Pies kontra dziecko: jak sprawić, by pies zaakceptował noworodka?

Czy pies i dziecko to możliwy duet? Oczywiście, że tak! Konieczne jest jednak odpowiednie przygotowanie. Co robić, gdy spodziewamy się dziecka? Jak przygotować psa na narodziny dziecka i co robić, by je w pełni zaakceptował?

Dziecko nie pojawia się nagle. Dlatego też każdy rodzic ma czas na spokojne przygotowanie siebie, domu oraz pozostałych członków rodziny. Ale czy ktoś w takiej chwili myśli o psie? Jeśli nie chcesz, by twój pupil uważał dziecko za swojego rywala, już teraz zacznij go przysposabiać do nowej sytuacji.

Pies i niemowlę

Wiadomo, że wraz z momentem pojawienia się w domu dziecka, nie będziesz w stanie poświęcać psu tyle czasu, ile dotychczas. Mimo to czworonóg nie może poczuć, że stracił swoją pozycję w rodzinie. Nigdy nie wolno ci go karać czy krzyczeć na niego. Pamiętaj, że dla psa to także stresujący okres. Nagradzaj go i chwal za każdym razem, gdy zrobi to, czego od niego oczekiwałeś.

Jak przygotować psa na narodziny dziecka?

Jeśli nie chcesz, aby pies wchodził do danego pokoju czy też wskakiwał na kanapę, już teraz wymagaj tego od niego. Dobrym sposobem na przyzwyczajenie psa do obecności dziecka w domu jest nagranie płaczu niemowlęcia i puszczanie go psu. Warto również powrócić do zabawy z lalką – traktuj ją jak niemowlaka, trzymaj na rękach, pudruj i smaruj oliwką. Dzięki temu pies przyzwyczai się do nowego rozkładu dnia i nowych zapachów.

Pies i dziecko razem w domu

Zanim powrócicie całą rodziną do domu, dobrze byłoby, by ktoś przywiózł wcześniej pieluchę lub kocyk z zapachem dziecka. Należy dać go psu do obwąchania, oczywiście cały czas go chwaląc. Kiedy już wszyscy będziecie w komplecie, pamiętaj o podstawowej zasadzie – kontakt psa z dzieckiem musi być przyjemny, ale i spokojny. Twoje nerwowe reakcje zawsze będą skutkować niepokojem zwierzęcia.

504

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij