Sen psa seniora – jak umożliwić pupilowi efektywny wypoczynek?

Potrzeba snu u psa jest o wiele większa niż u człowieka. Z wiekiem stopniowo wydłuża się dobowa aktywność zwierzęcia, aby znów zmniejszyć się na starość. Ile śpi pies i co zrobić, jeśli zauważymy u psa seniora zaburzenia snu?

Odpoczynek jest niezwykle ważny na każdym etapie życia zwierzęcia. W zależności od wieku, a także rasy psa, inne mogą być jego cechy i funkcje. Niezależnie od tego, każde trudności z zasypianiem, snem i właściwym odpoczynkiem mogą być wynikiem szeregu problemów natury zdrowotnej i nie tylko. Konieczna jest zatem właściwa obserwacja zwierzęcia i zadbanie o jego efektywny wypoczynek.

Jak przebiega sen psa?

Odpoczynek u psa dzieli się na kilka następujących po sobie etapów:

 • zasypiania,
 • lekkiego snu (mięśnie psa rozluźniają się, a gałki oczne nie poruszają się),
 • wyłączenia świadomości,
 • snu wolnofalowego, czyli SEM (organizm zwierzęcia regeneruje się po okresie aktywności),
 • snu paradoksalnego, czyli REM (czworonóg przeżywa marzenia senne).

Powyższe fazy występują cyklicznie. Oznacza to, że po zakończeniu snu paradoksalnego podczas którego występują psie psy, zwierzę może się obudzić lub ponownie wejść w etap snu lekkiego. Wtedy cały cykl się powtórzy. Pamiętajmy, że większość psów, by wejść w fazę REM, potrzebuje wygodnie rozciągnąć się na boku. Z tego powodu istotne jest zapewnienie pupilowi właściwego legowiska dla psa, które umożliwi swobodne wyciągnięcie kończyn.

Sprawdź, jak wybrać najlepsze miejsce i spanie dla psa.

Ile śpi pies?

Sen zajmuje psu od około 6, do nawet kilkunastu godzin w ciągu doby. Należy zauważyć, że psy ras dużych i olbrzymich śpią dłużej niż rasy małe i średnie. Okresy wypoczynku wydłużają się również u starszych osobników. Nie tylko wiek wpływa na zapotrzebowanie na odpoczynek. Ważny jest także stan zdrowia zwierzęcia oraz jego warunki fizyczne.

Ograniczona potrzeba ruchu u psa seniora, która przekłada się na wydłużenie czasu spoczynku, związana jest z występowaniem dolegliwości fizycznych:

 • bólu stawów i kości,
 • osłabieniem mięśnia sercowego,
 • spadkiem kondycji.

Zaburzenia snu u psa

Utrudnienia w zasypianiu i odpoczynku pojawiające się u psów seniorów mogą być związane ze zwiększoną potrzebą wydalania. By im zapobiec, dobrze jest wyprowadzać czworonoga na ostatni spacer tuż przed snem. W sytuacji, gdy obserwujemy u zwierzęcia trudności z zaśnięciem czy problemy z ułożeniem się na legowisku, powinniśmy udać się do lekarza weterynarii, który ustali przyczynę złego samopoczucia i wdroży leczenie.

Jeśli nasz pupil jest zdrowy, ale zasypia z trudem, przyczyną może być zbyt mały wysiłek fizyczny w ciągu dnia. W takiej sytuacji należy wydłużyć czas spaceru. Dobrą metodą na spożytkowanie energii będzie również nauka, na przykład elementów agility. Także wysiłek umysłowy doskonale uzupełni potrzebę aktywnego spędzania czasu.

Jak umożliwić psu efektywny sen?

Co zrobić, by pies pomimo upływających lat, ciągle cieszył się głębokim i relaksującym snem szczenięcia?

 • Kontrola zdrowia i kondycji

Przyczyną bezsenności oprócz typowych dolegliwości związanych z wiekiem mogą być również nasilające się z czasem predyspozycje rasy do bezdechu nocnego. Na jego wystąpienie narażone są zwłaszcza psy ras o skróconym pysku, na przykład shar pei, mopsy czy buldogi. Objawem bezdechu jest chwilowe zatrzymanie oddychania w trakcie snu, naprzemienne z charakterystycznym, chrapliwym zaczerpywaniem powietrza. Zagrożenie bezdechem jest większe u starszych zwierząt z nadwagą.

 • Zapewnienie ciągłości snu

Nie należy wybudzać śpiącego psa poprzez głaskanie czy zachęcanie do zabawy. Jedynie w sytuacji, gdy dręczą go złe sny, można delikatnie obudzić go dotykiem lub cichym przywołaniem. Podczas przyjemnych snów zwierzę przebiera łapami, może delikatnie poszczekiwać. Koszmary objawiają się warczeniem, drgawkami i skomleniem.

 • Komfort posłania

Dbaj o to, by psie legowisko znajdowało się w miejscu zacisznym, dalekim od codziennej krzątaniny. Nie narażaj śpiącego czworonoga na obudzenie na skutek domowego rozgardiaszu. Legowisko powinno być dostosowane do rozmiaru zwierzęcia.

 • Wysokość legowiska

Pozwalasz psu, by w ciągu dnia drzemał na twojej kanapie lub w łóżku? Będzie ci za to naprawdę wdzięczny. Jednak nie ze względu na pojmowany w ludzki sposób komfort i wygodę, ale za umożliwienie kontrolowania otoczenia i związane z tym zwiększone poczucie bezpieczeństwa. Badania przeprowadzone przez angielską behawiorystkę i lekarza weterynarii Amber Batson wykazały, że psy chętniej wybierają posłania umieszczone nawet na niewielkim podwyższeniu. Istotne, by legowisko nie znajdowało się jednak zbyt wysoko, ponieważ mogłoby to wpłynąć niekorzystnie na zdrowie stawów zwierząt starzejących się.

5381

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij