Sen kota – uszanuj go!

Ile śpi kot domowy? Jak przebiega sen kota? Co musisz o nim wiedzieć i dlaczego nie należy przeszkadzać kotom w drzemkach? Pamiętaj, że aby zdrowo się rozwijać i rosnąć, kot potrzebuje dużo snu, a jego jakość jest kluczowa.

Sen dla kota to szczególny czas. Jest okresem relaksu i odpoczynku, ale także regeneracji organizmu. Dobrej jakości sen jest dla kota niezbędnym elementem zdrowego wzrostu. Ile śpi kot? Koty przesypiają większość swojego życia. Czym jest to spowodowane?

Sen kota – ile śpi młode kocię?

W pierwszych trzech tygodniach życia kocię spędza 90% czasu śpiąc obok swojego rodzeństwa. W pozostałym czasie pije mleko mamy lub poddawane jest przez nią zabiegom pielęgnacyjnym. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy życia ilość snu stopniowo się zmniejsza, dochodząc do poziomu dorosłego kota. Młody kot śpi wtedy od 13 do 16 godzin na dobę. Nie jest to oczywiście sen nieprzerwany – drzemki rozdzielone są momentami aktywności.

Fazy snu kota

Podobnie jak ludzie, kocięta mają fazę lekkiego snu. W tym czasie pozostają w półśnie i nadal reagują na odgłosy otoczenia. Później następuje faza głębszego snu, podczas której zwierzę jest całkowicie odprężone. W końcu kot przechodzi w fazę REM, czyli fazę snów. Podczas jej trwania kotek się porusza. Możesz wtedy zaobserwować ruchy łapek, ogona bądź delikatne strzyżenie uszami. Oprócz poruszania, kocię może również miauczeć i mruczeć przez sen. Takie oznaki potwierdzają, że zwierzę właśnie śni.

Sen kota – jakość przede wszystkim

Podczas pierwszych tygodni życia kota sen odgrywa kluczową rolę. Kot śpiąc, regeneruje siły. W tym czasie działa również hormon wzrostu. Konieczna jest więc dbałość o komfort kociego legowiska. Należy ulokować je w miejscu, w którym zwierzę nie będzie narażone na obudzenie. Wraz z wiekiem spada ilościowe zapotrzebowanie na sen. Należy pamiętać jednak, że jego jakość jest ważna bez względu na wiek kota.

Chcesz wiedzieć więcej o snu kocięcia? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak zadbać o właściwy sen kota w pierwszych miesiącach jego życia.

4936

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij