Pierwsza cieczka – dlaczego i w jaki sposób zapobiegać ciąży u suki?

Jest to szczególny moment, którego niestety nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć. Co powinniśmy wiedzieć o rui psa i dlaczego sterylizacja suki jest najlepszą metodą zapobiegania ciąży?

W zależności od rasy, suczki osiągają dojrzałość płciową w innym terminie. Na szczęście, dla wszystkich właścicieli psów, istnieją pewne zachowania, które mogą świadczyć o zbliżającej się cieczce. Co powinno nas zaalarmować, a także jak przygotować się do tego wydarzenia?

Pierwsza ruja u psa

Cieczka po raz pierwszy pojawia u suk pomiędzy 6. a 20. miesiącem życia. Tak duża rozbieżność wynika z trybu i warunków życia psa, a także jego cech osobniczych i rasowych – suki ras małych osiągają dojrzałość płciową szybciej niż rasy duże czy olbrzymie.

U niektórych suk już na kilka dni przed rozpoczęciem cieczki można zaobserwować specyficzne zachowanie:

  • wylizywanie krocza,
  • pobudzenie lub apatia,
  • częstsze oddawanie moczu,
  • spadek apetytu.

Dwa etapy cieczki u psa

Ruja u suczki trwa około 3-4 tygodni i dzieli się na dwie fazy: proestrus (okres przedrujowy) i estrus (ruja właściwa). W pierwszej dochodzi do powiększenia i obrzęku sromu, pojawia się też ciemnoczerwona, krwista wydzielina z pochwy. W tym czasie suka wabi samców za pomocą feromonów, lecz nie dopuszcza ich do siebie i nie przyzwala na krycie.

Podczas rui właściwej wydzielina staje się mniej obfita i jaśniejsza. W tej fazie dochodzi do owulacji – suka jest gotowa do zapłodnienia i zaczyna akceptować samców. Jeśli wówczas nastąpi krycie, może zajść w ciążę. Nie jest to jednak wskazane w przypadku suk, które nie wkroczyły jeszcze w okres dorosłości. Ciąża i odchów szczeniąt bardzo obciążają organizm zwierzęcia, a młoda suka nie jest jeszcze gotowa na taki wysiłek, zarówno pod względem fizjologicznym, jak i anatomicznym.

Jak zabezpieczyć psa przed kryciem?

Symptomy pierwszej rui bywają trudne do zauważenia dla opiekunów. Dlatego spodziewając się jej nadejścia, warto bacznie przyglądać się swojej podopiecznej, by w porę wdrożyć odpowiednie kroki zapobiegające przypadkowemu kryciu.

Ze względu na duże różnice osobnicze, zazwyczaj nie jest możliwe oszacowanie dokładnego terminu owulacji, nawet jeśli znany jest pierwszy dzień cyklu. W związku z tym, aby nie dopuścić do nieplanowanej ciąży, należy przez cały okres rui unikać kontaktu suczki z samcami. Spacery warto ograniczyć do niezbędnego minimum, a sukę należy wyprowadzać wyłącznie na smyczy.

Złym pomysłem jest pozostawianie jej bez nadzoru na podwórku czy w ogrodzie. Nawet najszczelniejsze ogrodzenie może przegrać z instynktem zwierząt. Największą czujność trzeba jednak zachować w drugiej fazie rui, która rozpoczyna się zazwyczaj po około 7-10 dniach od wystąpienia pierwszego krwawienia. Suka jest wówczas najatrakcyjniejsza dla samców. Sama również szuka z nimi kontaktu, może więc przejawiać skłonność do ucieczek.

Pierwsza cieczka u psów

Czy wiesz jaka karma jest najlepsza dla psów sterylizowanych?

Sterylizacja psa, czyli rozwiązanie o największej skuteczności

Najlepszym środkiem ostrożności, jaki możemy przedsięwziąć w celu zabezpieczenia swojej podopiecznej przed ciążą, jest jej sterylizacja. Twierdzenie, że suka ze względów zdrowotnych powinna odchować przynajmniej jeden miot w życiu jest całkowicie nieuzasadnione. Właściciele psów do towarzystwa nie muszą, a wręcz nie powinni, dopuszczać do ich rozmnażania. Sterylizacja suki oszczędzi nam wielu kłopotów związanych z koniecznością kontrolowania zwierzęcia i jego otoczenia w trakcie rui, która pojawiać się będzie średnio dwa razy do roku. Zabieg ten ma ponadto pozytywny wpływ na zdrowie suczki, ponieważ zapobiega infekcjom i nowotworom gruczołu mlekowego oraz macicy.

Szukasz zaufanej kliniki weterynaryjnej? Sprawdź najbliższą lecznicę polecaną przez Royal Canin.

Sterylizacja wiąże się jednak nie tylko z korzyściami zdrowotnymi, ale także zapewnia ochronę przed konsekwencjami ciąży. Przyjście na świat, często bardzo licznego, miotu szczeniąt nakłada bowiem na właściciela suczki ogromną odpowiedzialność. Jeśli nie uda mu się w porę znaleźć nowonarodzonym zwierzętom domów, będzie on musiał wziąć na siebie koszty ich utrzymania oraz wygospodarować dodatkowy czas na opiekę nad nimi. Warto więc zadbać o to, by odpowiednio wcześnie przeprowadzić zabieg sterylizacji u suki.

Więcej o zaletach sterylizacji przeczytasz w artykule „Sterylizacja suki i kastracja psów – korzyści zdrowotne, behawioralne i społeczne”.

 

65928

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij