Psy olbrzymie – jak dbać o łagodnych gigantów?

Dog niemiecki, rottweiler, bernardyn, nowofundland, mastif czy berneński pies pasterski… Psy olbrzymie są wyjątkowe – potężne i imponujące. Mimo że grupa ta obejmuje jedynie 28 ras psów uznanych przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną), charakteryzują się one dużą różnorodnością.

Wśród psów olbrzymich można wyróżnić psy myśliwskie, stróżujące, pasterskie, ratownicze i oczywiście towarzyszące. Jednak istnieje również podział psów ze względu na ich budowę. Jeden typ to psy muskularne z sylwetką wpisaną w kwadrat, których ciało jest silne i zwarte, o bardzo krótkiej sierści. Typ ten nazywany jest dogowatym. Najlepiej znane rasy z tej kategorii to dog niemiecki, rottweiler, dog argentyński, dogue de Bordeaux, cane corso oraz mastif. Drugi typ – górski – ma imponującą, mocną sylwetkę oraz gęstą sierść z bogatym podszerstkiem. Typ górski reprezentuje bernardyn, berneński pies pasterski, nowofundland i leonberger.

Czym karmić psy ras olbrzymich?

Jeśli zdecydowaliśmy się na szczenię psa olbrzymiego, od samego początku musimy zwracać szczególną uwagę na jego dietę. Psy olbrzymie podczas pierwszych miesięcy życia rozwijają się bardzo intensywnie. Już w 8. miesiącu życia osiągają 80-90% wielkości psa dorosłego.  Z powodu swoich rozmiarów, a także stopniowego rozwoju układu pokarmowego, bardzo ważne jest podawanie szczeniętom odpowiedniej karmy, która dostarczy im wszystkich składników koniecznych do prawidłowego przebiegu wzrostu. Równie ważne jak dieta, jest także rozsądne podejście do kwestii aktywności fizycznej psa.

Karma dla psów olbrzymich

Podawana szczenięciu karma powinna zapewnić mu umiarkowane tempo wzrostu, które przyczyni się do prawidłowego rozwoju układu kostnego i kształtowania się szkieletu. Karma powinna charakteryzować się dużą zawartością wysokiej jakości białek oraz prebiotyków FOS i MOS, które minimalizują ryzyko wystąpienia zaburzeń trawiennych. Należy również pamiętać, że około 8. miesiąca życia, kiedy szczenię osiąga już niemal wielkość dorosłego psa, a rozwój stawów i kości jest prawie ukończony, rozpoczyna się faza polegająca głównie na budowaniu masy mięśniowej.

Karma dla psów Royal Canin Giant Starter Mother & Babydog Sucha karma dla psa Royal Canin Giant Puppy Sucha karma dla psa Royal Canin Giant Junior Sucha karma dla psa Royal Canin Giant Adult

W zależności od rasy, okres ten trwa do 18-24. miesiąca życia psa. W tym czasie powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na zawartość wysokiej jakości białek w karmie, ale także obecność L-karnityny. Odpowiedni poziom wysoko strawnych białek L.I.P. pozwala bowiem na rozbudowę masy mięśniowej. L-karnityna natomiast pobudza metabolizm rezerw tłuszczowych i sprzyja mocnym mięśniom czworonoga.

Co za dużo, to nie zdrowo

Kupując szczenię rasy należącej do grupy psów olbrzymich, trzeba koniecznie wiedzieć o jednej rzeczy. Często bywa tak, że szczeniak, zanim jego masa mięśniowa w pełni się rozbuduje, wydaje się właścicielowi wyjątkowo chudy. Z tego powodu opiekun próbuje go dokarmiać. Oczywiście skutkuje to przyrostem masy mięśniowej, jednak trzeba pamiętać, że układ kostny nie jest w pełni rozwinięty i nie jest w stanie utrzymać zbyt dużej masy mięśniowej. W konsekwencji może to doprowadzić do rozwoju takich chorób, jak np. dysplazja.

Jak dbać o aktywność fizyczną olbrzymich ras psów?

Ruch obok diety jest niezbędnym czynnikiem warunkującym prawidłowy rozwój szczenięcia. Należy jednak pamiętać, że organizm szczeniaka nie jest w pełni ukształtowany – jego układ kostny i mięśniowy nadal intensywnie się rozwija. Z tego powodu musimy nauczyć się racjonalnie dozować ruch naszego psa. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do zmian w kościach lub urazów w stawach, które mogą zaważyć na dalszym życiu czworonoga.

Najlepszą formą aktywności dla szczenięcia są spacery, które możemy stopniowo wydłużać. Spokojny spacer w różne ciekawe miejsca i po zróżnicowanej nawierzchni pomoże nie tylko w prawidłowym rozwoju fizycznym, ale również rozwinie nasze szczenię psychicznie. Przy psach olbrzymich prawidłowa socjalizacja oraz urozmaicony trening są niezmiernie ważne ze względu na masę ich ciała. Jeśli nie nauczymy prawidłowego zachowania szczenięcia, trudno będzie nam zapanować nad 50- czy 60-kilogramowym dorosłym psem.

Opieka nad dorosłym olbrzymem

Kiedy nasz gigant staje się dorosłym psem, zmieniają się również jego potrzeby. Psy olbrzymie odziedziczyły po swoich przodkach wspaniałą postawę oraz siłę i elegancję. Te spokojne, bezgranicznie oddane właścicielowi psy mają jednak pewne wrażliwości, o które trzeba koniecznie zadbać. Struktury stawowe psów olbrzymich, z powodu ich imponujących rozmiarów ciała, narażone są na silne przeciążenia. Dlatego, aby zadbać o zdrowie struktur stawowych, należy zwrócić szczególną uwagę na dietę psa. Wysoka zawartość chondroityny i glukozaminy wspomaga uwodnienie chrząstki oraz pobudza odnowę jej komórek. Zdrowiu stawów sprzyja także dodatek kwasów tłuszczowych EPA i DHA.

Schorzenia przewodu pokarmowego i serca

Cechą charakterystyczną psów olbrzymich jest głęboka klatka piersiowa, która niestety zwiększa ryzyko wystąpienia rozszerzenia i skrętu żołądka. Przyczyną wrażliwości pokarmowej jest również długość okrężnicy. U psów olbrzymich okrężnica jest 40 razy większa niż u psów małych, co skutkuje znacznie dłuższym pasażem jelitowym, który sprzyja fermentacji. Warto także pamiętać, że masa przewodu pokarmowego u psów olbrzymich stanowi zaledwie 2,7% masy ciała, podczas gdy u psów małych wskaźnik ten wynosi 7%. Ma to swoje konsekwencje w niższej wydajności trawiennej u psów olbrzymich.

Aby z jednej strony uniknąć przeładowania przewodu pokarmowego, a z drugiej zapewnić optymalne trawienie, należy zwrócić uwagę na wysoką koncentrację energii w karmie oraz zawartość wysokiej jakości białek i włókna pokarmowego. Imponujące rozmiary psów olbrzymich mogą skutkować problemami z układem krążenia. Serce psów olbrzymich w stosunku do ich masy ciała jest niewielkie, dlatego może to doprowadzić do niewydolności serca. Dlatego tak ważne jest, aby karma, którą podajemy psu, zwierała taurynę i L-karnitynę sprzyjające prawidłowej pracy mięśnia sercowego.

Karma dla psów ras olbrzymich

W karmie przeznaczonej dla psów olbrzymich nie może zabraknąć też przeciwutleniaczy, które walcząc z wolnymi rodnikami, opóźniają efekty starzenia. Jest to niezwykle ważne, ponieważ długość życia psów olbrzymich wynosi od 7 do 9 lat, co oznacza, że efekty procesu starzenia pojawiają się u nich stosunkowo wcześnie. Mówiąc o psach olbrzymich oraz ich diecie, nie można pominąć jeszcze jednej ważnej kwestii. Wśród tej grupy psów można wyróżnić takie czworonogi, które niechętnie rozgryzają duże krokiety, a czasem wręcz je połykają. Często ich właściciele opisują je jako psy leniwe. Z tego powodu warto zwrócić uwagę również na rozmiar, kształt oraz teksturę krokieta i wybrać takie, które będą chętnie rozgryzane przez naszego psa.

Szczególne potrzeby psów ras olbrzymich

Pies olbrzymi to nie lada wyzwanie, zwłaszcza ze względu na swój rozmiar. Decydując się na takiego pupila, trzeba mieć świadomość, że nie jest to pies do mieszkania. Zwierzęta, takie jak bernardyn, nowofundland czy berneński pies pasterski potrzebują przestrzeni. Rozmiar psa determinuje jeszcze jedną rzecz. Od samego początku należy skupić się na jego wychowaniu. Jeśli nie nauczymy szczenięcia poprawnego zachowania, to niestety problem będzie narastał (i to dosłownie).

psy olbrzymie

Doskonałą okazją do nauki psa jest spacer. Co więcej, spokojny spacer to najlepsza forma ruchu dla psa olbrzymiego. Wysoka aktywność ruchowa nie jest wskazana, ponieważ naraża struktury stawowe psa na silne przeciążenia. Jeśli zdecydowaliśmy się na takiego olbrzyma jak bernardyn, nie liczmy na to, że będziemy z nim ćwiczyć agility. Pod wpływem intensywnej aktywności fizycznej może bowiem dojść do zapalenia chrząstki i kości.

Pies olbrzym, czyli idealny towarzysz człowieka

Jeśli jesteś zdecydowany, że twój wymarzony pies to zwierzę rasy olbrzymiej, pamiętaj, że będzie on wymagał sporo twojej pracy i uwagi. Choć psy olbrzymie wyglądają czasem jak wielkie pluszowe misie, nie są nimi. To wspaniałe psy stróżujące, ratownicze, pasterskie czy myśliwskie. Być może właśnie z tego powodu są tak wspaniałymi towarzyszami.

3464

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij