Prawdopodobnie najstarszy żyjący kot na ziemi skończył właśnie… 137 kocich lat

Pewien uroczy kot o imieniu Rubble świętował właśnie swoje 30 urodziny, co przypuszczalnie czyni go najstarszym kotem na świecie. Opiekunka czworonoga twierdzi, że sekret jego długowieczności tkwi w trosce i miłości, jaką zawsze otaczała swego pupila.

Rubble, czyli najstarszy kot świata

30 lat w przeliczeniu na koci wiek daje imponujące 137 lat. Tak sędziwego wieku dożył puszysty kocur Rubble, który obecnie pozostaje najstarszym żyjącym kotem na świecie. Jak utrzymuje jego opiekunka, Rubble wciąż cieszy się doskonałym zdrowiem i świetną kondycją, choć na starość stał się nieco zrzędliwy.

Rubble nie jest jednak rekordzistą. Według Księgi Guinnessa tytuł najstarszego kota świata przypadł kotce o imieniu Creme Puff, która swym opiekunom towarzyszyła przez przeszło 38 lat życia. W czołówce rekordzistów znalazła się także kotka Ma, która swój koci żywot zakończyła w wieku 34 lat oraz kocur Spike, który odszedł mając 32 lata.

Jak długo żyje kot?

Przyjmuje się, że średnia długość życia kota wynosi około 14-15 lat. Dotyczy to oczywiście kotów niewychodzących, które bezpieczne cztery kąty swego mieszkania opuszczają jedynie pod nadzorem opiekuna. Koty wolno żyjące oraz te, które w domu zjawiają się tylko po to, by zajrzeć do miski dożywają najwyżej 7-8 lat. Skąd ta różnica? Trzeba pamiętać, że na bezdomne lub wolno biegające koty czyha dużo więcej niebezpieczeństw. Zwierzaki te często giną pod kołami samochodów, padają ofiarą trutek na gryzonie, chorób, bezpańskich psów, a nawet niechętnych im ludzi.

Największe szanse na długie i spokojne życie mają koty niewychodzące, które zawsze mogą liczyć na pełną miskę, troskliwą opiekę, ciepły kąt oraz pomoc lekarza weterynarii w razie choroby. Statystyki pokazują, że średnia kociego życia się wydłuża. Zwierzaki zawdzięczają to dobrej i starannej opiece, pełnowartościowej diecie oraz rozwijającej się medycynie weterynaryjnej.

Kiedy zaczyna się kocia starość? Dowiedz się, jak proces starzenia przebiega u kotów

Co zrobić, by kot żył długo i zdrowo?

Na długość i jakość życia naszego kota wpływa przede wszystkim dieta. To, co trafia do miski pupila powinno być dopasowane do jego wieku, trybu życia oraz aktywności. W jadłospisie czworonoga nie może zabraknąć zwłaszcza wysokiej jakości białka, a ponadto odpowiednich proporcji witamin, minerałów oraz tłuszczy.

Jak wydłużyć życie kota?

Można przypuszczać, że Rubble, czyli najstarszy kot świata, żyje tak długo dzięki troskliwej opiece weterynaryjnej. Regularne odwiedziny w klinice i badania kontrolne to absolutna podstawa. Koty mogą chorować w każdym wieku, ale na starość stają się bardziej podatne na niektóre dolegliwości – zwłaszcza te związane z nerkami i drogami moczowymi. Zwierzakom powyżej 7 roku życia warto co dwa lata wykonywać profilaktyczne badania krwi. Nie zaszkodzą także badania moczu, dzięki którym szybciej wykryjemy ewentualne stany zapalne, obecność białek, glukozy lub kryształków moczowych.

Nie od dziś wiadomo, że na jakość życia naszych podopiecznych wpływa także stres. Koty cenią sobie spokój i monotonię, a gwałtowne zmiany w swoim otoczeniu, takie jak remont, wizyta w lecznicy czy pojawienie się nowego domownika przypłacają olbrzymim stresem. To z kolei przekłada się na ich zdrowie. Silny stres zaburza funkcjonowanie organizmu, obniża odporność oraz zdolność organizmu do walki z chorobami.

Dowiedz się więcej o stresie u kota i psa

Dla bezpieczeństwa pupila warto także ograniczyć jego przestrzeń do domowego zacisza. Spacery z kotem powinny odbywać się wyłącznie w szelkach i na smyczy.

Kot maine coon

Relacje z opiekunem, czyli sekret kociej długowieczności

Opiekunka Rubble, czyli najstarszego kota na świecie wspomniała, że sekretem jego długiego życia jest troska i miłość jaką go otaczała. Wielu z nas wydaje się, że koty to samotnicy i indywidualiści, którzy nie potrzebują zbyt częstego kontaktu z człowiekiem. Nic bardziej mylnego – koty przywiązują się do swego opiekuna nie mniej niż psy i równie mocno potrzebują uwagi z jego strony. Poczucie bezpieczeństwa i dobre relacje z opiekunem to czynniki mające niebagatelny wpływ na długość i jakość kociego życia.

Sprawdź także: Przewodnik po psich kawiarniach w Polsce i na świecie

1773

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij