Royal Canin istnieje już 50 lat. A wszystko zaczęło się w… garażu

Pół wieku temu, Jean Cathary w przydomowym garażu opracował pierwszą recepturę karmy dla psów zmagających się z problemami skórnymi. Początki Royal Canin sięgają drugiej połowy lat 60. ubiegłego wieku. Jak na przestrzeni lat ewoluowała marka Royal Canin i jakie wartości oraz zasady pozostają dla nas niezmienne od pięćdziesięciu lat?

Niepozorny początek

Jean Cathary uzyskał dyplom lekarza weterynarii w połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. W codziennej praktyce zaskoczyło go to, jak często do jego gabinetu trafiają psy cierpiące na poważne choroby skóry (egzemy). Zalecane przez niego leki okazywały się jedynie tymczasowym rozwiązaniem, ponieważ po ich odstawieniu dolegliwości wracały. Cathary zaczął się zastanawiać, czy problemy skórne tych psów nie mają związku z ich dietą, którą wówczas stanowiły głównie resztki ze stołu.

Po miesiącach prób prowadzonych w przydomowym garażu – gotowaniu, suszeniu pokarmu w piekarniku – lekarz weterynarii opracował recepturę karmy, która odmieniła życie psów dotkniętych egzemą, doprowadzając do ich wyzdrowienia. Wtedy właśnie Jean Cathary zdał sobie sprawę, jak kluczową rolę odgrywa żywienie psów. W efekcie rozpoczął pracę na znacznie szerszą skalę – w roku 1968 zarejestrował markę Royal Canin i wprowadził na rynek pierwszy produkt firmy: „Yellow Soup” – pełnoporcjową suchą karmę dla psów.

https://royalcanin.pl/blog/wp-content/uploads/2017/08/%C5%BB.jpg

 

Royal Canin – dumni z przeszłości, zainspirowani przyszłością

Kiedy Jean Cathary, lekarz weterynarz praktykujący na południu Francji, po raz pierwszy samodzielnie przygotował specjalny posiłek dla psa z problemami skórnymi, nie zdawał sobie sprawy, w jakim stopniu jego pomysły zrewolucjonizują sposób żywienia zwierząt. Mija właśnie pięćdziesiąt lat odkąd Jean Cathary założył Royal Canin. Przez te dziesięciolecia firma Royal Canin zupełnie zmieniła rozumienie potrzeb żywieniowych zwierząt i poprawiła komfort życia milionów kotów i psów na całym świecie.

Zobacz całą infografikę w pełnym rozmiarze

 

Receptury odpowiadające na indywidualne potrzeby pokarmowe zwierząt

Obecnie w ofercie Royal Canin znajduje się trzydzieści jeden unikalnych produktów przeznaczonych dla psów i kotów wybranych ras. To karmy o specjalistycznych recepturach, dostosowanych do rzeczywistych potrzeb zwierząt rasowych. W ofercie firmy znajdują się również wysokoenergetyczne karmy dla psów pracujących, a także karmy uwzględniające wielkość, wiek, tryb życia oraz stan fizjologiczny zwierząt. Nie brakuje także diet weterynaryjnych dla psów i kotów z objawami alergii i innymi chorobami.

 

To właśnie dzięki karmie Royal Canin zupełnie odmieniło się życie Noodle –  trzynastoletniego whippeta z Melbourne w Australii.

„Kilka lat temu Noodle poważnie zachorował, a jego masa ciała spadła z 15 kilogramów do zaledwie 8 kg” – wyjaśnia Ben Tully, opiekun Noodle.

Po serii badań stwierdzono, że Noodle najprawdopodobniej cierpi na nieswoiste zapalenie jelit, a panu Tully zalecono, aby podawał psu karmę Royal Canin, która zawiera specjalnie hydrolizowane białka. W ciągu sześciu miesięcy od zmiany diety masa psa wzrosła do 12 kg, a zwierzę odzyskało swój żywiołowy temperament.

„To dosłownie uratowało mu życie” – mówi zachwycony efektem Ben Tully.

Podstawy naukowe, na których opiera się ta dieta wydają się niezwykle proste, ale jednocześnie niezwykle skuteczne.

„Białko zawarte w dietach Hypo-Allergenic i Allergenic jest hydrolizowane, czyli podzielone na polipeptydy o niskiej masie cząsteczkowej, co zapewnia nie tylko bardzo wysoką strawność, ale i brak reakcji alergicznej. To dlatego, że cząsteczki białka w tej formie nie są uznawane przez układ odpornościowy za alergen. Natomiast nadal doskonale pełnią swoje funkcje odżywcze” – wyjaśnia Pam Horrisberger, lekarz weterynarii z Pietermaritzburga w Południowej Afryce.

Dog niemiecki ma inne potrzeby żywieniowe niż pudel miniaturowy

Ze zindywidualizowanego żywienia korzyści czerpią również zdrowe zwierzęta. Psy ras dużych (powyżej 25 kg) są podatne na dolegliwości ze strony układu pokarmowego i wykazują większą skłonność do nadwrażliwości pokarmowej niż psy ras małych (do 10 kg). Z kolei u psów ras małych częściej występują zaparcia.

Dog niemiecki w lesie

Lata badań naukowców współpracujących z Royal Canin pozwoliły stwierdzić, że różnica ta wynika z długości jelit u psów różnych wielkości. Posiłek sznaucera olbrzymiego pokonuje bardzo długą drogę przez jelita, a pokarm zostaje w pełni strawiony dopiero po upływie około 40 godzin. Z kolei pudle miniaturowe potrzebują średnio zaledwie 9 godzin na strawienie pokarmu. Ponieważ u psów ras dużych pokarm pozostaje w jelitach dłużej, to istnieje większe ryzyko, że zacznie on fermentować i podrażni jelita.

Fakt, że pokarm szybko przechodzi przez układ trawienny pudla miniaturowego może oznaczać, że nie ma on wystarczająco dużo czasu na pełne jego strawienie, co prowadzi do zaparć. Badania przeprowadzone przez specjalistów ds. żywienia w Royal Canin dowiodły, że na psy ras dużych dobroczynny wpływ mają karmy z większą zawartością włókna pokarmowego nieulegającego fermentacji (które znajduje się np. w zbożach). W przypadku psów ras małych korzystne są diety bogate we włókno pokarmowe ulegające fermentacji (np. pulpa buraczana).

Sharon Long, hodowca psów rasy golden retriever, właścicielka hodowli Sun Golden Kennels w Wisconsin, w Stanach Zjednoczonych, jest gorącą zwolenniczką produktów Royal Canin dla psów ras dużych.

„Dzięki produktom Royal Canin moje szczenięta są w doskonałej kondycji, lepszej niż kiedykolwiek wcześniej. Jest to zasługa właściwego karmienia suki w ciąży, a także w okresie laktacji, właściwego żywienia szczeniąt w okresie odsadzania i czyli przechodzenia szczeniąt na pokarm stały” – mówi Sharon Long.

Otyłość u zwierząt – narastający problem

Obecnie dla wielu psów i kotów znacznie większym problemem jest nadmierny przyrost masy ciała, niż niedowaga. „Wiele zwierząt jest przekarmianych i ma zbyt mało ruchu, a to z kolei prowadzi do nadwagi. Ponadto opiekunowie często podają swoim zwierzętom przysmaki” – mówi Horrisberger.

W leczeniu otyłości znaczącą rolę odgrywają specjalistyczne diety weterynaryjne wspomagające terapię odchudzającą. „Diety Royal Canin z linii Obesity zawierają niższy poziom węglowodanów, przy jednocześnie podwyższonym poziomie białka. Receptura tych diet, zbliżona do naturalnie preferowanego przez koty udziału składników, sprawia, że koty czują się szybciej syte i nie domagają się dodatkowego pokarmu. To z kolei zwiększa szanse, że opiekunowie będą przestrzegać zalecanych dawek oraz czasu terapii” – wyjaśnia doktor Horrisberger.

Czytaj więcej o otyłości u zwierząt i jej konsekwencjach

Różne rasy, różne potrzeby

Kolejną istotną kwestią dla specjalistów żywienia w Royal Canin są zróżnicowane potrzeby żywieniowe zwierząt poszczególnych ras. Jest to oczywiste również dla hodowców. „Szczenięta rasy chihuahua bardzo trudno przechodzą okres odsadzania – u psów tej rasy często pojawia się hipoglikemia (spadek poziomu glukozy we krwi) i trudno jest im przejść z mleka na pokarm stały” – wyjaśnia Green, właścicielka hodowli Knockout Chihuahuas w Colorado, w Stanach Zjednoczonych.

Przyszłość psów i kotów w jasnych barwach

Royal Canin obecnie zatrudnia około 7000 współpracowników i ma swoje oddziały na całym świecie. Zawsze jednak pozostaje wierna idei założyciela, Jean Cathary’ego – Niech pokarm będzie pierwszym lekarstwem”.

„Patrząc w przyszłość, chcemy wykorzystać cyfryzację do tego, aby w jeszcze większym zakresie szerzyć naszą wiedzę naukową” – mówi Loïc Moutault, Prezes Royal Canin.

Według niego przy użyciu takich nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych możemy tworzyć przyszłość, w której firma Royal Canin będzie oferować o wiele więcej niż tylko karmy dla kotów i psów.

„Chcielibyśmy w większym stopniu wspierać naszych profesjonalnych partnerów – lekarzy weterynarii i hodowców – na przykład opracowując narzędzia diagnostyczne i dając możliwość monitorowania skuteczności diety” – mówi Moutault. Jest przekonany o tym, że Jean Cathary, który zmarł w 2012 r., w wieku 85 lat, pochwalałby takie podejście. „Myślę, że byłby zdziwiony tym, w jaki sposób ta wiedza może rozprzestrzeniać się po świecie, ale i bardzo dumy z tego, że jesteśmy wierni jego pierwotnej idei.” – mówi Prezes. Dla Royal Canin psy i koty zawsze będą na pierwszym miejscu.

285

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij