Psie kawiarnie: na świecie, w Polsce i w Krakowie

Najpierw były knajpki przyjazne zwierzętom, potem pojawiły się pierwsze kocie kawiarnie, a teraz powstają kawiarnie dla psów. Pierwsze takie miejsce już niebawem ma się pojawić w Krakowie. Jaki cel przyświeca twórcom takich lokali, na co powinni zwrócić uwagę zarówno goście, jak i właściciele tego typu miejsc?

Idea psich i kocich kawiarni

Pojęcie kawiarni dla zwierząt ewoluowało, a nazwa może być pozornie myląca. Zarówno psie, jak i kocie kawiarnie to miejsca, w których naczelnymi domownikami są zwierzęta. Do tak rozumianej psiej kawiarni nie przyjdziemy z własnym czworonogiem, bo moglibyśmy wtedy narazić stałych rezydentów na stres. Psia kawiarnia nie będzie więc miejscem przyjaznym dla Twojego pupila, psia kawiarnia ma być przestrzenią przyjazną dla zwierząt, które tam mieszkają.

Tego typu kawiarnie pełnią często rolę pośredników w adopcji zwierząt, chronią zwierzęta przed bezdomnością, współpracują ze schroniskami i wolontariuszami oraz angażują się w różne akcje charytatywne na rzecz zwierząt.

Czytaj także: przewodnik po kocich kawiarniach w Polsce

Pies przy oknie w psiej kawiarni

Psia kawiarnia w Los Angeles

Inicjatorka przedsięwzięcia, Sarah Wolfgang, otworzyła pierwszą psią kawiarnię w Los Angeles 7 kwietnia 2016 roku. Miejsce to pełni funkcję domu adopcyjnego i kawiarni. The Dog Cafe współpracuje z lokalnymi schroniskami i wolontariuszami starając się chronić zwierzęta przed bezdomnością. Misją właścicielki jest znalezienie idealnych opiekunów dla jak największej ilości samotnych czworonogów. Dbając o bezpieczeństwo zwierząt właściciele wprowadzili szereg obostrzeń związanych z wizytacją:

  • do lokalu nie mają wstępu dzieci poniżej 5 roku życia,
  • każde dziecko w wieku od 5 do 17 roku życia, przez cały okres trwania wizyty powinno znajdować się pod opieką legalnego opiekuna,
  • na każdego nieletniego musi przypadać jeden dorosły opiekun.

Sam proces adopcyjny ma trwać minimum miesiąc, żeby opiekun i pies zdążyli się naprawdę dobrze poznać. Oprócz tego, jak na kawiarnię przystało, napijemy się tam kawy, smoothie i innych pyszności.

Dog Heart from Aquamarine w Tokyo

Psia kawiarnia Dog Heart cieszy się sporym zainteresowaniem turystów. Czas spędzany ze zwierzakami jest wyceniany; kawiarnia oferuje spacery ze zwierzętami, właściciele nie zdecydowali się także na wprowadzenie restrykcji związanych przytulaniem i zabawą z czworonogami. W opiniach o lokalu przeważają zdania, że miejsce nie do końca spełnia standardy dobrej psiej kawiarni (niewielka przestrzeń psów).

Pies w psiej kawiarni

Bau House Dog Cafe w Korei Południowej

Ciesząca się dużą popularnością psia kawiarnia w Seulu, która powstała w 2001 roku. Właściciele angażują się w działania charytatywne i adopcje. Wstęp do kawiarni jest bezpłatny, ale od gościa wymaga się zamówienia przynajmniej jednego napoju podczas wizyty. Kawiarnie zamieszkują psy różnych ras, a przestrzeń została podzielona na dwie sfery; tę przeznaczoną dla mniejszych czworonogów i drugą, dla tych, które są nieco większe. Zwierzęta mogą się  swobodnie poruszać po całym lokalu, wliczając w to także przeznaczone do konsumpcji stoły.

Zaciekawiony pies w psiej kawiarni z opiekunem

Psia kawiarnia i Kraków, czyli Psikawka

Zainteresowanie psimi kawiarniami dotarło także do Polski. Od kilku miesięcy trwa poszukiwanie idealnego miejsca dla „Psikawki”, czyli pierwszej w naszym kraju psiej kawiarni, która ma powstać w Krakowie. Inicjatorzy zapewniają, że zwierzęta będą przebywać w komfortowych warunkach (trwają poszukiwania lokalu z odpowiednim metrażem i ogródkiem). Kawiarnia będzie także pośredniczyć w procesie adopcyjnym, który ma trwać nawet do kilku miesięcy. Nad bezpieczeństwem zwierząt w krakowskiej psiej kawiarni będzie czuwać opiekun, a całe przedsięwzięcie zostanie zrealizowane przy wsparciu i konsultacji z behawiorystą. O tym, czy „Psikawka” spełni swoją role i obietnice dowiemy się niebawem.

Jak się zachowywać w psiej kawiarni?

Na horyzoncie pojawia się coraz więcej inicjatyw okołokawiarnianych ze zwierzętami-rezydentami w roli głównej. My, jako goście, powinniśmy respektować zasady, które tam panują. Oprócz regulaminów i zaleceń właścicieli danego lokalu, zapoznaj się z podstawowymi regułami, które są uniwersalne:

  1. Nie głaskaj/przytulaj/dotykaj psa, gdy zwierzę sobie tego nie życzy.
  2. Jeśli wybierasz się do psiej kawiarni z dzieckiem, miej na nie cały czas oko. Przez Twoją nieuwagę dzieci mogą nieintencjonalnie wyrządzić zwierzętom krzywdę.
  3. Nie częstuj psa smakołykami, które przyniesiesz „z domu”. Karmieniem zwierząt zajmują się opiekunowie, Ty jesteś tylko gościem.
  4. Widzisz zachowanie jednego z gości, które wymaga interwencji? Reaguj natychmiast i dawaj tym samym przykład innym.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak interpretować psie zachowania? Przeczytaj nasz artykuł o mowie ciała psa.

832

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij