Przekleństwo domu z ogródkiem – dlaczego spacer z psem jest tak ważny?

Dla wielu osób spacer z psem to przede wszystkim zaspokojenie jego potrzeb fizjologicznych. Oczywiście jest to bardzo ważny powód wyprowadzania podopiecznego, ale nie jedyny. Czym jest tak naprawdę spacer dla psa? Dlaczego jest tak istotny?

Często spotykam się z opinią, że pies mieszkający w domu z ogródkiem nie potrzebuje spacerów. W końcu ma do dyspozycji całe podwórko, gdzie może się wybiegać – nic bardziej mylnego. Każdy pies już po kilku dniach doskonale zna każdy centymetr swojego ogrodu. Bardzo szybko zdąży obwąchać każde drzewo i krzak, a także świetnie poznać sąsiadów zza płotu.
Tym samym pies zaczyna się nudzić na działce. Wtedy często zaczynają się ucieczki, niszczenie, gryzienie i wykopywanie roślin w ogrodzie czy też obszczekiwanie przechodzących wzdłuż płotu osób. Pies zaczyna szukać innych atrakcji, bowiem rzadko zdarza się, że opiekun bawi się z nim w ogródku, szkoli go czy uatrakcyjnia mu życie na działce. Najczęściej pies jest pozostawiony sam sobie.

Spacer dla psa – wartość sama w sobie

W takim razie co psu daje spacer? Czy wyjście poza własną posesję – nawet nie codziennie, ale kilka razy w tygodniu – może uszczęśliwić zwierzę i zmienić jego zachowanie? Spacer zaspokaja potrzeby życiowe psa związane z aktywnością fizyczną i psychiczną, kontaktem socjalnym czy węszeniem. Spełnia więc wiele funkcji, które bardzo trudno zastąpić czymś innym (o ile jest to w ogóle możliwe).
Pies wychodząc na spacer, zaczyna od poznania wszystkich nowych zapachów. To właśnie węch jest najlepiej rozwiniętym psim zmysłem. Wychodząc poza własny ogródek, pies zaczyna intensywnie obwąchiwać wszystkie napotkane drzewa, śmietniki czy ławki. Takie zachowanie jest dla niego tym samym, czym dla nas jest poranne czytanie gazety lub przeglądanie Internetu. Psiak w ten sposób dowiaduje się, kto wcześniej był na spacerze, kto nowy pojawił się w okolicy itp. Przy okazji sam zostawia swoją wizytówkę dla innych zwierząt.
O tym, jak ważny dla psa jest węch, przeczytasz w poprzednim artykule.

By pies był w formie

Spacer to także sposób na zapewnienie psu odpowiedniej dawki aktywności fizycznej. Przydomowy ogródek nie jest w stanie poradzić sobie z tym zadaniem. Psy na swoim terenie najczęściej śpią lub obserwują otoczenie. Dopiero na spacerze zaczynają biegać, szaleć i po prostu się bawić. Każdy opiekun wie przecież, że zmęczony pies to szczęśliwy pies. Dlatego dobrze zapewnić pupilowi odpowiednia dawkę ruchu. Może być to jogging, aporty (choć nie powinny one trwać zbyt długo), zabawa szarpakiem czy po prostu bieganie z psem po łące. Wszystko po to, by nasz pies się wyszalał, co w pozytywny sposób wpłynie na jego nastrój.

Posłuszny pies na spacerze

Poza aktywnością fizyczną powinniśmy zadbać także o aktywność psychiczną psa. Spacer to bardzo dobry czas na trening. Można ćwiczyć chodzenie na smyczy, podstawowe komendy, agility i wiele innych. Często opiekunowie skarżą się, że psy słuchają ich tylko w mieszkaniu czy w ogródku. Gdy tylko przekroczą furtkę, psy przestają zwracać uwagę na człowieka, ciągną na smyczy, nie wracają na zawołanie i nie reagują na żadne polecenia. Dzieje się tak, ponieważ na spacerze jest wiele nowych, ciekawych bodźców, które są znacznie bardziej interesujące od opiekuna.
To właśnie dlatego pies nie zwraca uwagi na komendy. To nie tak, że psy głuchną na spacerze. Trzeba tylko poświęcić odpowiednią ilość czasu na trening z psem również w rozproszeniach, czyli właśnie na spacerach i w nowych miejscach, które pies dopiero poznaje. Dzięki temu spacer będzie przyjemnością zarówno dla psa, jak i dla nas. Pamiętajmy, że ćwicząc w ten sposób z psem, zmęczymy go, co zwiększa szansę na to, że po powrocie na posesję pies pójdzie spać, a nie wykopie kolejnego kwiatka z ziemi.
Więcej o tym, jak radzić sobie z kłopotliwym zachowaniem psa na spacerze we wcześniejszym artykule.

Idealny spacer z psem

Oczywiście spacer nie powinien polegać tylko na treningu z psem. Atrakcyjny spacer to taki, w którym pies ma czas na spokojne węszenie i eksplorację otoczenia, kopanie w ziemi, zabawy z opiekunem, trening czy bieganie. Wszystkie elementy powinny się przenikać. Pamiętajmy, by urozmaicić spacer, na przykład ucząc psa tropienia, które będzie dla niego bardzo absorbujące, ale też sprawi mu wiele przyjemności. Aby spacer nie stał się nudny, najlepiej wybierać różne trasy i miejsca – raz iść do lasu, innym razem na łąki. Nawet spacerując ulicami, wybierajmy różne trasy, a nie ciągle ten sam kierunek. Nawet tak niewielka zmiana będzie ciekawym doświadczeniem dla psa – nowe zapachy, inne mijane psy, miejsca.

Towarzystwo dla psa

Kolejną zaletą spacerów jest kontakt z innymi przedstawicielami gatunku. Psy w wieku szczenięcym potrzebują odpowiedniej socjalizacji. Szczeniak, który przegapił ten okres może mieć w przyszłości problemy z normalnymi kontaktami z ludźmi i innymi zwierzętami. Wówczas na widok obcych pies może reagować lękliwie lub agresywnie i konieczna jest terapia behawioralna. Zachowywać się tak może nawet pies, który całe życie spędza w ogródku, wychodząc z niego i kontaktując się z innymi jedynie na przykład podczas wizyt u lekarza weterynarii bądź kiedy do jego opiekunów przychodzą goście.
Właśnie z tego powodu prawidłowa socjalizacja jest niezbędna każdemu psu. Często w miastach opiekunowie zwierząt organizują wspólne spacery lub zabawy swoich podopiecznych, co jest bardzo dobrym pomysłem. Oczywiście nie oznacza to, że nasz czworonóg musi bawić się z każdym napotkanym psem. Warto zwrócić jednak uwagę, że interakcja z napotkanym psem – choćby tylko obwąchanie – daje możliwość komunikacji z innymi przedstawicielami swojego gatunku, co również jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju psa.

Czas na spacer z psem!

Kolejny argument „za” jest związany z naszym zdrowiem i samopoczuciem. Ruch i przebywanie na świeżym powietrzu jest potrzebne nie tylko naszym czworonożnym milusińskim, ale w równym stopniu także nam samym. W ten sposób dostarczamy organizmowi witaminę D, a sam ruch powoduję produkcję endorfin, a więc hormonu szczęścia. Wspólny spacer z psem to także pogłębianie więzi łączących nas z czworonogiem, a jak wiadomo, nic tak nie poprawia humoru jak kontakt z psem 🙂

dlaczego spacer z psem jest tak ważny
Jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy? O tym w naszym poradniku!

Wszystkie zalety wspólnych spacerów z psem

Jeśli pies nie może wyjść na spacer, często zaczyna niszczyć rośliny i przedmioty w ogrodzie. Taka nuda może mieć jednak jeszcze gorszy wpływ na samopoczucie i zdrowie psa. Zdarza się, że takie psy są sfrustrowane, osowiałe, częściej podupadają na zdrowiu i starzeją się szybciej niż psy, które mają zapewnioną regularną aktywność fizyczną. Spacery są więc naprawdę niezbędne dla psów. To właśnie dzięki nim psy mogą:
• eksplorować otoczenie,
• rozładować emocje,
• zapobiegać nudzie i rutynie,
• zaspokajać potrzeby fizyczne i psychiczne,
• uczyć się poprawnych kontaktów z innymi psami i ludźmi,
• zacieśniać kontakt z opiekunem,
• zapobiegać ucieczkom z własnego ogródka.

Ale to nie wszystko! Spacer z psem to źródło pozytywów także dla człowieka. Wspólny spacer może zapewnić opiekunom dawkę energii na cały nadchodzący dzień, a także reset po męczącym dniu w pracy.

3870

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij