Pies do mieszkania dla zapracowanych – jaką rasę wybrać?

W dzisiejszych czasach mamy coraz mniej czasu wolnego. Dla wielu osób dom staje się sypialnią, do której wraca się dopiero wieczorem. Czy w tak napiętym grafiku można znaleźć miejsce na zajmowanie się czworonogiem? Czy pies dla pracujących osób to dobre rozwiązanie?

Każdy potencjalny właściciel czworonoga musi pamiętać, że pies nie jest zabawką, lecz żywą i czującą istotą. Jako zwierzęta socjalne, psy źle znoszą długotrwałą samotność, czerpiąc poczucie bezpieczeństwa z przebywania w grupie. Każdy pies, bez względu na swoją rasę, wielkość, czy wiek potrzebuje wiele uwagi, troski ze strony swoich opiekunów oraz urozmaiconego kontaktu z otoczeniem. Osoby myślące o zakupie lub adopcji psa powinny mieć więc pełną świadomość odpowiedzialności, jaka wiąże się podjęciem takiej decyzji. Jeśli zatem nie mamy możliwości lub czasu, aby zapewnić psu odpowiednią opiekę, zrezygnujmy z pomysłu zabrania go do domu.

O tym, jak przygotować mieszkanie na przybycie nowego psa, dowiesz się z wcześniejszego artykułu.

Najlepszy pies dla zapracowanych

Jeśli jednak jesteśmy pewni, że będziemy w stanie wychowywać psa, najpierw powinniśmy zastanowić się nad wyborem rasy, której cechy najlepiej wpiszą się w nasz tryb życia. Wiedząc, że nie będziemy w stanie poświęcić zbyt wiele czasu na opiekę nad czworonogiem, nie decydujmy się na psy bardzo aktywne, potrzebujące dużej dawki ruchu, jak border collie, owczarek niemiecki czy bokser. Złym pomysłem będzie też posiadanie psa myśliwskiego, jak beagle, seter bądź wyżeł. Nie sprawdzą się także przedstawiciele grupy ras pracujących, czyli labradory i golden retrievery. Psy te mają wyjątkowo silną potrzebę kontaktu i współpracy z człowiekiem, a bezczynność i rozłąkę z opiekunami znoszą szczególnie źle.

Po zapoznaniu się z charakterystyką interesujących nas ras, postarajmy się wybrać przedstawiciela tej, która cechuje się niższym poziomem aktywności i bardziej niezależnym usposobieniem. Najlepszym wyborem będzie na przykład shar pei, buldog angielski czy mops. Pod uwagę należy wziąć także czasochłonność zabiegów pielęgnacyjnych, jakich wymagać będzie nasz czworonożny przyjaciel. Regularne czesanie, szczotkowanie i kąpanie ma szczególne znaczenie w przypadku ras o długiej i gęstej sierści, dlatego lepszym wyborem dla zapracowanych mogą się okazać psy krótkowłose.

Więcej na temat pielęgnacji i kąpieli psa przeczytasz w drugim artykule.

Pies sam w domu? Rozwiązaniem petsitter bądź świetlica dla psów

Pamiętajmy jednak, że nawet największy psi indywidualista czy miłośnik wylegiwania się na kanapie nie będzie czuł się komfortowo pozostawiony sam w domu na cały dzień. Jeśli ze względu na zobowiązania zawodowe nie jesteśmy w stanie wyprowadzić psa i spędzić z nim choć trochę czasu w ciągu dnia, postarajmy się znaleźć kogoś, kto zrobi to za nas. Zapytajmy krewnych, znajomych, a może któregoś z sąsiadów.

Warto skorzystać również z usług profesjonalnych opiekunów (z ang. petsitterów). Inną opcją są świetlice dla psów powstające w niektórych miastach. W takich placówkach zwierzęta spędzają czas w towarzystwie innych czworonogów, a wykwalifikowany personel dba o zapewnienie im wystarczającej porcji rozrywek i relaksu do czasu powrotu właścicieli. Warto zorientować się też, czy pies mógłby towarzyszyć nam w miejscu pracy. W niektórych biurach nikogo nie dziwi widok zadowolonych czworonogów śpiących smacznie u stóp swoich opiekunów.

Jak nauczyć psa zostawać samemu w domu?

Podkreślmy raz jeszcze – żaden pies nie powinien być pozostawiany sam w domu na dłużej niż 9 godzin. Niektóre rasy mogą co prawda znosić samotność nieco lepiej od innych. Mimo to zawsze należy zadbać o stopniowe przyzwyczajenie psa do tego, że część dnia będzie spędzał sam. Osoby zapracowane muszą wiedzieć, że taki trening może potrwać nawet do kilku miesięcy i trzeba go będzie wpisać w swój rozkład dnia.

W przypadku szczeniąt dochodzi do tego konieczność nauki zachowania czystości. Brak odpowiedniego treningu jest częstą przyczyną późniejszych problemów wychowawczych. Jeśli nauczymy psa, że nasza nieobecność nie jest niczym strasznym, wykorzysta ją na sen i odpoczynek. W przeciwnym razie, dla rozładowania napięcia, może zająć się gryzieniem mebli, wyciem, uporczywym ujadaniem czy brudzeniem w domu.

45541

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij