Rola psa w życiu człowieka

Coraz częściej w różnego typu artykułach naukowych pojawia się temat roli oraz miejsca psa we współczesnym świecie i naszym życiu. Jaka powinna być rola psa domowego? Czy pies to przyjaciel człowieka, czy tylko zwierzę?

Analizując naszą koegzystencję z psem, zauważyć można, jak  na przestrzeni wspólnych dziejów zmieniało się wykorzystanie i sposób traktowania tych zwierząt. Na samym początku naszej wspólnej drogi psy były jedynie zwierzętami użytkowymi, które miały ściśle określone zadania. Wyróżniano więc psy stróżujące, myśliwskie, pasterskie czy pociągowe. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym psy domowe zatracały swoją użytkowość na rzecz bycia towarzyszem i najlepszym przyjacielem człowieka.

Pies i człowiek we współczesnym świecie

W obecnych czasach istnieją oczywiście psy, które nadal wykorzystywane są do różnorakich prac (psy policyjne, asystenci osób niepełnosprawnych, psy dogoterapeutyczne, psy poszukiwawcze, itp.). Większość czworonogów, poza wspólnym życiem z człowiekiem, nie ma jednak zbyt wielu obowiązków.

W ostatnich latach można zauważyć, szczególnie w przypadku niektórych ras, niejakie próby powrotu do ich pierwotnej użytkowości. Niestety dość często można też zaobserwować wykorzystywanie psów do celów zgoła odmiennych od tych naturalnie wynikających z wrodzonych wzorców zachowania. Równie problematyczne są próby zaspakajania własnych ambicji kosztem zwierzęcia.

Po co nam pies?

Często w trakcie konsultacji pytam opiekunów o motywacje, jakie towarzyszyły im podczas podejmowania decyzji odnośnie przyjęcia pod swój dach psa. Wielokrotnie okazuje się, że jest to najtrudniejsze pytanie, jakie pada w czasie naszego spotkania. Faktycznie nie jest to najłatwiejsza kwestia. Najczęściej pada dość wymijająca odpowiedź „bo lubię psy”. Ale tak naprawdę za co je lubimy? I dopiero, gdy udzielimy sobie odpowiedzi na to pytanie, będziemy wiedzieć, co wpłynęło na naszą decyzję i czy była ona słuszna.

Gdy pies jest traktowany jak człowiek

We współczesnym świecie pies często pełni rolę substytutu dziecka, zapełnia pustkę po stracie partnera, jest lekarstwem na tzw. syndrom pustego gniazda czy też zastępuje ludzkich przyjaciół, itp. W wielu takich sytuacjach pies zaczyna być traktowany jak mały człowiek. Pojawia się zatem problem antropomorfizacji, czyli postrzegania zachowania psa przez pryzmat ludzkiego kanonu wartości. Wówczas pojawia się wiele nieporozumień i konfliktów.

To, co uważamy za niewłaściwe, niemoralne lub niekulturalne, w świecie psów jest naturalne i normalne. Takim podstawowym problemem jest np. zjadanie odchodów, wylizywanie moczu, obwąchiwanie stref intymnych innych psów czy napotkanych ludzi i obskakiwanie ich na powitanie, a nawet większość zachowań agresywnych (agresja łowcza). Oczywiście nie na wszystkie te zachowania możemy się godzić, ale musimy uznać je za naturalne.

Jakie zachowanie psa jest naturalne?

Niektóre z wymienionych zachowań są niejako naturalne, ale wynikają z jakichś problemów, np. lęku. Tego typu zachowaniem jest chociażby agresywne bronienie miski. Oczywiście jest ono zachowaniem naturalnym – pies ma prawo bronić swoich zasobów. Nie możemy jednak na nie pozwolić. Naszym zadaniem jest znalezienie przyczyny, dla której nasz domowy pupil zaczął się nas bać i uznał nas za kogoś, kto może zagrażać jemu i jego misce.

Co robić w innych przypadkach, np. gonienia rowerzystów czy skakania na gości? Są to zachowania niewynikające z jakichś problemów czy zaburzonych relacji. W ich sytuacji musimy po prostu nauczyć psa zachowań alternatywnych. Konieczne jest uświadomienie sobie, że to, co często jest uznawane za problem behawioralny, wcale nim nie jest. Zwykle jest to tylko naturalne psie zachowanie, którego niestety w zurbanizowanym otoczeniu nie możemy zaakceptować.

Jak traktować psa?

Gdy popatrzymy na psa jak na istotę innego gatunku – z jej specyficznymi potrzebami, systemem komunikacyjnym i odmiennym postrzeganiem otaczającego świata – będzie nam łatwiej zaakceptować pewne zachowania. Pomoże nam to też zrozumieć, że nauczenie lub oduczenie niektórych z nich, mogą psu sprawiać duże problemy.

Psy bardzo dobrze odczytują nasze komunikaty, szczególnie te niewerbalne, ale z naszą mową radzą sobie równie dobrze. Czas na to, abyśmy i my nauczyli się odczytywać komunikaty, które wysyłają nam nasze psy domowe. Musimy także zadbać o to, by mogły realizować swoje naturalne zachowania, pozostając psami – bez względu z jakich powodów trafiły pod nasz dach.

3695

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij