Pies zimą – poradnik opiekuna

Zima ma swoich wielbicieli i grono przeciwników, a obie te grupy mogą godzinami wzajemnie przekonywać się do swoich racji. Bez względu na nasze upodobania, musimy w tym czasie pamiętać także o czworonogach. Zima dla psa to czasem wyjątkowo trudny okres.

Człowiek dysponuje zwykle całym arsenałem sprzętów pozwalających chronić się przed chłodem. Zwierzęta mają zdecydowanie mniej możliwości. W najgorszej sytuacji są psy, ponieważ nie mogą same decydować o sobie i w pełni muszą polegać na swoich opiekunach. Decydujemy o ich diecie, aktywności, a nawet „fryzurze”. Stąd też ogromna odpowiedzialność, jaka spoczywa na nas w tej szczególnej porze roku. Jak zadbać o psy zimą?

Zima z psem – dostosuj aktywność do warunków atmosferycznych

Podobnie jak ludzie, psy różnie tolerują niskie temperatury podczas spacerów. Musimy więc pamiętać, by zawsze reagować na oznaki wychłodzenia psa, takie jak drżenie, przystawanie, podnoszenie łap czy próby zawrócenia do domu. Są to sygnały, że spacer trwa już zbyt długo.
Co ważne, ruch pozwala psu odpowiednio się rozgrzać. Z tego powodu bardziej narażone na chłód są psy chodzące na smyczy czy unieruchomione (np. stojące przed sklepem, na przystanku bądź przebywające w kojcu). Pamiętajmy, że podobnie jak w przypadku ludzi, także u psów wzrasta ryzyko przeziębienia przy nagłych zmianach temperatur. Dlatego zadbajmy o to, by nie przegrzewać psa w domu czy samochodzie.

Więcej na temat spacerów i innych form zimowej aktywności z psem, przeczytasz we wcześniejszym wpisie.

Psie łamigłówki, czyli co może robić pies zimą

Krótki dzień i niesprzyjająca aura zniechęcają do długich spacerów. Mimo to pies przez cały rok potrzebuje ciekawych zajęć. Warto pamiętać, że odpowiedni wysiłek umysłowy daje podobny efekt do wysiłku fizycznego. Pies jest spokojniejszy i zrelaksowany. Aby zapobiec nudzie naszego podopiecznego, powinniśmy zorganizować mu zabawy w domu. Wśród dostępnych możliwości, wymienić należy chociażby:

 • węszenie (szukanie schowanych smakołyków czy zabawek),
 • ruch (przeciąganie z szarpakiem i aportowanie),
 • interaktywne karmienie (kong czy miska „spowalniająca jedzenie”),
 • naukę (szkolenie, uczenie sztuczek bądź zabawki interaktywne).

Pies bez butów chodzi

Łapy psowatych zazwyczaj dobrze radzą sobie na śniegu i lodzie, ale istnieją sytuacje, kiedy potrzebują pomocy człowieka. Problemem mogą się okazać tzw. śniegowe kule. U psów długowłosych śnieg w przestrzeniach między palcami może tworzyć lodowe kule utrudniające chodzenie. Zapobiegnie temu – przynajmniej w pewnym stopniu – przycięcie sierści na spodzie łap. Równie problematyczna jest sól na chodnikach, która podrażnia opuszki psich łap. Mogą na nich powstawać bolesne rany i owrzodzenia. Rozwiązaniem są specjalne buty dla psa albo smarowanie opuszków odpowiednimi maściami ochronnymi czy wazeliną. Po spacerze konieczne jest dokładne wypłukanie łap letnią wodą i ich osuszenie.

Sierść jak płaszcz

Zdrowy, prawidłowo odżywiony i zahartowany pies dobrze znosi chłód. Odpowiednio wypielęgnowana sierść ma doskonałe właściwości izolacyjne. Zwłaszcza zimą należy jednak szczególnie o nią dbać.  Regularnie rozczesywany, czysty włos sprzyja utrzymaniu w sierści izolującej warstwy powietrza, co skutecznie chroni przed chłodem. Co ważne, zimą należy zawsze rozważyć zasadność strzyżenia, golenia czy usuwania podszerstka. Zabiegi te powinny być uzależnione od warunków, w jakich pies przebywa przez większość czasu. Pamiętajmy, że jeśli konieczne jest wykąpanie psa, musimy unikać jego wychłodzenia (uwaga na przeciągi!). Konieczne jest dokładnie wysuszenie pupila przed spacerem czy wypuszczeniem go na zewnątrz. Psy mieszkające w ogrzewanym domu najlepiej kąpać dopiero po wieczornym spacerze.

Moda czy wygoda, czyli ubranka dla psów

Ubranka dla psów to często fanaberia opiekunów. Jednak używanie różnego rodzaju derek bywa uzasadnione w pewnych przypadkach. Trzeba być wtedy konsekwentnym i ubierać zwierzę za każdym razem przez cały zimowy sezon. Ubranie dla psa na zimę musi być wygodne i dobrze wentylowane. Zimą należy także zrezygnować z łańcuszkowych obroży – stały kontakt skóry z zimnym metalem nie jest komfortowy, a ponadto stwarza ryzyko odmrożenia. Ubranka dla psów zwykle są zbędnym elementem. W jakich przypadkach są jednak jak najbardziej uzasadnione?

 • wyjątkowo niskie temperatury,
 • obfite opady śniegu,
 • deszcz przy bliskich zeru temperaturach,
 • silny wiatr.

Zimowe okrycie wierzchnie jest również wskazane w przypadku niektórych psów:

 • ras małych,
 • ras bezwłosych,
 • niezahartowanych,
 • bez podszerstka,
 • po strzyżeniu,
 • osłabionych chorobami,
 • seniorów,
 • szczeniąt.

Zimowe menu, czyli jak karmić psa zimą?

Dieta psa jest ważna zawsze, ale zimą nabiera szczególnego znaczenia. Zimowe żywienie powinno być odpowiednie do trybu życia psa. U psów mieszkających w domu, krótsze spacery i mniej ruchu mogą stwarzać ryzyko nadwagi. Najlepiej obserwować psa i  regularnie ważyć, a w razie potrzeby podawać karmę o mniejszej koncentracji energii. Psy spędzające więcej czasu w ogrodzie, kojcu lub na długich spacerach potrzebują z kolei znacznie więcej energii na ogrzanie organizmu. W tym okresie poleca się więc podawanie im wysokoenergetycznych karm dla psów sportowych.

Co może zaszkodzić psu?

Wiele psów chętnie zjada śnieg podczas spacerów czy zabaw. Nie jest to dobry pomysł – przede wszystkim łatwo o przeziębienie. Ponadto śnieg, zwłaszcza w miastach, jest bardzo zanieczyszczony. Może zawierać sól i inne szkodliwe substancje. Na dłuższe zimowe spacery można zabrać termos z letnią z wodą, żeby zmęczony zabawą pies mógł się napić. Równie niebezpieczne może się okazać nasze jedzenie. Podczas świątecznych i karnawałowych imprez warto pamiętać, że goszczące na naszych stołach potrawy mogą być groźne dla psów. Przykładem mogą być:

 • ciasto drożdżowe,
 • rodzynki,
 • winogrona,
 • migdały,
 • czekolada,
 • cebula,
 • czosnek.

W razie spożycia takich produktów przez psa należy szybko skontaktować się z lekarzem weterynarii. Więcej o tym, dlaczego  jedzenie przeznaczone dla ludzi bywa szkodliwe dla psa, znajdziesz we wcześniejszym artykule.

 jedzenie

Równie groźne mogą być świąteczne dekoracje. Przykładem są tzw. anielskie włosy (zrobione z celofanu), które w razie połknięcia mogą uszkodzić jelita psa. Ponieważ nie widać ich ani w obrazie USG ani RTG, trudno będzie postawić diagnozę, co może mieć tragiczne skutki. szczególnie szczenięta chętnie podkradają ozdoby choinkowe, dlatego trzeba  zabezpieczyć choinkę np. płotkiem lub postawić ją na podwyższeniu.

Psu na budę, czyli schronienie psa zimą

Pies, który przebywa na zewnątrz musi mieć stały dostęp do ciepłego schronienia, wody i ruchu. Konieczne jest przede wszystkim przygotowanie odpowiedniej budy. Najlepiej sprawdzi się ocieplana buda dla psa z wiatrołapem i wygodnym, miękkim legowiskiem. W chłodniejsze dni przydatny jest też gruby koc. Co ważne, w czasie dużych mrozów buda nie wystarczy. Należy psu udostępnić ogrzewane pomieszczenie typu hol, garaż czy piwnica, gdzie będzie mu ciepło.

Bardzo ważne jest także regularne pojenie psa wiele razy w ciągu dnia, ponieważ woda w misce szybko zamarza i zwierzęciu grozi odwodnienie. W chłodne dni suchą karmę dobrze jest polać ciepłą wodą.- o ile pies od razu  zjada całą porcji,  w przeciwnym razie taki posiłek  zmarznie. Pamiętajmy, że ruch na dużym wybiegu pozwala utrzymać dobre samopoczucie i ogrzać się. Psy w małych kojcach czy na uwięzi szybko marzną.

Niebezpieczeństwo hipotermii

Wychłodzenie organizmu może być tragiczne w skutkach, ale szybka interwencja może uratować psa. Do hipotermii dochodzi podczas ograniczenia ruchu psa (smycz, kojec) lub po przemoknięciu (mokry śnieg bądź kąpiel). Również pozostawienie (zwłaszcza małego) zwierzęcia w aucie nie tylko jest dla niego niekomfortowe, ale również grozi przeziębieniem, a nawet zamarznięciem. Po wyłączeniu silnika samochód bardzo szybko się wychładza, więc absolutnie nie nadaje się na „przechowywanie” psa nawet przez krótki czas.

Objawy hipotermii nie są specyficzne, przez co bywają bagatelizowane przez opiekuna. Wymienić należy jednak drżenie, ospałość, apatię i zmęczenie zwierzęcia. Jak postępować w przypadku hipotermii?

 • wychłodzonego psa należy przenieść do ciepłego, suchego pomieszczenia;
 • w razie potrzeby dobrze osuszyć go ręcznikiem i rozgrzewać poprzez zawinięcie w koce;
 • dobry efekt daje ogrzewanie własnym ciałem (o ile pies toleruje przytulanie, małego psa można natomiast np. wsadzić pod kurtkę);
 • nie wolno wkładać psa do wanny z gorącą wodą, ponieważ może to doprowadzić do szoku termicznego;
 • można psu podać ciepłą, ale nie gorącą wodę – nie wolno jednak zmuszać go do picia.

Takie postępowanie może być wystarczające przy lekkim wychłodzeniu, natomiast przy spadku temperatury do 33-35°C pojawia się realne zagrożenie życia. Z tego powodu należy natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii. Również w przypadku pojawienia się odmrożeń czy podrażnień konieczne jest zasięgnięcie porady lekarza weterynarii.

Ludzkie zabawy – psie dramaty, czyli sylwester z psem

Okres zimowy nieodmiennie łączy się ze świętowaniem Sylwestra i karnawałem. Niestety wiele psów panicznie boi się fajerwerków i ten czas jest dla nich prawdziwym koszmarem. Mając na uwadze dobro zwierząt (również tych dzikich) sami zrezygnujmy z fajerwerków i namawiajmy znajomych, by uczcili Nowy Rok w inny sposób.

Jak możemy pomóc psu? O czym należy pamiętać podczas Sylwestra i zabaw karnawałowych?

 • Spacery tylko na smyczy

Przestraszony pies ucieka na oślep – może wpaść pod samochód albo zgubić się opiekunowi. Z tego powodu w tym okresie wszystkie spacery na nieogrodzonych terenach muszą odbywać się zawsze na smyczy.

 • Identyfikator

Nasz adres i numer telefonu przypięty do obroży pozwoli w razie zagubienia psa szybko odnaleźć opiekuna. Czip i tatuaż też są pomocne (zwłaszcza, gdy pies zgubi obrożę), wymagają jednak odczytania i dotarcia do bazy danych, a to czasem długo trwa. Najlepiej wyposażyć psa w oba te typy identyfikatorów

 • Ciemność i cisza

Podczas noworocznej kanonady w domu najlepiej zamknąć i zasłonić okna (przynajmniej w pomieszczeniu, w którym przebywa pies). Można puścić niezbyt głośno rytmiczną muzykę. Psy przebywające na zewnątrz należy w tym czasie zabrać do domu, gdzie hałas sztucznych ogni jest przytłumiony.

 • Suplementy i leki uspokajające dla psa

W przypadku bardzo silnych reakcji najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii, który przepisze odpowiednie środki farmakologiczne pomagające złagodzić stres. Uwaga na psy mieszkające na zewnątrz – niektóre leki sprzyjają wychłodzeniu organizmu.

 • Opanowany opiekun

Nie jest dobrym pomysłem rozczulanie się i „pocieszanie” psa, który się boi. Zdecydowanie lepiej zachowywać się i mówić do psa normalnie, tak jakby nic się nie działo. Taka postawa daje psu sygnał, że zagrożenie nie jest realne i pomaga choć trochę złagodzić stres.

Pamiętaj też o innych zwierzętach

Okres zimowy jest trudny dla wielu zwierząt wolno żyjących. Można jednak pomóc im go przetrwać. Co możemy zrobić? Najważniejsze, zwłaszcza w mroźne dni, jest regularne wystawianie misek z wodą dla ptaków i kotów (oczywiście w osobnych miejscach). Otwarcie piwnicznych okien dla kotów pozwoli im zagrzać się w cieple. Nie należy obawiać się zanieczyszczenia piwnicy – koty zadbają o czystość w swojej noclegowni i będą załatwiać potrzeby fizjologiczne na zewnątrz. Musimy także wiedzieć, że ciepły silnik jest kuszący dla wolno żyjących kotów czy kun, które często chronią się przed chłodem pod maską. Zimą zawsze przed włączeniem silnika trzeba sprawdzić, czy nie mamy pod maską takiego „lokatora”, bowiem uruchomienie samochodu grozi mu zranieniem, a nawet śmiercią.

Jeśli zdecydujemy się dokarmiać zwierzęta, trzeba to robić w odpowiedzialny i przemyślany sposób. Nie wolno karmić ptaków pokarmami zepsutymi czy spleśniałymi. Ptaki w zależności od gatunku chętnie korzystają z nasion, zbóż, warzyw i owoców. Dostępne są też specjalne granulaty. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w Internecie. Dobrze pamiętać również o jeżach. W normalnych warunkach jeże przesypiają zimę. Jednak zdarza się, że wybudzają się z hibernacji w zimie lub zbyt wczesną wiosną, gdy jeszcze leży śnieg. Wybudzony jeż ma około dwie doby na zdobycie posiłku, potem umiera. Zimą spotkanego jeża należy zabrać do domu i przetrzymać do wiosny. Jeże żywi się karmą dla kociąt oraz owadami karmowymi. Więcej informacji na temat opieki nad jeżami na stronie: www.naszejeze.org i pod numerem alarmowym: 505 140 960.

21127

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij