Pies zimą: jak chronić czworonoga przed chłodem?

Zima dla psa to często ciężki okres. Jako właściciele, powinniśmy więc zadbać o naszych podopiecznych. W przypadku czworonogów żyjących na zewnątrz, podstawą będzie buda dla psa, małe rasy mogą za to potrzebować ubranka, a nawet butów. Jak dbać o psa zimą? Jak przygotować go do mrozów?

Kiedy zima zbliża się wielkimi krokami, warto pomyśleć o tym, jak przygotować zwierzę do nadchodzących chłodów. Konieczne będzie nie tylko zabezpieczenie przed zimnem, ale nawet zmiana diety czy aktywności psa. Jakie kroki powinniśmy podjąć, by uchronić pupila przed zaziębieniem?

Odpowiednie schronienie, czyli buda dla psa na zimę

Jeśli nasz pies większość czasu przebywa poza domem, niezbędne jest przygotowanie ciepłego legowiska. Wprost niezbędna jest buda dla psa. Dobrze ją dodatkowo ocieplić, na przykład specjalnymi materiałami izolującymi. Przydatne będą również koce, które uszczelnią budę od wewnątrz. Podstawą jest przegląd dachu na wypadek przeciekania. Dobrym pomysłem będzie również montaż specjalnej zasłonki przy wejściu do budy, która osłoni wnętrze przed wiatrem czy śniegiem. Należy pamiętać, że wszelkie prace powinniśmy wykonać jeszcze w okresie jesiennym.

Zaproś psa do domu!

W przypadku wyjątkowo dużych mrozów, żadna, nawet najlepiej ocieplona buda nie spełni swojego zadania. Jesteśmy odpowiedzialni za nasze zwierzę, dlatego też nie powinniśmy narażać je na wychłodzenie. Kiedy temperatura na zewnątrz niebezpiecznie spada, najlepszym rozwiązaniem będzie przyjęcie psa pod swój dach. Jeśli z jakichś powodów jest to niemożliwe, naszym obowiązkiem jest przygotowanie legowiska w garażu bądź piwnicy, o ile panująca tam temperatura jest odpowiednia dla czworonoga.

Zimowa dieta psa

Ochrona przed chłodem to nie wszystko. Zimą, organizm psa, by utrzymać właściwą temperaturę ciała, spala znacznie większą ilość energii. Kluczowa jest zmiana diety na bardziej kaloryczną. W przypadku psów mieszkających poza domem, jest to kwestia niezwykle ważna. Podnosząc wartość kaloryczną posiłków, nie musimy się obawiać wystąpienia nadwagi. Pamiętajcie, aby tę zmianę oraz odpowiednie dawki karmy skonsultować ze swoim lekarzem weterynarii. Dobrym pomysłem jest także karmienie psa ciepłym pokarmem. Podając mu suchą karmę, możemy uprzednio polać ją ciepłą wodą. Oczywiście nie możemy również zapominać o misce z wodą, którą należy zmieniać przynajmniej kilka razy dziennie. Jeśli nasz pies spędza zimę w domu, zmiana diety nie będzie konieczna.

Zimowa dieta dla psa

Buty dla psa i wazelina, czyli ochrona psich łap

Niestety częstą zimową przypadłością psów są pękające od mrozu i soli łapy. Sól uszkadza opuszki, nie tylko sprawiając czworonogowi ból, ale i tworząc rany, które ze względu na umiejscowienie są bardzo trudne w gojeniu. By ochronić psie łapy przed mrozem i solą, warto przed każdym spacerem wsmarowywać w nie specjalną maść bądź wazelinę. Po każdym spacerze powinniśmy delikatnie przemyć i dokładnie osuszyć łapki i przestrzenie między poduszkami. W przypadku mniejszych psów najwygodniejszym rozwiązaniem będą buty dla psów na zimę. Niestety nie wszystkie psy są w stanie zaakceptować ten rodzaj zimowej garderoby.

Zimowe ubranka dla psów

Musimy być świadomi, że nie wszystkie psy dobrze znoszą niskie temperatury. Znacznie mniej odporne na chłody są psy pozbawione podszerstka oraz te małe i miniaturowe. Mniejsze psy, ze względu na swoje gabaryty, mają bowiem bliższy kontakt z podłożem, to jest śniegiem czy zamarzniętą ziemią. Co zrobić, by zabezpieczyć je przed wyziębieniem?

Najlepszym sposobem jest ubranko dla psa. Musimy pamiętać, że jego podstawowym zadaniem jest ochrona przed chłodem, a nie „uatrakcyjnienie” wyglądu naszego pupila. Z tego powodu wybierając zimowe kubraczki dla psów, powinniśmy zwrócić uwagę na te z nich, które skutecznie utrzymają temperaturę ciała czworonoga. To właśnie ten aspekt, a nie walory wizualne, jest bowiem najważniejszy.

Aktywność fizyczna psa

Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, nie możemy przetrzymywać psa w domu. Dla jego zdrowia konieczna jest aktywność i to na świeżym powietrzu. By nie narazić psa na wychłodzenie, powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim niewskazane jest zbyt mocne ogrzewanie mieszkania, gdyż naraża to zwierzę wychodzące na spacer na duży szok termiczny. Ubranka dla psów dobrze też wprowadzać jak najpóźniej. Przyzwyczajając psa do niewielkich mrozów, pobudzimy jego odporność.

Aktywność fizyczna

Pies na spacerze powinien być jak najbardziej aktywny, dzięki czemu będzie odczuwał ciepło. Mimo wszystko spacery powinny być znacznie krótsze niż w okresie letnim. Podczas spacerów zagwarantujmy psu odpowiednią dawkę zabawy. W przypadku większych psów, świetnym pomysłem będzie przyuczenie ich do sanek. Jeśli zwierzę gorzej znosi rozrywkę na zewnątrz, powinniśmy zapewnić mu ją we własnych czterech ścianach. Nie zapominajmy, że równie ważna dla zdrowia jest aktywność intelektualna.

Jak rozpoznać, że pies jest wyziębiony?

Pies jest z natury dość odporny na mróz, dlatego bardzo rzadko ulega wychłodzeniu. Jeśli jednak nasz pupil będzie przez dłuższy czas przebywał w chłodnym otoczeniu, a jego ruchy będą skrępowane, może nabawić się odmrożeń i wychłodzenia. Pierwszymi objawami, które powinny nas zaalarmować, są:

  • drżenie,
  • ospałość,
  • apatia.

Jeśli zaobserwujemy po dłuższym spacerze którekolwiek z nich, powinniśmy podjąć jak najszybsze działania. Przede wszystkim umieśćmy zwierzę w ciepłym i suchym pomieszczeniu oraz osuszmy je ręcznikiem. Dobrze sprawdzi się również ogrzewanie własnym ciałem. Nie próbujmy natomiast ciepłych czy gorących kąpieli. Wskazane jest także podawanie psu ciepłej wody. W przypadku, gdy temperatura psa spadnie do 33-35°C, powinniśmy jak najszybciej przetransportować zwierzę do lekarza weterynarii. Pamiętajmy, że wizyta w lecznicy będzie najlepszym rozwiązaniem za każdym razem, gdy zaniepokoi nas nienaturalne zachowanie pupila.

Z czym jeszcze wiąże się zima dla psa? Przeczytaj nasz wcześniejszy artykuł i sprawdź, jak najlepiej opiekować się swoim podopiecznym.

3116

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij