Pielęgnacja psa – jak dbać o sierść psa?

Jak czesać psa? Czy strzyżenie i trymowanie psa można przeprowadzać w domu, czy lepiej sprawdzi się profesjonalny salon pielęgnacji psów? Co robić, jeśli zauważymy wypadanie sierści u psa? W artykule porady na temat szeroko pojętej pielęgnacji psów.

Zdrowa skóra i lśniąca sierść są odzwierciedleniem prawidłowej kondycji zwierzęcia. Wypadanie sierści u psa czy jakiekolwiek pogorszenie stanu skóry może świadczyć o niedoborze ważnych składników pokarmowych, ale także o różnego rodzaju chorobach. Do najczęstszych przyczyn problemów ze skórą i sierścią psa należą:

  • niedoczynność tarczycy
  • nadczynność kory nadnerczy
  • choroby nerek wątroby i trzustki
  • choroby alergiczne
  • infekcje pasożytnicze, bakteryjne i grzybicze.

Odpowiednie żywienie pozwala zachować naturalną jakość włosa, wzmocnić właściwości obronne skóry oraz zahamować procesy zapalne. Idealnym rozwiązaniem żywieniowym dla psów z problemami skórnymi będą karmy z linii Royal Canin Dermacomfort.

Pielęgnacja sierści psa krok po kroku

Prawidłowa dbałość o sierść psa sprowadza się do zapewnienia mu właściwie zbilansowanej diety oraz systematycznego wykonywania niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ich rodzaj, zakres i częstotliwość zależą od wielu czynników. Najważniejsza jest długość i struktura włosa, rasa, indywidualne predyspozycje czworonoga oraz warunki, w których przebywa.

Czy wiesz, jak często kąpać psa? Wszystko, co musisz wiedzieć o utrzymaniu czystości i kąpieli psa.

Jak czesać zwierzę i jakie akcesoria dla psów będą nam potrzebne?

Regularne szczotkowanie i czesanie psa poprawia ukrwienie skóry oraz pozwala usunąć martwy włos. Sprawia również, że sierść psa staje się miękka, lśniąca i miła w dotyku. Czesanie psa jest także świetną okazją do skontrolowania jego stanu zdrowia. Podczas zabiegu możesz sprawdzić, czy:

  • pies nie ma pcheł i/lub kleszczy,
  • jego skóra nie jest podrażniona,
  • nie ma guzków, zadrapań i skaleczeń,
  • w sierść psa nie wplątały się rzepy.

Rodzaj używanych grzebieni i szczotek dla psa różni się w zależności od typu włosa czworonoga. Jakie akcesoria dla psów sprawdzą się najlepiej dla poszczególnych ras?

Pielęgnacja psów ras o krótkiej i gładkiej sierści

Przykładem są labradory, dalmatyńczyki czy dobermany. W ich przypadku czesanie przeprowadzać najlepiej raz na kilka tygodni. Idealna będzie do tego gumowa szczotka dla psa. Na koniec należy przetrzeć zwierzę rękawicą, najlepiej typu frotte.

Jak czesać psa o długiej sierści?

Sierść długa, taka jak między innymi u owczarków szkockich, shih tzu i golden retrieverów wymaga nawet codziennej pielęgnacji. Niezbędne będą metalowe szczotki i grzebienie. Przydatny może się również okazać furminator dla psa.

Dla kogo trymowanie psa?

Zabieg trymowania niezbędny jest u psów ras szorstko- i ostrowłosych, na przykład sznaucerów i terierów (w ich przypadku trymowanie powinno odbywać się co 2-3 miesiące). Trymowanie psa polega na usuwaniu martwego włosa za pomocą tak zwanego nożyka trymerskiego. Trymer dla psa nie jest niezbędnym urządzeniem. Zabieg można wykonywać także ręcznie. Warto wyposażyć się wówczas w specjalne gumowe nakładki na palce, które uniemożliwią wyślizgiwanie się wyrywanych włosów.

Trymowanie psa służy poprawie jakości sierści. Zabieg usztywnia ją, ogranicza wzrost podszerstka oraz poprawia wybarwienie. Należy pamiętać, by podczas trymowania i czesania, szczególną uwagę zwrócić na miejsca narażone na powstanie kołtunów (okolice uszu, pachwin i łap). W razie konieczności należy skorzystać ze specjalnych płynów ułatwiających rozczesanie splątanej sierści. W skrajnych przypadkach najlepiej wyciąć kołtuny, zamiast szarpać sierść i skórę psa, próbując je rozplątać.

Pielęgnacja psa

Strzyżenie psów – czy jest naprawdę niezbędne?

Niektóre psy wymagają również regularnego strzyżenia. Poza walorem estetycznym, wskazane jest ono przede wszystkim ze względów praktycznych. Strzyżenie psa ułatwia pielęgnację jego sierści, zwłaszcza gdy jest obfita, długa, jedwabista, falowana lub kręcona. Krótszy włos nie plącze się i nie zbija w kołtuny. Zbiera także mniej kurzu i innych zanieczyszczeń, będących pożywką dla grzybów i bakterii, dzięki czemu ogranicza ryzyko powstawania infekcji skórnych. Odpowiednia długość szaty chroni też psa przed przegrzaniem w lecie i odmrożeniami zimą.

Jak strzyc psa?

W trakcie strzyżenia psa należy bardzo uważać, by nie przyciąć rosnących w okolicach pyska włosów czuciowych (wibrysów), potocznie zwanych wąsami. Wibrysy pełnią niezwykle istotną rolę narządu dotyku – pomagają psu lepiej orientować się w przestrzeni. Zwierzę pozbawione wąsów odczuwa stres i dyskomfort, traci też zdolność precyzyjnego postrzegania najbliższego otoczenia.

Salon dla psów, psi fryzjer, a może domowe zacisze?

Czesanie i szczotkowanie psa z łatwością wykonamy w domu. Trymowanie lub strzyżenie wymagają jednak znacznie większej wprawy i umiejętności. Z tego powodu znacznie lepiej udać się do profesjonalnego salonu groomerskiego. Możemy mieć pewność, że profesjonalny fryzjer dla psów znacznie lepiej poradzi sobie z pielęgnacją sierści naszego pupila.

Oswajanie psa z zabiegami pielęgnacyjnymi

Tak jak do wszystkich innych czynności higienicznych, psa należy przyzwyczaić do pielęgnacji już od pierwszych miesięcy życia. Najlepiej, by nasz pies kojarzył ją z czymś przyjemnym. Musimy pamiętać, że jakiekolwiek zaniedbania w tym zakresie sprawią, że pies będzie uciekał już na sam widok grzebienia lub szczotki, a zabiegi pielęgnacyjne będą traumatycznym przeżyciem. Zamiast ryzykować utratą zaufania czworonoga, lepiej skorzystać z metody małych kroczków. Polega ona na stopniowym przyzwyczajaniu psa do cierpliwego znoszenia określonych zabiegów i nagradzaniu go za właściwe zachowanie.

4188

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij