpieczającą. Jeśli wątpimy w swoje umiejętności, warto zapłacić trochę więcej i zdać się na profesjonalistów. Należy pamiętać, że od jakości materiałów i sposobu zamontowania siatki ochronnej zależeć będzie bezpieczeństwo naszego czworonoga. Bez względu na sposób, jaki wybierzemy, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii.

  • Rodzaj siatki

Warto uzależnić nasz wybór od piętra na którym mieszkamy, miejsca zabezpieczenia (okno, balkon i jego rodzaj, np. balkon wysunięty bądź typu loggia), charakteru naszego podopiecznego i oczywiście dostępnych funduszy.

  • Kolor

Niektórym zależy na niskiej widoczności zamontowanych siatek na balkon. Na widoczność wpływają zwłaszcza trzy czynniki: grubość siatki, wielkość i gęstość oczek oraz kolor siatki. Im grubszy materiał i gęstsze oczka, siatka będzie bardziej widoczna. W przypadku koloru, wbrew pozorom, mniej rzuca się w oczy ta ciemniejsza.

  • Przeznaczenie

Musimy wiedzieć, że rodzaj montażu jest uzależniony od typu podłoża, do którego ma zostać przymocowana siatka. Innych zastosowań będzie wymagała betonowa ściana, odmiennych styropianowe elewacje dociepleniowe czy nietypowe powierzchnie, takie jak płytki balkonowe.

Niebezpieczne okna uchylne

Należy pamiętać, że zagrożenie stanowią nie tylko szeroko otwarte okna czy drzwi balkonowe. Równie niebezpieczne są okna uchylne. Mogą one stanowić śmiertelną pułapkę dla naszego czworonoga. Kot, z natury ciekawski, może spróbować wydostać się z domu przez uchylone okno. Tego typu próby zwykle kończą się zakleszczeniem w wąskiej szczelinie.

Znajdujący się w nienaturalnej sytuacji kot, zaczyna nerwowo się poruszać, przez co zsuwa się jeszcze niżej, a tym samym minimalizuje szanse na samodzielne wydostanie się z pułapki. Wypadek kończy się zazwyczaj złamaniami (nie tylko kończyn, ale i kręgosłupa), paraliżem, a nawet śmiercią.

Siatka na okno, czyli jak zadbać o bezpieczeństwo pupila?

By uniknąć przykrych sytuacji, warto zabezpieczyć okno od zewnątrz. Równie dobrze co siatka, sprawdzi się znacznie szybsze i łatwiejsze rozwiązanie. Sprytną metodą są ograniczniki, dzięki którym możliwe będzie otwarcia okna jedynie na szerokość kilku centymetrów. W sklepach dostępne są również boczne i górne kratki na okna uchylne, które skutecznie zastawią wolną przestrzeń stanowiącą zagrożenie dla kota.

Koszt siatek zabezpieczających

W zależności od rodzaju montażu, samego materiału i powierzchni balkonu, cena siatek może być różna. Samodzielny montaż z pewnością będzie kosztować nas mniej. Musimy jednak mieć pewność, że nie potrzebujemy pomocy fachowca i sami jesteśmy w stanie założyć siatkę. W zależności od wymienionych kwestii, wydatek może wahać się więc od kilkuset złotych, nawet do tysiąca i więcej. Koszt zabezpieczeń okien uchylnych jest znacznie mniejszy – jedną osłonę kupimy już za kilkanaście złotych. Pamiętajmy jednak, że zdrowie i życie naszego kota jest bezcenne.

13412

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij