Pierwsza wystawa psów – 5 wskazówek, jak się do niej przygotować

Opiekunowie rasowych czworonogów często zastanawiają się nad udziałem w wystawach psów. Jeśli Ty też rozważasz udział w takim wydarzeniu, powinieneś pamiętać o kilku istotnych formalnościach – m.in. odpowiednich dokumentach i rejestracji zwierzęcia. Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę, aby przygotować psa do wystawy?

Uczestnictwo w wystawie psów to marzenie niejednego opiekuna rasowego czworonoga. Z pozoru może się wydawać, że niełatwo jest wziąć udział w tego typu imprezie. Nic bardziej mylnego! Stosując się do 5 wskazówek przedstawionych w tekście, przygotujesz się do pierwszej wystawy psów.

1. Wystawy psów – jak zacząć

Pierwszym krokiem, jaki powinieneś wykonać, jeśli chcesz wziąć udział w wystawie psów, jest wizyta w najbliższym oddziale Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP). Na tę wizytę możesz zabrać ze sobą psa, ale najważniejsze jest, abyś miał przy sobie metrykę zwierzęcia, którą otrzymałeś od hodowcy.

Na podstawie przedstawionej metryki zostaniesz zarejestrowany jako członek Związku Kynologicznego w Polsce. Szczeniaki mogą brać udział w wystawach od 4 miesiąca życia, korzystając jedynie z numeru rejestracji oddziałowej. Podczas takiej wizyty można również wyrobić psu rodowód, zostawiając metrykę w oddziale Związku Kynologicznego w Polsce. Ten dokument będzie niezbędny przy zapisywaniu starszego już czworonoga na wystawy.

2. Pierwsza wystawa psów – zapisy

Będąc już członkiem ZKwP, możesz rozpocząć poszukiwania wystawy psów, w której może wziąć udział Twój czworonóg. Listę wystaw znajdziesz na stronie Związku Kynologicznego w Polsce. Szczeniaka należy zapisać, korzystając ze swojego numeru rejestracji oddziałowej. Pamiętaj, aby wybrać odpowiednią klasę.

Po zapisaniu czworonoga otrzymasz mailowe potwierdzenie rejestracji wraz z ogólnymi informacjami (m.in. wysokością opłaty za udział) i nadany numer startowy. Najważniejsze jest terminowe opłacenie wpisowego. Kilka bądź kilkanaście dni przed wystawą organizator powinien przekazać więcej informacji na temat wydarzenia.

3. Jak przygotować psa do wystawy

Kiedy już wiesz, gdzie i w jakim dniu Twój czworonóg będzie po raz pierwszy brał udział w wystawie, należy go do tego odpowiednio przygotować. Najważniejsze jest zaszczepienie zwierzęcia na wściekliznę oraz zabranie na wydarzenie książeczki zdrowia/paszportu psa, potwierdzającego szczepienie wraz z numerem serii i pieczątką lekarza weterynarii. Warto sprawdzić, czy organizator nie wymaga też zabrania ze sobą aktualnego świadectwa zdrowia psa.

Husky Syberyjski

Na parę dni przed wystawą zadbaj o wygląd czworonoga i wybierz się z nim do groomera. Należy przypilnować, aby psi fryzjer dopasował obcięcie czworonoga do wzorca FCI (Fédération Cynologique Internationale) – Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Wzorzec FCI to dokładny opis cech danej rasy, również wyglądu jej przedstawicieli, zatwierdzony przez federację. Przeczytaj więcej o psich salonach fryzjerskich. Przed samym udziałem w wystawie dobrze jest też wykąpać psa.

4. Dzień wystawy psów – niezbędne akcesoria

Oprócz dokumentów zaświadczających o szczepieniu psa należy mieć ze sobą potwierdzenie udziału czworonoga w wystawie oraz numerek startowy. Jeszcze przed wystawą najlepiej upewnić się, czy konkretny organizator nie wymaga dodatkowych dokumentów. W przypadku szczeniaka będzie to rodowód lub numer rejestracyjny członka Związku Kynologicznego w Polsce.

Poza dokumentami spakuj koniecznie miskę i wodę dla psa (są zwykle dostępne, ale lepiej mieć własną), zabawki, smakołyki, kocyk, szczotkę czy zgrzebło, chusteczki higieniczne czy woreczek na odchody. Przydatny jest również kennel, w której pies będzie się mógł wyciszyć. Bardzo istotna jest smycz lub ringówka (zależnie od preferencji). Dobrym nawykiem jest wybieranie uprzęży, która będzie się stapiać z sierścią psa i być w miarę niewidoczna.

Bremeński pies pasterski

5. Co jeszcze możesz zrobić

Oprócz dopełnienia formalności i zebrania potrzebnych dokumentów, zacznij przyzwyczajać psa do jego pierwszego udziału w wystawie. Tego typu wydarzenia wiążą się ze specyficznymi warunkami; w jednym miejscu zebrana jest duża liczba zwierząt, Twój czworonóg spotka wielu obcych ludzi, będzie musiał się zaprezentować i wykonywać polecenia.

Najlepiej zacząć od przyzwyczajania szczeniaka do akceptowania dotyku innych osób. Sędziowie często sprawdzają budowę zwierząt, na co wystawiany pies nie powinien reagować. Istotne jest również nauczenie psa biegania wystawowego, przyjmowania postawy wystawowej oraz pokazywania zębów. Dowiedz się więcej, co musisz wiedzieć o wystawach psów rasowych.

Wystawa psów – pierwsze psy za płoty 😉

Pamiętaj, aby pierwsza wystawa była okazją do zabawy i zacieśnienia więzi z Twoim czworonogiem. Potraktuj ją jako  formę nauki i okazję do zebrania doświadczeń. Nie stresuj się i nie wymagaj zbyt dużo od swojego podopiecznego – najważniejsze, żeby wydarzenie było dla Was świetną zabawą.

Royal Canin Calm

9746

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij