Projekt Yellow Dog: co oznacza żółta wstążka na psiej smyczy?

Każdy opiekun na spacerze z psem doświadczył zainteresowania innych ludzi swoim czworonogiem – głaskania, drapania czy co gorsza: przytulania. Jednak nie każde zwierzę lubi tego typu kontakt i nie każdy opiekun sobie tego życzy. Aby unikać podobnych sytuacji, powstała akcja „Yellow Dog”. Żółta wstążka na psiej smyczy ma informować, że dany pies potrzebuje spokoju i nie chce wchodzić w interakcje z innymi.

Spacer z psem okazuje się czasem sporym wyzwaniem. Zdarza się, że opiekunowie czworonogów, szczególnie tych z ciekawą, gęstą lub długą sierścią, są co kilka kroków zatrzymywani przez przechodniów zainteresowanych ich zwierzęciem. Chcą oni głaskać psa, robić sobie z nim zdjęcia lub go przytulać. Z pozoru okazywanie komuś zainteresowania jego czworonożnym przyjacielem wydaje się miłe. Ale czy na pewno?

Takie zachowanie może skończyć się ogólnym stresem u zwierzęcia lub nawet pogryzieniem przez psa. Dlaczego? Trzeba pamiętać, że każdy pies jest inny. Mijając go na ulicy, nie znasz jego historii, nie wiesz, czy ma za sobą trudne przeżycia, czy jest agresywny lub w trakcie leczenia. Aby więc zwrócić uwagę na to, że pies również potrzebuje przestrzeni osobistej, powstała akcja „Yellow Dog”.

Spacer z psem i jego etykieta

Inicjatywę żółtej wstążki na smyczy zorganizowano, ponieważ wiele osób nie potrafi się odpowiednio zachować wobec psa będącego na spacerze. Widząc czworonoga, który nam się podoba od razu chcemy do niego podejść, pogłaskać i porozmawiać o nim z opiekunem. Często wyciągamy ręce w kierunku zwierzęcia, zanim w ogóle zobaczy nas jego opiekun.

To nieodpowiednie i nieodpowiedzialne zachowanie. Przed kontaktem z obcym czworonogiem należy zapytać o zgodę jego opiekuna. Niezależnie od tego, czy chcesz pogłaskać kudłatego mieszańca, małego maltańczyka czy dostojnego doga niemieckiego, zapytaj o zgodę na kontakt towarzyszącego mu człowieka. Dzięki temu unikniesz nieprzewidzianych i nieprzyjemnych – dla Ciebie lub zwierzęcia – sytuacji.

Żółta wstążka na smyczy – jak się zachować?

Jeśli w czasie spaceru mijasz psa, który ma na smyczy żółtą wstążkę, nie powinieneś go dotykać. Kokardka w tym kolorze to znak, że zwierzę lub jego opiekun, nie życzą sobie, aby czworonóg był zaczepiany. Jeśli spacerujesz ze swoim psem, zachowajcie odpowiedni odstęp od zwierzęcia z żółtą wstążką na smyczy.

Powody ku temu mogą być różne. Pies może być lękliwy, agresywny, w trakcie lub zaraz po zakończeniu leczenia. Niezależnie od przyczyny, dla Ciebie najistotniejsze powinno być to, aby przestrzegać zasady i samowolnie nie nawiązywać kontaktu ze zwierzęciem. Jeśli czworonóg bardzo Cię zainteresował, zapytaj jego opiekuna, co jest powodem udziału w projekcie „Yellow Dog”.

projekt yellow dog

Pamiętaj o komforcie psa

Jest kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać, zanim zechcesz pogłaskać czworonoga spotkanego pierwszy raz (nawet jeśli nie ma żółtej wstążki na smyczy!). Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę to, że nie znasz zwierzęcia. Nie wiesz, czy lubi być głaskane, czy jest łagodne ani czy nie boi się obcych.

Niestety nie wszystkie psy mają za sobą pozytywne doświadczenia w kontakcie z człowiekiem. Wiele czworonogów w przeszłości doświadczyło złego traktowania. Konsekwencją jest u nich wzmożona lękliwość.

Taki pies może bardzo źle zareagować na głaskanie albo nawet wyciągniętą ku niemu rękę. Prawdopodobnie przestraszy się, skuli ogon lub zacznie uciekać. Po takim zdarzeniu opiekun bardzo długo będzie musiał uspokajać zwierzę i starać się o przywrócenie mu poczucia bezpieczeństwa. Może to zniweczyć wcześniejszą długotrwałą pracę z lękliwym czworonogiem. Przeczytaj więcej o lękliwości u psa.

Nie znasz? Zachowaj dystans

Inną reakcją na próbę kontaktu z Twojej strony może być agresja. Pies nie odbiera gestów w taki sam sposób jak ludzie. Przyjazny z Twojego punktu widzenia ruch ręką może skojarzyć z zagrożeniem i odpowiedzieć obroną. W ten sposób obca osoba, która chciała „tylko pogłaskać”, może zostać zaatakowana.

Zdarzają się przypadki pogryzień, czasem bardzo dotkliwych i rozległych. Wtedy opinia publiczna zwykle wini psa. Należy jednak pamiętać, że to zawsze człowiek jest odpowiedzialny za zachowanie zwierzęcia. Nie znasz psa? Zachowaj dystans.

Nie wiesz też, czy zwierzę, które właśnie spotkałeś i chcesz pogłaskać, nie jest w trakcie leczenia lub zaraz po nim. Może mieć rany, blizny po operacji lub przyjmować specjalistyczne leki. Kontakt z obcą osobą przestraszy psa lub sprawi, że zacznie się gwałtownie szarpać, uszkadzając szwy czy opatrunki.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Próbując głaskać czy przytulać obcego psa narażasz się na niebezpieczeństwo. Nawet spokojne i przyjazne zwierzę może się przestraszyć nieznanej sobie osoby i zareagować w sposób, którego nikt się nie spodziewa. Muszą o tym pamiętać także rodzice dzieci, którym zdarza się podbiegać do obcych czworonogów i wyciągać rączki w ich stronę.

Dlatego, jeśli widzisz czworonoga pierwszy raz, dla własnego bezpieczeństwa powstrzymaj się od spontanicznych reakcji. Pogłaszcz go dopiero po uzyskaniu zgody opiekuna zwierzęcia.

 

Widząc psa, który nam się podoba zwykle chcemy okazać swój zachwyt nad urodziwym czworonogiem, pogłaskać go i powiedzieć na jego temat kilka ciepłych słów. Nie zawsze jest to jednak dobrym pomysłem. Musimy pamiętać, że przed jakimkolwiek kontaktem z obcym psem należy zapytać o zgodę jego opiekuna. Dzięki temu interakcja z nowo poznanym zwierzęciem będzie bezpieczna i przyjemna dla obu stron.

1807

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij