Pies czy kot – jakie zwierzę będzie lepsze dla singla?

Czworonóg często staje się najlepszym przyjacielem swojego opiekuna. Jest wierny, dotrzymuje towarzystwa i potrafi nas rozweselić w najgorszy z możliwych dni. Ty też mieszkasz sam i rozglądasz się powoli za czworonożnym towarzyszem? Podpowiadamy singlom: co należy wziąć pod uwagę i o czym pamiętać, decydując się na kota lub psa.

Pies czy kot to idealny towarzysz, także dla osoby mieszkającej w pojedynkę. Często jednak trudno zdecydować, który z tych dwóch czworonogów będzie lepiej do nas pasował. Singiel ma o tyle utrudnione zadanie, że musi podjąć tego typu decyzję samemu, bez konsultacji czy rodzinnego głosowania. Pies kontra kot – na którego czworonoga się zdecydować?

Odpowiedzialność przede wszystkim

Wspólne życie z czworonogiem wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Obecność zwierzęcia wymaga nie tylko karmienia go dwa razy dziennie czy wyprowadzania na spacer. To także praca ze zwierzęciem, wzajemne uczenie się i treningi.

Jako opiekun zwierzęcia musisz także regularnie odwiedzać z nim weterynarza. W przypadku kota niewychodzącego, konieczne jest zabezpieczenie okien i balkonu, a także zapewnienie mruczkowi odpowiedniej dawki ruchu każdego dnia.

Kot dla singla-podróżnika

Będąc świadomym obowiązków, z jakimi wiąże się posiadanie zwierzęcia, należy się zastanowić, ile czasu jesteś w stanie poświęcić czworonogowi. Na ogół koty potrzebują mniej uwagi, niż psy, choć nie można zakładać, że mruczek będzie się zajmował sobą cały czas. Jeżeli jednak jesteś osobą, która często wyjeżdża, odbywa podróże służbowe albo spędza długie godziny w pracy, lepiej zdecydować się na kota.

Kotu łatwiej zorganizować opiekę, szczególnie w przypadku zwierząt niewychodzących. Wystarczy, że wynajęty petstitter czy ktoś z rodziny wpadnie do mieszkania dwa razy dziennie, nakarmi czworonoga, pobawi się z nim i posprząta kuwetę. Pamiętajmy jednak, że taka rozłąka nie powinna trwać dłużej niż kilka dni. Wbrew obiegowej opinii koty również źle znoszą długotrwałą samotność.

Pies dla singla-domatora

Pies, niezależnie od rasy, musi zostać wyprowadzony na spacer przynajmniej dwa razy dziennie.  Z pozoru może się to wydawać niewielkim wyzwaniem, jednak wpływa to znacznie na organizację każdego dnia. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dysponujesz odpowiednią ilością czasu, aby dobrze zaopiekować się psem. Jeśli jesteś singlem-domatorem i większość dni najchętniej spędzasz w swoim mieszkaniu, powinieneś bezproblemowo znaleźć czas na zapewnienie psu odpowiedniej dawki ruchu i uwagi. W końcu znajdziesz odpowiedniego towarzysza do długich spacerów w parku. 🙂

Warto także zastanowić się nad konkretną rasą lub psem w typie danej rasy. Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas, biegać, jeździć na rowerze, możesz wybrać psa charakteryzującego się dużą ruchliwością. Jeżeli natomiast wystarczą ci krótkie spacery, a większość czasu ze swoim czworonogiem chcesz spędzać na kanapie, lepiej wybrać rasę znaną ze spokojnego usposobienia lub mniejszego kundelka. Rozglądasz się za psem pochodzącym z hodowli? Dowiedz się więcej o tym, jakiego psa wybrać.

https://royalcanin.pl/blog/wp-content/uploads/2017/08/%C5%BB.jpg

Pamiętaj o psich i kocich zachowaniach

Odpowiadając na pytanie pies czy kot warto także wziąć pod uwagę zachowania charakterystyczne dla danego gatunku. Psy z reguły wymagają więcej uwagi, tzn. chcą, w miarę możliwości, zawsze przebywać blisko człowieka, domagają się zabawy i atencji. Nie rozumieją raczej, co oznacza przestrzeń osobista. J Dużo częściej niż koty dopominają się głaskania czy pieszczot. Dotyczy to zarówno małych, jak i dużych psów.

Duży pies w bloku? Dowiedz się, czy wielkość zwierzęcia ma znaczenie.

Z kolei kocie zachowania mogą być zupełnie odmienne. Koty są znane ze swojego indywidualizmu, same decydują, kto i kiedy ma je głaskać czy przytulać. Mogą spędzać czas całymi godzinami w pojedynkę i świetnie się z tym czuć. Dlatego, jeśli zależy Ci na posiadaniu czworonoga, który będzie ci dotrzymywał towarzystwa cały czas, lepiej zdecydować się na psa. Albo zaakceptować koci indywidualizm. J

Pies czy kot?

Czy da się odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie: pies kontra kot? Psiarze i kociarze to dwie grupy, które zawsze będą miały masę argumentów „za” i „przeciw” (przeczytaj o tym więcej w naszym poprzednim wpisie). Najbardziej istotne jest, aby każdy opiekun dbał o swoje zwierzę i miał świadomość odpowiedzialności, z jaką wiąże się posiadanie kota albo psa.

1708

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij