Czym karmić psy pracujące i wyjątkowo aktywne?

Psy uprawiające sporty i pracujące (stróżujące, pasterskie czy ratownicze) wyróżniają się szczególnymi wymaganiami pokarmowymi. Jak i czym karmić psa aktywnego, by zadbać o jego kondycję?

Potrzeby żywieniowe zwierzęcia są odmienne w zależności od typu wykonywanego przez nie wysiłku. To rewolucyjne odkrycie zainspirowało ekspertów z brytyjskiego Waltham Center for Pet Nutrition do opracowania formuły czterech innowacyjnych karm dla czworonogów. Zależnie od rodzaju aktywności i wysiłku psa – krótkiego i intensywnego po stały i bardzo długi – odmienny jest skład karm. Dzięki temu każda z nich zapewnia czworonogowi optymalne dla niego źródło energii.

Jak karmić psa aktywnego – co mówią specjaliści?

Podstawowym kryterium pozwalającym ocenić, czy sposób odżywiania psa aktywnego jest prawidłowy, są określone proporcje węglowodanów i tłuszczy w jego diecie. Zaleca się, aby psy uprawiające sporty wymagające krótkiego i intensywnego wysiłku, takie jak flyball, agility czy biegi sprinterskie, spożywały proporcjonalnie więcej węglowodanów niż tłuszczy – mówi behawiorystka Magdalena Malec zrzeszona w Stowarzyszeniu Behawiorystów i Trenerów COAPE. Im dłuższy trening, tym zawartość tłuszczy w pożywieniu powinna być większa – dodaje behawiorystka.

Dlaczego jest to tak ważne? Lekarz weterynarii Paweł Stefanowicz z krakowskiej kliniki Retina nie ma wątpliwości. Dostarczanie energii z odpowiedniego źródła, uwzględniającego rodzaj uprawianej aktywności, decyduje o tym, czy pies sportowiec będzie osiągał dobre wyniki w swojej dyscyplinie. Wpływa to też na wytrzymałość i produktywność psa pracującego – mówi lekarz.

Skład karmy dla psów aktywnych

Kompozycja karm Royal Canin została opracowana tak, aby optymalnie wspierać zdrowie i kondycję psa aktywnego (uprawiającego sport lub pracującego). Produkty z linii Sporting nie tylko dostarczają mu energii z dostosowanego do jego potrzeb źródła, ale także zapewniają mu wielopłaszczyznową ochronę dzięki specjalnie dobranym zestawom przeciwutleniaczy i pozostałych składników. Co ważne, proporcje węglowodanów i tłuszczy w karmach Sporting są zbilansowane w sposób, który pozwala psu na maksymalnie wykorzystanie swojego potencjału.

Royal Canin Sporting Life

Żywienie psów uprawiających sport

Wszystkie produkty z linii Sporting zawierają unikalne, silnie wzmacniające odporność psa aktywnego, zestawy antyoksydantów. W zależności od rodzaju aktywności psa, najlepsze dla niego będą inne rodzaje karmy.

  • Karma dla psów Royal Canin Agility 4100

Z myślą o czworonogach wykonujących wysiłek krótki i intensywny, taki jak przy agility, flyballu czy biegach sprinterskich, powstała karma Royal Canin Agility 4100. W wersji dla psów ważących do 10 kg zawiera ona 32,8% tłuszczy oraz 44,1% węglowodanów, natomiast dla większych zwierząt (o wadze 11-44 kg) – 34,9% tłuszczy i 43% węglowodanów.

Karmy Agility 4100 wzbogacone zostały o kompleks CELT. Dzięki innowacyjnej formule, złożonej z witamin C i E, luteiny oraz tauryny, karma skutecznie zapobiega uszkodzeniom błony komórkowej, które stanowią konsekwencję nadprodukcji wolnych rodników. Nadprodukcja jest z kolei wynikiem stresu oksydacyjnego, a więc stanu nierównowagi między utleniaczami (oksydantami) i przeciwutleniaczami (antyoksydantami) w organizmie psa.

Karmy dla psów aktywnych Royal Canin Agility 4100 S&L

Dodatkowo witamina E przeciwdziała utlenianiu tłuszczów wielonasyconych, chroniąc bogatą w lipidy błonę komórkową. Luteina wspomaga zaś organizm w walce z infekcjami. Tauryna wykazuje natomiast właściwości przeciwutleniające limfocytów – potwierdza doktor Paweł Stefanowicz.

  • Royal Canin Trail 4300

Czym karmić psy uprawiające sporty takie jak dogtrekking, a więc długotrwałe i o stałym natężeniu? Podstawią ich diety powinna być karma Trail 4300, w składzie której znajduje się 45.6% tłuszczy i 25% węglowodanów.

 Karmy dla psów aktywnych Royal Canin Trail 4300

  • Karmy dla psów Royal Canin Endurance 4800

Twój pies uprawia takie sporty jak canicross, skijorking czy bikejorking? Jest zatem narażony na stały i bardzo długi wysiłek fizyczny. Z tego powodu najlepiej jego potrzeby zaspokoi karma Endurance 4800. Proporcje tłuszczy i węglowodanów znajdujących się w jej składzie to 58.4% do 16%.

85t4

  • Royal Canin Marathon 5000

Dla psów, które przez wiele dni pokonują zaawansowane dystanse, stworzono natomiast karmę Marathon 5000. Wyróżnia się ona najwyższą zawartości tłuszczy (64.7%) przy jednocześnie najniższej zawartości węglowodanów (16%).

Żywienie psów narażonych na długi i stały wysiłek

W składzie karm Trail 4300, Endurance 4800 i Marathon 5000 znajduje się specjalny zestaw antyoksydantów Sport. Kompleks złożony z witaminy E, beta-karotenu i luteiny stworzony został z myślą o psach wykonujących wysiłek długi i stały.

Badania przeprowadzone przez profesora Richarda Piercy z Uniwersytetu w Londynie potwierdziły, że witamina E w ogromnym stopniu odpowiada za wytrzymałość, jaką wykazują psy w trakcie treningu czy pracy. Na przykładzie psów zaprzęgowych, biegających na dystansie 1865 kilometrów, dowiódł on, że prawdopodobieństwo ukończenia trasy było dwukrotnie większe u tych czworonogów, u których poziom witaminy w osoczu przekraczał 41 mg/l. Udowodnił też, że pozytywny wpływ witaminy E zostaje dodatkowo wzmocniony przy doustnym podawaniu psu 3 mg beta-karotenu i 20 mg luteiny na miesiąc przed biegiem.

Za poprawę kondycji aktywnego czworonoga odpowiadają także pozostałe składniki karm Sporting:

  • kwasy tłuszczowe omega-3, eikozapentaenowe (EPA) i dokozaheksaenowe (DHA) chronią zwierzę przed zapaleniami stawów;
  • glukozamina i chondroityna zapobiegają urazom chrząstki stawowej, które często występują przy wzmożonym wysiłku fizycznym;
  • włókno FOS i psyllium zapobiegają biegunkom;
  • pulpa buraczana korzystnie wpływa na cały układ pokarmowy psa;

białka L.I.P. pomagają ograniczyć nieprzyjemne zapachy poprzez eliminację fermentacji resztek jedzenia w jelicie grubym, która wpływa pozytywnie na cały układ pokarmowy czworonoga.

Jeśli Twój pies uprawia sport i chcesz jeszcze lepiej poznać jego potrzeby, odwiedź naszą stronę „psy aktywne”.

685

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij