Rude koty – 5 faktów i mitów o rudych kotach

O rudych kotach krąży wiele ciekawostek. Niektórzy miłośnicy zwierząt twierdzą, że są wyjątkowo inteligentne, inni zaś, że bardzo uparte. Wszyscy natomiast cenią je za ich piękne futro. Co jeszcze wiemy o rudych mruczkach?

Mit o rudych kotach

Wśród opiekunów zwierząt panuje często przekonanie, że całkowicie rudy może być tylko kocur,  natomiast stuprocentowo rude futro nie występuje w ogóle u kotek. Nie jest to prawdą, ponieważ rude kotki rodzą się zdecydowanie rzadziej niż kocury o takim samym umaszczeniu, ale jednak występują. Co zatem ma wpływ na to, że na świat przyjdzie rudy kot? Z pomocą przychodzi genetyka.

Skąd się biorą rude koty?

Umaszczenie kota zależy w dużej mierze od genów. Podział płci jest w przypadku kotów taki sam, jak u ludzi. Kotki mają dwa chromosomy X, a koty jeden chromosom X i jeden Y. Gen odpowiedzialny za rude futro znajduje się w jednym z chromosomów X, natomiast chromosom Y w żadnym stopniu nie decyduje o umaszczeniu kota.

To właśnie dlatego najczęściej rodzą się rude koty – w przypadku kocurów wystarczy, że w chromosomie X pojawi się rzadki gen odpowiedzialny za rudość. Natomiast u kotek sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Jeśli tylko w jednym z chromosomów X pojawi się ten pożądany gen, wówczas kotka może mieć jakikolwiek inny kolor futra, ubarwienie szylkretowe (czarno-biało-rudo-beżowe) lub tylko część włosów w kolorze rudym. Dopiero w sytuacji, gdy w obydwóch chromosomach X wystąpi ten gen, kotka będzie w całości ruda.

Rudy kot to prawdziwy skarb

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione czynniki, rude futro na tle innych kolorów występuje naprawdę rzadko. Co prawda nie są prowadzone w tym temacie żadne statystyki, jednak faktem jest, że wyróżnia się trzynaście podstawowych kolorów kociego futra. Do tego dochodzi kilkanaście typów umaszczenia. Wszystkie te barwy podstawowe i typy umaszczeń mogą występować ze sobą w różnorodnych kombinacjach i to właśnie dlatego jest ich tak wiele.

Prawdopodobieństwo, że kot będzie miał rude łaty lub że będzie w całości rudy jest naprawdę niewielkie. To wszystko sprawia, że są one cenione za swój odmienny, ale zarazem piękny wygląd i chętnie adoptowane przez swoich opiekunów.

Rude nie znaczy wredne

Kolejnym mitem o rudych kotach jest przekonanie, że są one bardzo uparte, nieposłuszne, a nawet wredne. Jednak naukowcy stanowczo zaprzeczają, aby koty mogły być złośliwe – jest to cecha typowo ludzka. Nieprawdą jest również stwierdzenie, że rude koty mają inną długość wąsów, są zdecydowanie bardziej podatne na różnego typu choroby, czy inaczej reagują na leki – żadne badania naukowe nie potwierdziły takiego założenia.

Natomiast faktem jest, że rude koty mają odmienną mapę pól mózgowych niż koty o innym umaszczeniu. Ich reakcje na te same bodźce odbiegają od wyników uzyskiwanych w przypadku innych kotów. Nie ma to jednak żadnego wpływu na usposobienie kota.

Rude koty – charakter to kwestia indywidualna

Charakter kota w żaden sposób nie wiąże się z kolorem jego umaszczenia czy oczu (o tym, czy koty rasowe są lepsze od dachowców dowiesz się tutaj). Koty – bez względu na kolor swojego futra – są indywidualistami. Potrafią być też wyjątkowo przyjacielskie i towarzyskie oraz potrzebują kontaktu ze sobą nawzajem i przede wszystkim ze swoim opiekunem.

Ciekawostki o rudych kotach

Rude umaszczenie spotykamy u zdecydowanej większości ras kotów. Najczęściej występującym kolorem nosa i poduszek w łapach u rudego kota jest ceglastoczerwony i różowy, zdarzają się również ciemne plamy pigmentacyjne.

Takie umaszczenie u kotów jest ściśle związane z umaszczeniem szylkretowym (czarno-biało-rudo-beżowe), które występuje niezwykle rzadko wśród kotek. Wśród rudzielców istnieje również rasa kotów abisyńskich, których kolor futra w przypadku niektórych osobników jest wręcz pomarańczowy.

Zobacz także inne ciekawostki o kotach.

Rude koty to zwierzęta naprawdę wyjątkowe, nie tylko ze względu na przepiękne i dość nietypowe futro. Tak jak wszystkie koty, potrzebują troski i uwagi swojego opiekuna, który zapewni im możliwie jak najlepsze warunki.

Zobacz również najważniejsze fakty o kotach, które warto znać

19585

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij