Pies w mieście – jak zurbanizowane otoczenie wpływa na zdrowie psa?

Musimy być świadomi, jak bardzo postęp cywilizacyjny zmienił życie nasze i naszych zwierząt. Psy, przystosowane do bytu w zgodzie z naturą, musiały nagle odnaleźć się wśród trudnych miejskich warunków. Jak wygląda życie psa w wielkich ośrodkach? Jak czują się psy w mieście?

Pies w mieście jest wiernym towarzyszem człowieka podczas spacerów, spotkań ze znajomymi czy podróży środkami komunikacji publicznej. Psy w mieście narażone są na hałas, zanieczyszczone powietrze i ruch uliczny. Wyostrzone zmysły psa, zwłaszcza węch i słuch, powodują, że aglomeracyjne warunki życia są dla nich dużo bardziej uciążliwe niż dla ludzi. Z tego też powodu psy mieszkające w mieście wymagają specjalnej opieki.

Pies – przyjaciel człowieka od wieków

Kiedyś czworonogi, poza towarzyszeniem człowiekowi, miały także konkretne zadania do spełnienia. Przykładem mogą być yorki, które pod koniec XIX wieku były przede wszystkim zwierzętami polującymi na drobną zwierzynę i gryzonie. Dziś to psy salonowe. Z kolei beagle w czasach rzymskich uczestniczyły w polowaniach na lisy i króliki. Obecnie uznawane są za psy rodzinne.

Współczesny pies mieszkający w mieście ma już inne zadania – stał się przede wszystkim kompanem asystującym opiekunowi w codziennym życiu. Towarzyszy człowiekowi podczas uprawiania sportu, spełniania codziennych obowiązków czy drogi do pracy. Niejednokrotnie też psy są pozostawiane same na wiele godzin w małych mieszkaniach, do których nie są ewolucyjnie przystosowane.

Pies w mieście – zagrożenia

Towarzysząc swojemu opiekunowi, zwierzę musi zmierzyć się z wieloma utrudnieniami związanymi z życiem w mieście. Oczywistym zagrożeniem dla swobodnie biegającego czworonoga są samochody. Ryzyko wypadku jest duże ze względu na fakt, że w przeciwieństwie do ludzi, psy widzą wyraźnie tylko na odległość do 8 metrów. Co za tym idzie, mogą nie być w stanie odpowiednio wcześnie zauważyć pędzącego w ich kierunku pojazdu. Jednak mniej oczywisty dla wielu właścicieli psów, a niebezpieczny zarówno dla czworonogów prowadzonych na smyczy, jak i bez niej, jest hałas powodowany przez ruch uliczny.

Słuch psa, czyli jak słyszy pies

Pies ma 4 razy lepszy słuch niż człowiek, dlatego odgłosy dochodzące z ulicy są dla niego znacznie bardziej uciążliwe niż dla ludzi. U czworonoga wystawionego na działanie hałasu mogą wystąpić różne psie choroby. Stopniowo pogarsza się jego słuch, ponieważ niszczeniu ulegają struktury słuchowe, które nie mają zdolności do regeneracji. Szybkość postępowania procesu zależy od natężenia dźwięków i czasu, w którym pies je odbiera.

zdrowie psa w mieście

Choroby psów żyjących w miastach

Zwierzęta mieszkające w dużych aglomeracjach oddychają zanieczyszczonym powietrzem. Co więcej, psi nos znajduje się na wysokości rur wydechowych samochodów. Tym samym nos psa nie tylko intensywniej czuje zapach spalin, ale również wdycha powietrze o większym stężeniu toksycznych substancji niż ludzie. Trujące związki chemiczne przyczyniają się do występowania rozmaitych psich chorób, zwłaszcza dolegliwości układu oddechowego i przedwczesnego starzenia się.

Najgorszą z konsekwencji może być nawet utrata węchu. Węch psa jest najważniejszym psim zmysłem. Dla porównania – człowiek ma tylko 5 milionów receptorów węchu. Psy natomiast, w zależności od rasy, posiadają 125-300 milionów takich komórek.

Pies w wielkim mieście

Sprawdź, co truje psy w mieście. Które z toksycznych substancji mają najgorszy wpływ na zdrowie psa?

Obowiązki właściciela psa

Życie psa w mieście podporządkowane jest surowym przepisom porządkowym. Pies na spacerze ograniczony jest smyczą, często również kagańcem, a o miejscu załatwiania potrzeb fizjologicznych w dużym stopniu decyduje jego opiekun. Właściciel czworonoga, chcąc podporządkować się obowiązującym nakazom, wymaga od psa określonego zachowania, co może podnosić poziom stresu u czworonoga.

Znasz wszystkie przepisy regulujące życie psa w mieście? Przeczytaj wcześniejszy artykuł i sprawdź, jakie obowiązki nakłada na właściciela psa polskie prawo.

Ciężkie życie psa w mieście

Niewielu właścicieli psów zdaje sobie sprawę ze wszystkich szkodliwych czynników, które oddziałują na ich podopiecznych. Tymczasem mają one niebagatelny wpływ na zachowanie psa i jego zdrowie. Nie ulega wątpliwości, że zwierzęta mieszkające w mieście wymagają wyjątkowego traktowania, specjalnej pielęgnacji oraz żywienia dostosowanego do trudnych warunków życia.

Pies w dużym mieście

Bardzo ważny jest również proces przyzwyczajania psów do specyficznego miejskiego otoczenia. Każdy właściciel powinien wziąć odpowiedzialność za swojego pupila. Należy pamiętać, że dużej mierze to właśnie od nas zależy komfort życia i zdrowie psa.

Jak życie w mieście wpływa na zdrowie psa? Dowiedz się więcej na temat zagrożeń, jakie związane są z miejskim środowiskiem.

481

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij