Podróż z kotem: czy to w ogóle możliwe?

Wakacje to dla niektórych czas podejmowania ciężkich decyzji: czy jechać na urlop, a jeśli tak, co zrobić z kotem? Czy zostawić kota w domu, a może oddać go pod opiekę bliskim nam osobom? Zamiast trudnej rozłąki polecamy zdecydować się na wakacje z kotem. Podróżowanie z kotem – o ile zostanie właściwie zaplanowane – to wspaniałe przeżycie!

Niedawno świat obiegła historia młodej pary, która zdecydowała się zrezygnować z pracy, sprzedać cały dobytek i porzucić swoje dotychczasowe życie, by wyruszyć w podróż dookoła świata. Nie byłoby w tej historii nic nadzwyczajnego (w końcu od czasu do czasu można usłyszeć o ludziach, którzy postanawiają spełniać nawet najbardziej nierealne marzenia), gdyby nie fakt, że tej dwójce w podróży towarzyszy ich kot. Adoptowany przez parę czworonóg Georgie dotrzymuje im kroku w żegludze, pływając czy wygrzewając się na burcie i obserwując przepływające obok statku ryby. Nie wszystkie koty tak świetnie pływają i znoszą morskie życie jak Georgie. Przy odpowiednim przygotowaniu, żadna podróż z kotem nie powinna być jednak niemożliwa.

Kot w podróży – jak się do tego przygotować?

Najlepiej zaznajamiać zwierzę z samochodem i innymi środkami transportu już od najmłodszych lat. Im kot starszy, tym trudniej będzie go przekonać, że podróż nie jest niczym nieprzyjemnym. Będzie to ciężkie zadanie zwłaszcza, jeśli dotychczas kot podróżował samochodem jedynie do i od weterynarza, a tym samym kojarzy te sytuacje z czymś stresującym. Sam przebieg podróży z kotem zależy oczywiście od charakteru zwierzęcia. Jednak bez względu na pozytywne nastawienie naszego pupila, jeśli odpowiednio się nie przygotujemy, każda wyprawa może okazać się problematyczna. O czym więc należy pamiętać, by ułatwić sobie i kotu godziny spędzone w samochodzie, pociągu czy samolocie?

Wyprawka dla kota, czyli o czym pamiętać podczas podróży z kotem

Akcesoria dla kota są niezbędne w każdej podróży. Bez względu na środek transportu, jakim będziemy się przemieszczać, a także długość trasy, jaką mamy do pokonania, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych rekwizytach:

  • Transporter dla kota

Najlepiej wykonany z plastiku bądź wytrzymałego tworzywa sztucznego. Dobrze, by miał dodatkową opcję otwierania z góry, co ułatwi nam kontakt z nawet najbardziej przestraszonym zwierzęciem. Najlepiej, by istniała możliwość przypięcia transportera pasami bezpieczeństwa. Transporter bądź nosidełko dla kota powinno być dostosowane do rozmiaru zwierzęcia. W zależności od temperatury, dobrze owinąć torbę dla kota dodatkowym kocem, natomiast w upał, włożyć do środka owinięte materiałem wkłady chłodzące, ewentualnie mokry ręcznik.

  • Kuweta dla kota

W każdej podróży przyda się kuweta dla kota. W zależności od dostępnego miejsca, może być to kuweta, do której nasz pupil jest przyzwyczajony bądź turystyczna kuweta dla kota czy chociażby małe kartonowe pudełko. Poza kuwetą niezbędny będzie żwirek dla kota. Jeśli podróżujemy samochodem, kot będzie mógł oczywiście załatwiać swoje potrzeby na dworze (o ile jest do tego przyzwyczajony).

  • Smycz i szelki dla kota

Zazwyczaj kot powinien spędzać podróż w transporterze. Gdy jednak jest to niemożliwe, np. nasz pupil bardzo źle znosi zamknięcie, w ostateczności możemy się zdecydować na specjalne szelki dla kota do samochodu. Poza nimi na urlopie niezbędna będzie obroża i smycz dla kota wyposażone w adresówkę. Nasze nazwisko i numer telefonu będą konieczne na wypadek zaginięcia kota – tylko w ten sposób ewentualny znalazca będzie mógł się z nami skontaktować. By jednak nie dopuścić do ucieczki kota, nie powinniśmy spuszczać go ze smyczy.

  • Poidełko dla kota

Podczas podróży z kotem najważniejszy jest stały dostęp do świeżej wody. Niewskazane jest podawanie pokarmu przed i podczas jazdy. W przypadku wody, sytuacja wygląda inaczej. Z tego powodu powinniśmy wyposażyć się w miski dla kota bądź specjalne poidełko i butelkę niegazowanej wody źródlanej, którą będziemy mogli co jakiś czas podawać pupilowi.

  • Ulubione pożywienie kota

Karmienie psa podczas jazdy jest niewskazane. Co innego podczas samego urlopu. Wyjazd może okazać się stresujący dla zwierzaka, nie warto więc dodatkowo potęgować zdenerwowania zmianą karmy. Z tego powodu dobrze zabrać zapas ulubionego pokarmu naszego psa na wypadek, gdyby nie był dostępny w miejscu naszego urlopu.

  • Książeczka zdrowia dla kota i/lub paszport dla kota

W przypadku podróży pociągiem, autokarem czy samolotem niezbędne jest zaświadczenie o aktualnych szczepieniach. W zależności od miejsca naszych wakacji (czy będzie to w kraju, czy za granicą) konieczny może być również paszport dla kota i inne dodatkowe zaświadczenia o zdrowiu naszego podopiecznego. Szczegółowe informacje dotyczące wymaganych szczepień i ewentualnej kwarantanny na terenie poszczególnych krajów można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego.

Podróżowanie z kotem a środek transportu

Decydując się na wakacje z kotem, poza przygotowaniem właściwej wyprawki dla pupila, powinniśmy zaplanować samą podróż i wybrać odpowiedni środek komunikacji. Transport zwierząt, w zależności od pojazdu, może bowiem wyglądać inaczej.

Podróżowanie z kotem

Kot w podróży samochodem

Jak przewozić kota w samochodzie? Kot w samochodzie powinien cały czas znajdować się w przypiętym pasami bezpieczeństwa transporterze. Jest to ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa naszego kota. W przeciwnym razie, w przypadku nagłego hamowania czy stłuczki, kot może zostać zraniony bądź przerażony uciec z samochodu. Ma to również istotne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa i samego komfortu jazdy. Kot biegający luzem po pojeździe może przeszkadzać prowadzącemu, a nawet doprowadzić do wypadku.

Kot, który jeździł koleją

Podróżowanie z kotem pociągiem, na ten moment, nie wymaga wykupywania drugiego biletu dla zwierzęcia. Powinniśmy jednak wyposażyć się w transporter dla kota, przenośną kuwetę, poidełko i podkłady higieniczne, które w kryzysowej sytuacji uchronią nas przed zabrudzeniem przedziału. Teoretycznie przez całą drogę kot powinien znajdować się w transporterze. Jeśli jednak nasi towarzysze drogi nie będą mieli nic przeciwko, możemy czasem pozwolić kotu na większą swobodę – oczywiście w szelkach i na smyczy.

Kot w samolocie

Podróż samolotem może być najbardziej stresująca dla naszego kota, wymaga bowiem spełnienia szeregu norm i dostosowania się do odgórnych zasad przewoźnika. Według wewnętrznego prawa linii lotniczych kot może nam towarzyszyć jako bagaż pasażerski bądź być przewożony w luku bagażowym. Pierwsza opcja jest jednak możliwa tylko wtedy, gdy waga naszego kota w transporterze bądź klatce nie przekracza 8 kilogramów. Dobrze również sprawdzić akceptowane przez linie lotnicze wymiary transportera. Jeśli chcemy wybrać drugą opcję (która może narazić naszego pupila na jeszcze większy stres i dyskomfort) musimy wyposażyć się w odpowiednio duży transporter dla kota, który spełni wszystkie wymagania przewoźnika. Należy pamiętać, że podróż samolotem jest stanowczo odradzana ciężarnym kotkom i kociętom do 3 miesiąca życia.

Masz też psa? Po porady odnośnie podróży z psem odsyłamy do naszego wcześniejszego artykułu.

18947

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij