Przeprowadzka z kotem – czy zawsze jest źródłem stresu?

Jak pokazały badania, przeprowadzka do innego domu jest jedną z najbardziej stresujących chwil w życiu człowieka. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jak przeprowadzka wpływa na odczucia i zachowanie kota?

Koty czują się bezpiecznie, kiedy znają wszystkie przedmioty i ich stałe miejsca w swoim otoczeniu. Koty często wybierają sobie najlepsze miejsce do spania, chowania się i jedzenia. Mają też swój ulubiony punkt obserwacyjny. Koty cenią sobie stałość i rutynę. Jak więc pomóc im w tak stresującej zmianie, jak przeprowadzka?

Przeprowadzka kota – jak się do niej przygotować?

Dla ludzi przeprowadzka to moment wielkich porządków w swoich rzeczach. Jednak jeśli masz kota, możesz z czystym sumieniem z nich zrezygnować. Czyszcząc dokładnie meble, usuniesz zapach, który zostawił na nich twój kot. Przez to będzie on niespokojny na nowym, nieznanym mu miejscu. Jeśli poprzedni właściciele domu, do którego właśnie się przeprowadzasz, również mieli kota, to czeka cię dokładne sprzątanie domu (i to zanim przywieziesz tam swojego pupila).

Stres u kota – zrób wszystko, by go zminimalizować

W dniu waszej wspólnej przeprowadzki, zabierz do nowego domu niewyczyszczoną kuwetę dla kota. Dzięki temu twoje zwierzę od razu ją rozpozna. Nie zmieniaj też karmy dla kota, a jeśli podajesz mu do picia wodę z kranu, zrób jej mały zapas z poprzedniego domu, ponieważ w nowym miejscu może ona inaczej smakować. Aby zmniejszyć poziom stresu u kota, już w czasie transportu do nowego miejsca możesz popsikać klatkę transportową kocimi feromonami, które działają uspokajająco. Zapytaj swojego lekarza weterynarii o polecane feromony dla kota.

Przeczytaj również nasz tekst o obszarach kociej przestrzeni. Sprawdź, jak zorganizować kocie terytorium w swoim nowym mieszkaniu.

1926

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij