Pies, który kradnie jedzenie ze stołu. Jak sobie z tym poradzić?

Wielu opiekunów zastanawia się: dlaczego dobrze karmiony pies, gdy tylko zobaczy coś do jedzenia przy stole czy blacie kuchennym, zrobi wszystko, aby się do tego dostać i zjeść swoją zdobycz? Odpowiedź zazwyczaj jest bardzo prosta, ale powodów może być co najmniej kilka.

Instynktowi trudno się oprzeć

Nasz czworonożny przyjaciel jest genetycznie uwarunkowany do polowania oraz samodzielnego zdobywania pokarmu. Mimo tysięcy lat udomowienia pies nie zatracił tych umiejętności – co prawda nie jest już takim doskonałym myśliwym jak jego przodek, ale wciąż te wrodzone instynkty są siłą napędową jego zachowania. Popatrzmy na proces udomowienia: kiedy praprzodek naszego psa zaczął zbliżać się do obozowisk ówczesnych ludzi, szukał wtedy resztek po jego posiłkach i z pewnością zdarzało się mu też porwać bardziej wartościowy kąsek. Można by tu powiedzieć, że okazja czyniła złodzieja. Jednak często problem, z którym mamy do czynienia obecnie, może być dużo bardziej skomplikowany.

Podkradanie jedzenia i przedmiotów przez psa

Jeżeli nasz pies podkrada nie tylko jedzenie, ale też inne przedmioty typu pilot od telewizora, dziecięce zabawki, długopisy czy myszki od komputera, najprawdopodobniej jest to zachowanie mające na celu zwrócenie naszej uwagi. Często wynika to z nudy, niewłaściwej relacji z opiekunem, frustracji itp. Może być to też zachowanie, które klasyfikujemy do tzw. kompulsywnych. My rozpatrujemy jednak sytuację, gdy nasz pupil podkrada tylko jedzenie. Tutaj też możemy mieć kilka scenariuszy.

Pies, który kradnie jedzenie ze stołu i jego wiek

Jeżeli podkradanie zdarza się szczeniakom czy młodym psom, bardzo często takie zachowanie wynika z braków naszej konsekwencji czy ciekawości psa – w okresie młodzieńczym pies uczy się, co nadaje się do jedzenia,  a co  nie (często wówczas zdarza się psom zjadać przedmioty niejadalne np. kamienie). Występuje tutaj też kwestia wyznaczania granic; pies jeszcze nie wie co mu wolno, a czego nie. Jest to najlepszy okres aby przeciwdziałać takim zachowaniom. Oczywiście, pamiętając że takie zachowanie jest dla psa zupełnie naturalne i tylko duża doza cierpliwości oraz nagród pomoże nam wypracować właściwe zachowanie.

Na drugim biegunie mamy psy w podeszłym wieku, które zwykle wcześniej nigdy nic nie ukradły. Wynika to bardzo często z objawów CDS czyli Zespołu Zaburzeń Poznawczych. U takich psów, mimo że są właściwie karmione, pojawia się nadmierna łapczywość – psy tracą kontrolę nad łaknieniem – jedzą, zwracają pokarm i znów go zjadają. Dochodzi tu również do zaburzeń we wchłanianiu pokarmu i pies, mimo zjedzonego posiłku, faktycznie nadal odczuwa głód. Kolejnym aspektem u psich seniorów jest utrata zdolności uczenia się oraz słabsza reakcja na wyuczone komendy. Psom takim zdarza się również zapominać o zasadach wpojonych im za młodu.

W takim przypadku, przede wszystkim, należy skonsultować swojego psa z lekarzem weterynarii, który wykluczy przyczyny somatyczne i pomoże nam dobrać odpowiednią karmę (specjalne linie karm dla seniorów), witaminy (niektórzy autorzy podają, że podawanie psom warzyw i owoców oraz witamin E i C minimalizuje ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych) oraz specjalne leki opóźniające ten proces. Poza tym, powinniśmy zapewnić komfort psychiczny psu oraz zadbać o niepozostawianie jedzenia w jego zasięgu.

Dowiedz się więcej o zaburzeniach poznawczych u psów-seniorów

Pies przy stole a zmiany w jego życiu

Często nie zdajemy sobie sprawy, że nawet niewielkie odchylenia od codziennej rutyny naszego psa mogą być przyczyną różnorodnych zaburzeń zachowania, w tym podkradania jedzenia ze stołu. Musimy pamiętać, aby „powagę” tych zmian rozpatrywać z punktu widzenia psa. To, co dla nas jest czymś nieistotnym lub pozytywnym, niekoniecznie musi być tak odbierane przez psa. Jeżeli zachodzi taka możliwość, powinniśmy zrezygnować ze zmian, które negatywnie wpływają na zachowanie psa, a jeżeli nie jest to możliwe, powinniśmy poprawić psu nastrój i oswoić go z nową sytuacją.

Zdrowie jest zawsze istotne

Jeżeli pies kradnie jedzenie ze stołu i takie zachowanie pojawiło się nagle, możliwe że ma to związek ze stanem zdrowia naszego psa. Musimy tu wziąć pod uwagę między innymi zaburzenia trawienia, wchłaniania oraz łaknienia. Nadmierna łapczywość, której objawem może być podkradanie jedzenia oraz zjadanie wszelkich resztek znalezionych na spacerze, może wynikać również ze skutków ubocznych działania niektórych leków (m.in. steroidów czy niektóre leki antydepresyjnych). W tym przypadku musimy wyleczyć pierwotną przyczynę lub – jak w przypadku skutków ubocznych – uzbroić się w cierpliwość i zabezpieczać jedzenie.

Sposób żywienia

Bardzo często przyczyną podkradania jedzenia jest zwykły głód – szczególnie w przypadku źle dobranej karmy lub podawania karmy o niskiej jakości. Wielu opiekunów ma spory problem, aby wybrać właściwą karmę dla swojego psa. Musimy tu pamiętać aby dobrać ją do wieku psa, jego wielkości, stanu zdrowia, stanu fizjologicznego, poziomu aktywności, a nawet temperatury w jakiej przebywa w danej chwili itp. Nie możemy się też dziwić, że karmy, które są źle zbilansowane, z małą ilością białka i tłuszczu pochodzenia zwierzęcego oraz dodatkowo wyprodukowane z składników bardzo złej jakości, nie zapewnią naszemu psu właściwego odżywienia. Wówczas pies może odczuwać ciągły głód, mimo że podajemy mu ilość karmy zalecaną przez producenta.

Pies może odczuwać głód również wtedy, gdy podajemy mu wysokiej jakości karmę, ale źle dobraną do tego konkretnego przypadku. Należy też pamiętać, aby zapewnić psu właściwą ilość posiłków, która pozwoli zachować wyrównany poziom glukozy przez cały dzień.

Błędy wychowawcze

Wielokrotnie to sami opiekunowie są przyczyną takiego zachowania. Zaczyna się niewinnie, gdy nasz szczeniak zaczyna żebrać przy stole lub zdarzy się mu coś z niego ukraść. Wówczas wydaje się nam to „słodkie” i nie zwracamy na to większej uwagi. Dopiero, gdy nasz pies rośnie i jego zachowanie staje się uciążliwe, zaczynamy szukać sposobów na eliminację niepożądanych nawyków.

Jak nauczyć psa posłuszeństwa przy stole?

W chwili, gdy zaczynamy dokarmiać psa przy stole dajemy mu jasny sygnał, że ten mebel jest źródłem pożywienia i przy odpowiedniej dozie cierpliwości uda się „z niego coś otrzymać”. Ważne jest też uczenie psa komend zostaw!, którą możemy wykorzystać do oduczenia psa porywania jedzenia ze stołu. Najpierw uczymy tego polecenia psa na wyznaczonych dla niego smakołykach. Później układamy na stole coś pachnącego i za każdym razem, gdy nasz pies się tym nie zainteresuje – nagradzamy. Innym dobrym rozwiązaniem jest nauczenia psa brania jedzenia tylko na określoną komendę, choć tu występuje pewne ryzyko; jeżeli nasz pies zaginie, to przez dłuższy czas może mieć problem ze zdobyciem jedzenia bez odpowiedniej komendy.

Dowiedz się więcej o roli gestów i słów w szkoleniu psa

Pochodzenie i przeszłość

Jak pokazuje nasz artykuł, pies który kradnie jedzenie ze stołu nie robi tego bez powodu. Większość czworonogów, które w swoim życiu doświadczyły głodu i konieczności samodzielnego zdobywania, a czasem walki o pożywienie, nie przejdzie obojętnie obok pachnącego kąska. Psy zazwyczaj jedzą bardzo łapczywie – mają też tendencje do bronienia miski. Tylko cierpliwe pokazywanie psu, że jedzenie zawsze pojawia się o stałych porach i nikt nie przeszkadza mu w jedzeniu oraz zbudowanie więzi i zaufania pozwolą psu wyzbyć się nawyków z poprzedniego życia.

2130

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij