Pies zamknięty w samochodzie podczas upałów. Co mu grozi?

Nawet jeśli wydaje nam się, że idziemy tylko po jedną rzecz do sklepu i zostawiamy psa na chwilę w samochodzie, narażamy go na ogromne niebezpieczeństwo. W trakcie upału temperatura w zamkniętym samochodzie gwałtownie rośnie. Co zrobić, gdy zobaczymy, że pies w samochodzie został sam? Co mu wtedy grozi?

Pies na dworze – do jakiej temperatury czuje się komfortowo?

Ludzie są zdecydowanie lepiej przystosowani do wysokich temperatur niż psy. Fizjologiczna temperatura ciała psa jest wyższa od ludzkiej; psy posiadają także futro, niejednokrotnie grube i niewielką ilość gruczołów potowych, które znajdują się pod opuszkami łap. Pies może się chłodzić poprzez otwarcie pyska, wysunięcie języka i szybkie oddychanie (charakterystyczne ziajanie). Gdy naszemu czworonożnemu przyjacielowi jest za gorąco, jego naczynia krwionośne w okolicach uszu i kufy ulegają rozszerzeniu, co jednak przy wysokich temperaturach jest nieskuteczne i niebezpieczne dla psa, który nie jest w stanie poradzić sobie z wysoką temperaturą. Psy są zdecydowanie bardziej narażone na przegrzanie (hipotermia).

Pies zamknięty w samochodzie. Liczy się każda minuta

Zamknięty samochód, pozostawiony na słońcu (a nawet w cieniu) może stać się śmiertelną pułapką dla psa. Podczas upału temperatura w samochodzie rośnie w zawrotnym tempie, szczególnie, jeśli drzwi są zamknięte. Wzrost temperatury zależy od pory dnia i warunków atmosferycznych, ale szacuje się, że temperatura wewnątrz pojazdu rośnie w tempie o ok. 1 °C w ciągu minuty.

Jeśli zostawimy samochód zamknięty na pełnym słońcu, gdy na zewnątrz jest 30 °C, a w aucie 20 °C, to po 15 minutach temperatura w środku samochodu będzie wynosić 35 °C.

Infografika, pies w samochodzie, upał

Mając na uwadze ograniczone możliwości chłodzenia i pocenia się czworonoga, gwałtownie rośnie temperatura jego ciała, przyśpiesza się oddech i bicie serca oraz spada ciśnienie tętnicze. Po około 30 minutach w środku samochodu jest już 50 °C, co jest zabójcze, zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Uchylone okno tego nie zmieni. Nawet wyjście na przysłowiową „chwilę” do sklepu po najprostsze zakupy trwa kilkanaście minut i zostawiając psa w samochodzie narażamy go na niebezpieczeństwo. Pozostawienie psa w zamkniętym samochodzie podczas upałów może mieć dla niego bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.

Pies zamknięty w samochodzie – możliwe konsekwencje

Po powrocie ze sklepu nasz pies może być mocno osłabiony lub nawet nieprzytomny. W takiej sytuacji należy natychmiast wyjąć pupila z samochodu i zacząć jego schładzanie poprzez umieszczenie go w cieniu i wachlowanie. Jeśli pies odzyska przytomność, trzeba natychmiast podać mu wodę do picia. Naszym obowiązkiem jest niezwłoczne zawiezienie czworonoga do najbliższej lecznicy weterynaryjnej.

Kochasz? Nie zostawiaj w samochodzie!

Zabieranie ze sobą psa na zakupy nie jest dobrym pomysłem, szczególnie w trakcie podwyższonych temperatur. Pies w samochodzie nigdy nie powinien zostawać sam, nawet na chwilę – żaden kochający i odpowiedzialny opiekun sobie na to nie pozwoli. Jeśli już koniecznie musimy wyjść coś załatwić w czasie upału, pies powinien być pod opieką np. członka rodziny, pozostać w cieniu i z dostępem do wody. Naszego pupila możemy zostawić z opiekunem w samochodzie tylko pod warunkiem, gdy mamy sprawną i włączoną klimatyzację.

Pies i upały – warto wiedzieć

  • Nawodnienie to podstawa – podczas upałów powinieneś mieć na uwadze, że pies (tak samo, jak i ty) będzie potrzebował większej ilości płynów. Zawsze miej ze sobą butelkę z zapasową wodą.
  • Pamiętaj, że kaganiec znacznie utrudnia psu chłodzenie organizmu. Jeśli masz taką możliwość – ściągnij go psu, dzięki temu będzie mógł skuteczniej chłodzić swoje ciało.
  • Kup specjalne maty chłodzące, które obniżą temperaturę ciała psu w upalne dni.

Więcej o tym, jak dbać o psa w trakcie upałów, przeczytasz w naszym poprzednim artykule.

 

564

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij