Salony fryzjerskie dla psów – kiedy warto z nich korzystać?

Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami. Nie chodzi tylko o jego karmienie i wyprowadzenie na spacer. Istotne jest również dbanie o wygląd czworonoga, m.in. regularne wyczesywanie i strzyżenie psa. Większość czynności pielęgnacyjnych możesz wykonać sam, jednak czasem warto wybrać się z czworonogiem do fryzjera dla psów. Sprawdź, kiedy warto skorzystać z usług salonu fryzjerskiego dla psów i jak wybrać odpowiednie miejsce.

Nawet najbardziej oddani właściciele potrzebują czasami pomocy w opiece nad swoimi czworonogami. Nie ma w tym nic złego, a dobry właściciel to odpowiedzialny właściciel. Dlatego jeśli uważasz, że Twój pies potrzebuje strzyżenia, lepiej wybrać się do fryzjera dla psów, niż dokonywać tego zabiegu samemu. Dlaczego warto zabrać psa do groomera i jak wybrać odpowiedni salon fryzjerski dla psów?

Z psem do… fryzjera?

Istnieje kilka powodów, dla których lepiej wybrać salon fryzjerski dla psów – po pierwsze psi fryzjerzy, zwani również groomerami, to osoby odpowiednio przygotowane do wykonywania swojej pracy. Posiadają wszystkie niezbędne narzędzia, takie jak maszynka do strzyżenia psów, grzebienie do różnych rodzajów sierści czy środki dezynfekujące.

Po drugie, w dobrze przygotowanym salonie fryzjerskim dla psów znajduje się również specjalne stanowisko, na którym podczas strzyżenia ustawiany jest pies. Umożliwia ono przypięcie czworonoga i unieruchomienie go na czas zabiegu. Jest to niezwykle ważne i ma na względzie bezpieczeństwo zwierzaka. Jeśli podczas strzyżenia pies będzie się wiercił, wyrywał lub będzie niespokojny, może zostać zraniony.

Po trzecie, profesjonalny psi fryzjer wie, jak obchodzić się z psem i jak się nim zająć, aby ograniczyć stres zwierzęcia. Specjalista potrafi także ocenić stan skóry i owłosienia czworonoga i doradzić, jak możesz je pielęgnować na co dzień.

Strzyżenie psów – czy jest ważne?

Niekiedy strzyżenie postrzegane jest jako usługa przeznaczona dla zwierząt wystawowych. Nic bardziej mylnego! Strzyżenie psów to zabieg higieniczny, który powinien być podstawą opieki nad długowłosym czy kudłatym czworonogiem.

Dlaczego? Skołtuniona, poplątana, zaniedbana sierść to siedlisko grzybów, insektów i bakterii. W źle pielęgnowanym owłosieniu gromadzi się kurz, brud i wszystkie zanieczyszczenia, z którymi styka się zwierzę. Pozostawienie sierści w takim stanie może prowadzić do problemów skórnych, utraty sierści, łysienia plackowatego, alergii, egzemy czy problemów z termoregulacją (przegrzanie).

Właśnie dlatego dbanie o owłosienie psa i regularne wizyty w salonie fryzjerskim są tak ważne. Wpływ na stan sierści ma również rodzaj pożywienia, którym karmisz swojego zwierzaka. Przeczytaj, jak odpowiednio karmić psa. W razie wątpliwości najlepiej skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który udzieli profesjonalnej porady żywieniowej.

Salony fryzjerskie dla psów – kiedy warto z nich korzystać

Które rasy psów wymagają strzyżenia?

Nie wszystkie rasy wymagają strzyżenia, niektóre potrzebują tego zabiegu sporadycznie, a inne muszą regularnie pojawiać się u fryzjera dla psów. Jeśli jesteś właścicielem husky, ratlerka, owczarka niemieckiego lub belgijskiego, dobermana, labradora czy foxteriera, nie musisz obcinać ich sierści. Owczarki niemieckie, husky czy malamuty wymagają z kolei trymowania, ale to inny rodzaj pielęgnacji.

Z kolei rasy długowłose i te posiadające gęste owłosienie, muszą odwiedzać psiego fryzjera regularnie, kilka razy do roku. Wśród nich można wymienić:

  • pudla (miniatury, średnie, toy),
  • terriera (west highland white, yorkshire, airedale, szkockiego, czarnego rosyjskiego),
  • sznaucera,
  • foxterriera,
  • shih-tzu,
  • maltańczyka,
  • setera irlandzkiego,
  • nowofunlanda.

Również psy wielorasowe, które są mieszankami wymienionych ras, powinny odwiedzać fryzjera dla psów. Zdarza się, że strzyżeniu poddawane są psy, które teoretycznie nie wymagają tego zabiegu, jednak stan ich skóry czy np. nadmierna utrata sierści, alergie, egzema, powodują, że zabieg ten musi być wykonywany dla zdrowia i dobrego samopoczucia zwierzęcia.

Jak wybrać odpowiedni salon fryzjerski dla psów?

Znalezienie profesjonalnego i bezpiecznego salonu fryzjerskiego dla psów jest pierwszym i najważniejszym krokiem w strzyżeniu Twojego czworonoga. Jest to zabieg, który wymaga wprawy i doświadczenia, dlatego powinieneś powierzyć swojego zwierzaka tylko temu fryzjerowi, któremu ufasz w stu procentach.

Najlepiej wybrać salon, który posiada dużo pozytywnych rekomendacji. Kiedy już znajdziesz psiego fryzjera z dobrą renomą, wybierz się do niego ze swoim psem, ale miej oczy szeroko otwarte! Oglądnij salon, sprawdź jego czystość oraz to, czy posiada odpowiednie stanowisko do strzyżenia.

Zwróć uwagę, czy narzędzia używane przez groomera są przed zabiegiem dezynfekowane, szczególnie maszynka do strzyżenia psa. Dla pewności możesz zadać fryzjerowi parę pytań i spróbować ocenić, czy jego wiedza odpowiada Twoim oczekiwaniom.

Strzyżenie psa to bardzo ważny element pielęgnacji Twojego zwierzęcia. Nie można o nim zapominać i najlepiej regularnie oddawać czworonoga w ręce profesjonalnego psiego fryzjera. Dzięki temu jego sierść zawsze będzie w dobrej kondycji. Ma to pozytywny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie zwierzęcia.

Oprócz regularnego strzyżenia pamiętaj o częstym wyczesywaniu Twojego czworonoga. Możesz to robić nawet kilka razy w tygodniu. Zabieg pomaga oczyścić sierść z zanieczyszczeń i poprawia ukrwienie Dowiedz się, jak sam możesz dbać o sierść Twojego psa.

1496

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij