Pies na plaży, czyli wakacyjny savoir-vivre

Każdy opiekun psa bardzo dobrze zna te ciężkie chwile, gdy wyjeżdżając na zasłużone wakacje, musi rozstać się ze swoim czworonożnym przyjacielem. Jednak nie zawsze trzeba zostawiać psa pod opieką rodziny, przyjaciół czy w specjalnym hotelu. Jeśli planujesz urlop wspólnie ze swoim czworonogiem warto się do tego dobrze przygotować. Gdzie nad morzem obowiązuje zakaz wprowadzania psów? Jak zapewnić psu odpowiednie warunki podczas podróży?

Pies nad morzem – o tym musisz pamiętać

Planując wyjazd nad morze sprawdź wcześniej przepisy regulujące pobyt psa na plaży w miejscu, do którego chcesz się udać razem ze swoim pupilem. W sezonie letnim, czyli od czerwca do września (w niektórych gminach nawet od maja do października) w większości nadmorskich miast obowiązuje bezwzględny zakaz wprowadzania psów na plażę strzeżoną. Pojawiają się wtedy ratownicy, którzy będą tego stanowczo przestrzegać. Za złamanie takiego zakazu obowiązują kary pieniężne, lepiej więc wcześniej sprawdzić dane miejsce i w razie konieczności udać się na inną plażę.

Plaże z psem? To możliwe!

Zakaz wprowadzania psów na plaże strzeżone nie obowiązuje w większości przypadków w wyznaczonych do tego godzinach (najczęściej nocnych i wczesno porannych) i specjalnych miejscach, czyli tak zwanych „psich plażach”. Oprócz tego, poza sezonem zdecydowana większość plaż jest dostępna dla opiekunów ze swoimi psami.

Dobrym rozwiązaniem będzie również wybór „dzikiej” plaży, która będzie znajdowała się na obrzeżach miasta, poza głównymi kurortami. Wtedy nie ma znaczenia, czy opiekun przyjedzie ze swoim psem na taką plażę w sezonie czy poza nim. To właśnie dlatego są one tak popularne.

Gdzie z psem nad morze?

Najlepszym miejscem do wyjazdu z psem nad morze jest Gdańsk. W 2015 r. zniesiono tam zakaz i na wszystkie plaże (z wyjątkiem wyznaczonych kąpielisk) można wchodzić z psem przez cały rok! W Brzeźnie (nadmorska dzielnica Gdańska) znajduje się „psia plaża”, ze specjalnie wydzielonym to tego wybiegiem o powierzchni około 2000 m². Przyjazna dla opiekunów z psami jest także pobliska Wyspa Sobieszewska. Z psem nie wolno wchodzić jedynie na kąpieliska strzeżone (ratownicy są tam od końca czerwca do końca sierpnia).

W Dąbkach jest dużo niestrzeżonych plaż, dzięki czemu psy nikomu nie przeszkadzają. Podobnie jest w Łazach, gdzie nawet na „zwykłych” plażach nie ma zakazu wprowadzania psów. Zakaz obowiązuje tylko na terenach kąpielisk strzeżonych, których w tej miejscowości jest bardzo mało.

Pies na plaży a przepisy

W niektórych szczególnych miejscach obowiązują zakazy całoroczne. Jest to cały teren Wolińskiego Parku Narodowego oraz plaże położone w Słowińskim Parku Narodowym. W przepisach prawnych również wydmy traktowane są jako rezerwaty, dlatego obowiązuje tam bezwzględny zakaz wchodzenia zarówno ludzi, jak i psów.

Oczywiście przepisy się zmieniają, więc warto przed wyjazdem sprawdzić zasady dotyczące wprowadzania psów na stronie internetowej danego regionu / gminy.

Podróż z psem – niezbędnik

Przystosuj plan podróży i samochód do wyjazdu z psem. We wcześniejszym wpisie dowiesz się, jak to zrobić. Upewnij się też, że posiadasz wszystkie niezbędne rzeczy dla psa. Jest to adresówka (najlepiej wygrawerowana na klamrze przy obroży), książeczka zdrowia psa i odpowiednio wyposażona apteczka – powinny się w niej znaleźć jałowe gaziki, woda utleniona, bandaż, środek antyseptyczny i ewentualnie inne specyfiki polecone przez weterynarza lub leki, które pies normalnie przyjmuje.

Pakując się na wyjazd z psem nie zapomnij zabrać również dwóch misek, koca lub posłania, smyczy, obroży i kagańca oraz ulubionej zabawki psa. I najważniejsze – weź ze sobą kilka litrów butelkowanej wody, odpowiednią ilość karmy i smakołyki, które sprawią psu przyjemność, pomogą zachować mu spokój podczas podróży czy oswoić się miejscem wakacyjnego pobytu.

Jeśli wyjeżdżasz z psem za granicę, niezbędne może być wyrobienie mu paszportu. Sprawdź, jakie normy obowiązują w poszczególnych państwach i jak to zrobić.

Wakacyjny savoir vivre, czyli pies na plaży

Wspólny pobyt na plaży daje zarówno psu, jak i jego opiekunowi, dużo radości i okazji do wspólnej zabawy. Pamiętaj jednak, że oprócz Ciebie i Twojego psa na plaży znajdują się inne osoby, które chcą wypocząć. Pilnuj, aby pies im nie przeszkadzał. Nie puszczaj go także luzem bez smyczy w momencie, gdy w pobliżu na plaży jest inny pies (nie wiesz jak może zareagować) lub gdy jest dużo ludzi i szczególnie dzieci – niektórzy z nich mogą się bać, czy po prostu sobie tego nie życzyć.

Royal Canin Calm

7794

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij