Pies w domu – jak wychować psa i przygotować dom na jego przybycie?

Co zrobić, gdy zdecydujemy się na zakup bądź przygarnięcie psa do domu? Jak zabezpieczyć mieszkanie i rozpocząć wychowanie psa, by nie sprawiał kłopotów? Wszystko, o czym musisz pamiętać, by zagwarantować czworonogowi bezpieczeństwo.

Odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie domu lub mieszkania jest niezwykle ważną kwestią – bez względu na to, czy zamieszka z nami szczenię, czy dorosły pies, który nie poznał jeszcze zasad obowiązujących go w nowym środowisku. Szczenięta, ze względu na wzmożoną ciekawość świata, mogą zetknąć się z większą liczbą potencjalnych zagrożeń. Pamiętajmy jednak, że potrzeba eksploracji nieznanego otoczenia jest naturalnym zachowaniem każdego psa, niezależnie od jego wieku. O czym powinniśmy pamiętać i jak prawidłowo zadbać o bezpieczeństwo psa w domu?

Sprawdź, co możesz zrobić, by pomóc psu zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu.

Pies w domu – jak przygotować mieszkanie?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy przestrzeń w mieszkaniu lub domu będzie bezpieczna dla nowego lokatora. Z otoczenia, w którym będzie przebywał pies, powinniśmy usunąć wszystkie małe przedmioty, których połknięcie może grozić zadławieniem. Niebezpieczne mogą się okazać:

  • spinacze,
  • agrafki,
  • sznurki,
  • kredki,
  • kawałki papieru,
  • zabawki dzieci.

Zwróćmy również uwagę na niestabilne przedmioty. Rozentuzjazmowany pies z łatwością strąci nasz ulubiony wazon, zahaczając merdającym ogonem o chwiejny stolik. Równie łatwo może roznieść w pył kolekcję porcelanowych figurek, wpadając z impetem w niezabezpieczony regał, na którym stoją.

Zabezpiecz wszystkie przedmioty, które mogą zagrażać zdrowiu psa

Nie należy również zapominać o ryzyku uduszenia. Linki do zaciągania zasłon, żaluzji czy rolet nie powinny wisieć luzem. Powinniśmy przymocować je do ściany za pomocą taśmy samoprzylepnej lub podwiązać na tyle krótko, by znalazły się poza zasięgiem psa.

Musimy także uważać na odsłonięte, łatwo dostępne kable elektryczne, które mogą zostać przegryzione przez zwierzę. Zagrożenie stwarzają również wąskie przestrzenie, w których czworonożny odkrywca mógłby utknąć. Równie niebezpieczne są wysoko położone miejsca, z których pies mógłby spaść. Ważne, by kontrolować dostęp do balkonu, okien i schodów.

Zatrucie u psa – na co uważać?

W naszych domach znajduje się wiele substancji, które mogą być niebezpieczne dla psa. Miejsca, w których przechowywane są leki, detergenty, kosmetyki i inne środki chemiczne muszą być właściwie zabezpieczone. Równie groźne mogą być produkty spożywcze przeznaczone jedynie dla ludzi.

Przede wszystkim musimy zadbać o wykształcenie u psa właściwych manier i nawyków żywieniowych. Na co zwracać uwagę i jak wychować psa? Nasz podopieczny powinien wiedzieć, że nie wolno mu wskakiwać na blat, by skraść naszą kanapkę. Równie niewskazane jest żebranie przy stole w oczekiwaniu na smaczne kąski. Na wszelki wypadek warto trzymać niedozwolone dla psa jedzenia poza jego zasięgiem.

Pies w ogrodzie

Jeśli pies będzie spędzał dużo czasu w naszym ogródku, powinniśmy zwrócić uwagę na wszystko, co może stanowić dla niego zagrożenie. Musimy uważać na wszelkie doły w ziemi, dziury czy ostre zakończenia w płocie. Warto znać wszystkie rośliny trujące dla psa i usunąć je z ogrodu (a także mieszkania) bądź odpowiednio zabezpieczyć. Podobnie należy postąpić z nawozami chemicznymi, środkami owadobójczymi, ślimakobójczymi itp. Pamiętajmy, że najlepszym rozwiązaniem jest po prostu poświęcanie psu czasu i uwagi oraz niepozostawianie go samego na całe dnie.

jak wychować psa

Zabezpieczenie drzwi przed psem

W niektórych sytuacjach konieczne może być założenie blokad na szuflady, drzwiczki od szafek czy lodówki. Pomysłowość wielu czworonogów jest nieograniczona. W poszukiwaniu sposobów na dotarcie do upragnionych przysmaków, potrafią zrobić naprawdę wiele.

W oczach psa, ich niewyczerpanym źródłem bywa często nasz kosz na śmieci. Musimy wiedzieć, że niektóre odpadki mogą być bardzo szkodliwe dla czworonogów. Do najniebezpieczniejszych zalicza się:

  • podgniłą żywność,
  • kości drobiowe,
  • worki foliowe (mogą poczynić spustoszenia w psich jelitach).

Co zrobić, gdy pies gryzie meble?

Naturalnym zachowaniem psów jest gryzienie i żucie różnych przedmiotów. Należy pamiętać, że czworonogi nie robią tego aby nas zdenerwować, z wyrachowania ani złośliwości. Czynności te pozwalają psu rozładować nadmiar energii, służą obniżeniu poziomu stresu i wyciszeniu. Żucie przynosi także ulgę szczeniętom w okresie wymiany zębów. Naszym zadaniem jest dopilnować, by zwierzę realizowało tę instynktowną potrzebę w akceptowalny dla nas sposób.

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia? Przede wszystkim zaopatrzmy się w zestaw specjalnych, najlepiej jadalnych, gryzaków i od pierwszego dnia zachęcajmy psa do korzystania z nich. W przeciwnym razie ofiarą psich szczęk padną nasze meble, buty i ubrania. Zanim zwierzę nauczy się, których rzeczy nie wolno mu gryźć, cenniejsze przedmioty warto trzymać poza jego zasięgiem.

Więcej na temat okresu buntu szczenięcia i porad jak wychować psa, znajdziesz we wcześniejszym artykule.

11422

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij