Pies w biurze – jak zwierzę wpływa na pracowników?

Zwierzęta mają na nas pozytywny wpływ. Ich obecność w domu działa terapeutycznie i uspokajająco. Czy obecność psa w miejscu pracy przynosi podobne, pozytywne skutki? Badania wskazują, że tak! Czy warto zabierać psa do biura? Royal Canin podczas „Tygodnia z Psem w Biurze” udowodnia, że odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna.

Czy możesz przyprowadzić psa do pracy?

Wielu właścicieli wychodząc do pracy, z ciężkim sercem zostawia swojego czworonoga na kilka godzin. Nie wyrządzają w ten sposób żadnej krzywdy zwierzęciu, jednak takie rozstanie nigdy nie jest przyjemne. Właśnie dlatego wielu opiekunów bardzo chętnie zabrałoby swojego psa do pracy.

I rzeczywiście, coraz więcej firm pozwala pracownikom przyprowadzać psy do biura. Po pierwsze, jest to spowodowane troską o samopoczucie opiekunów i ich czworonogów. Po drugie, naukowcy badający relacje między ludźmi za zwierzętami wskazują, że obecność psów w firmie przynosi wiele pozytywnych skutków. Dotyczą one zarówno pracowników, jak i samych zwierząt.

Pies – czworonożny terapeuta

Sandra McCune od 8 lat bada relacje między człowiekiem a zwierzętami domowymi. Jej prace, prowadzone w Centrum Żywienia i Opieki nad zwierzętami WALTHAM® wskazują, że obecność czworonogów zmniejsza stres, obniża ciśnienie krwi i pozytywnie wpływa na pracę serca.

Posiadanie psa zwiększa również ilość ruchu w naszym życiu. Właściciele psów poświęcają na aktywność fizyczną średnio 20 minut więcej niż osoby, które nie posiadają czworonoga. Dotyczy to również zabierania psa do pracy. Wspólna podróż do pracy to aktywność nie tylko dla opiekunów, ale też samych psów.

Pies w biurze – jak zwierzę wpływa na pracowników?

Korzyści z obecności psa w biurze – raport „Pet-Friendy Workplace PAWrometer”

Rebecca A. Johnson, dyrektor Centrum Badań interakcji człowiek-zwierzę College of Veterinary Medicine, University of Missouri podkreśla, że obecność psa w firmie wpływa na obniżenie stresu i wzrost produktywności. Dotyczy to zarówno pojedynczych pracowników, jak i całych zespołów. Co więcej, podczas intensywnej pracy umysłowej, tzw. burzy mózgów, samopoczucie uczestników jest lepsze, jeśli towarzyszy im zwierzę.

Pracownicy, którzy mogą zabierać do biura psy, odczuwają wobec swoich czworonogów mniejsze poczucie winy. Wpływa to na poprawę ich nastoju i skupienia w pracy. Takie osoby w badaniach częściej stwierdzają, że udaje im się utrzymać równowagę między pracą a życiem prywatnym.

Raport „Pet-Friendy Workplace PAWrometer” z 2016 r. dostarcza kolejnych pozytywnych danych. Aż 82% pracowników przyznaje, że zabieranie czworonoga do pracy zwiększa ich lojalność wobec pracodawcy. 79% zatrudnionych zgodziło się ze stwierdzeniem, że obecność ich psa w biurze wpłynęła na poprawę relacji w miejscu pracy. 91% pracodawców wskazało także, że morale podwładnych wzrosły, odkąd w biurze towarzyszą im zwierzęta.

Pies w firmie – jak przygotować siebie i zwierzę?

Aby czworonóg dobrze się czuł w biurze, powinien być spokojny i zrelaksowany. Jeśli w biurze znajdują się inne psy, należy „przedstawić” im swojego czworonoga na początku dnia. Zabierz ze sobą potrzebne akcesoria, takie jak:

  • karma, którą zwykle je Twój zwierzak,
  • dwie miseczki, jeśli nie ma do nich dostępu w biurze,
  • zabawkę, którą zna Twój pies i ewentualnie jego posłanie,
  • przysmaki, którymi będziesz nagradzać czworonoga za dobre zachowanie.

Bardzo ważne jest również zapewnienie psu dużej porcji ruchu przed przybyciem do biura. Dzięki temu zwierzę będzie spokojniejsze.

Jak wygląda biuro przyjazne zwierzętom?

Nie trzeba wiele, aby pies w biurze dobrze się czuł. Najważniejsze jest zapewnienie zwierzęciu miejsca blisko jego opiekuna. Zmniejszy to ewentualny stres czworonoga. Legowisko powinno znajdować się w widocznym punkcie. Dzięki temu nikt przypadkowo nie kopnie zwierzęcia ani nie najedzie na niego krzesłem. Pies musi mieć możliwość położenia się i swobodnego przeciągnięcia. Pamiętajmy jednak, by nie było to miejsce w ciągach komunikacyjnych ani na środku pomieszczenia – w takich miejscach pies nie czuje się bezpiecznie.

Wskazane jest również udostępnienie misek oraz parawanów, za którymi psy mogą odpocząć i się wyciszyć. Umieszczenie obok biurek flag informujących, że przy danym stanowisku przebywa również zwierzę, jest kolejnym świetnym rozwiązaniem.

Biuro przyjazne zwierzętom – Royal Canin

W Royal Canin pracownicy już od 2011 r. mogą przyprowadzać czworonogi do oddziału w podkrakowskich Niepołomicach. Przeczytaj, jak Royal Canin tworzy „Biuro Przyjazne Zwierzętom”.

Pies w biurze – jak zwierzę wpływa na pracowników?

Z okazji międzynarodowego „Dnia Zabierania Psa do Pracy” (ang. Take Your Dog to Work Day, w skrócie TYDTW Day®), Royal Canin stworzył podobną możliwość dla osób z warszawskiego oddziału firmy. Aby pracownicy wraz z psami odnieśli większą korzyść, formuła święta została zmieniona. Zwierzęta, w ramach „Tygodnia z psem”, mogły gościć w firmie aż przez 5 dni, od 20 do 24 czerwca.

Biuro zostało odpowiednio przygotowane na przybycie czworonożnych gości. Czekały na nich m.in. miski, posłania oraz specjalne parawany. Psy znajdowały się pod stałą opieką, towarzysząc pracownikom w wykonywaniu codziennych obowiązków.

Poznaj kilka spośród psów, które odwiedziły biuro Royal Canin!

Pies w biurze – jak zwierzę wpływa na pracowników

Franek to Jack Russel Terrier urodzony w Dolinie Kluczwody pod Krakowem. Jak mówi jego opiekunka:

Franek ma w swoim życiu dwa cele, piłeczkę i jedzenie… żeby mieć energię na gonienie za piłeczką. Pomimo jego 8 lat „pasje” nie zmieniają się, a jego kolekcja piłek stale rośnie. Za to pracy… Franek w to profesjonalista pełnym pyskiem! Opanowany, wyciszony. Jego „terierowatość” jest poddawana w wątpliwość 😉 Stał się już „etatowym” współpracownikiem Royal Canin. Jego obecność w biurze wpływa pozytywnie nie tylko na opiekunkę, ale też na wiele osób w biurze. Wypracował sobie relacje, które pozwalają mu realizować jego główny cel, czyli zabawę 😉

 

Pies w biurze – jak zwierzę wpływa na pracowników

Pianka to polski owczarek nizinny. Ma 1,5 roku. Jest bardzo pozytywnie nastawiona do życia, wesoła i otwarta. Pony są bardzo oddanymi i wiernymi psami, które przywiązuje się do swojej rodziny, do obcych natomiast są mniej wylewne. Pianka uczestniczy w wystawach psów, jest Championką Polski, a w czerwcu 2017 wygrała najbardziej prestiżową Klubową Wystawę polskich owczarków nizinnych. Spośród kilkudziesięciu czworonogów z całej Polski to właśnie Pianka zdobyła tytuł Zwyciężczyni Rasy. Na co dzień Pianka najbardziej lubi szaleństwa w ogrodzie. Dlatego też od razu spodobał jej się rozległy, zielony teren wokół biura.

Pies w biurze – jak zwierzę wpływa na pracowników

Erwin to seter irlandzki, który znalazł drugi, pełen miłości dom.  Świetnie zna biuro Royal Canin – gościł tu nie jeden raz. Jest inteligentny, aktywny i przyjazny, a także niezwykle przywiązany do swojej opiekunki. Ma 10 lat i pochodzi z adopcji. Poprzedni właściciele wyrzucili go z domu przed Wigilią, prawdopodobnie ze względu na jego żywiołowość. Na szczęście szybko znalazł nową, odpowiedzialną rodzinę, która zaopiekowała się nim w najlepszy sposób. Erwin jest psem tropiącym, potrafi np. odnaleźć zaginioną osobę. Jest też Championem Polski.

Więcej o Erwinie i innych psach, które odwiedzają naszą firmę przeczytasz tutaj.

Pies w biurze – czy warto?

Obecność psa w biurze to same pozytywy – dla jego opiekuna, pracodawcy i czworonoga. Potwierdzają to nie tylko badania, ale i opinie samych pracowników.

Gdy mam ciężki dzień w pracy, dużo stresu, nerwowych sytuacji wystarczy dosłownie chwila z Ziomkiem (10-letni yorkshire terrier) i od razu potrafię się uspokoić, wyciszyć, zebrać myśli. Dzięki jego obecności pozytywnie nastrajam się do nowych wyzwań i wszystko staje się proste.

Pies w biurze – jak zwierzę wpływa na pracowników?

Jeśli rozważasz przyjście do pracy z psem, pamiętaj, aby taką decyzję zawsze skonsultować z przełożonymi i odpowiednio przygotować swojego czworonoga.

Gdy Twoja firma nie pozwala na zabierania zwierząt do biura, warto porozmawiać tym z przełożonymi i spróbować zmienić ich zdanie. Wszystkim wyjdzie to na dobre!

1345

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij