Paszport dla psa: jak podróżować z psem?

Wybierając się w podróż stajemy przed wyborem: zabrać ze sobą psa, czy na czas wyjazdu poszukać mu opieki? Jeśli podróżujemy sami, pies może zostać z zaufaną osobą albo w hotelu dla zwierząt. Co jeśli jednak ani nasz pupil, ani my nie potrafimy sobie wyobrazić dłuższego rozstania? Jak zaplanować wakacje z psem?

Podróż z psem wymaga odpowiednich przygotowań. O czym należy pamiętać? Jaki środek transportu będzie najlepszy dla naszego czworonoga? Czy przed urlopem konieczne jest wyrobienie naszemu pupilowi paszportu? Warto wcześniej odpowiedzieć sobie na wszystkie pytania, by nic nie zaskoczyło nas podczas wspólnych wakacji z psem.

Pies w autobusie i tramwaju

Jeśli mieszkamy w mieście, co jakiś czas może pojawić się potrzeba skorzystania wraz z czworonogiem ze środków komunikacji miejskiej. W tramwaju czy autobusie pies koniecznie musi mieć założony kaganiec i pozostawać na smyczy. Na wszelki wypadek dobrze jest też mieć ze sobą książeczkę zdrowia zwierzęcia z udokumentowanym aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie.

W zależności od postanowień lokalnego MPK, zwierzęta mogą mieć zapewniony nieograniczony bezpłatny przejazd lub obowiązujący dla psów do określonej wielkości. Pamiętajmy, że tramwaj czy autobus to na ogół hałas i zamieszanie. Aby uniknąć nadmiernego stresu u psa, warto jak najwcześniej przyzwyczajać go do miejskiego życia. Szczeniak, celowo zabierany (na krótko!) tam, gdzie panuje uliczny ruch, nie będzie w przyszłości reagował paniką na tramwaj i autobus.

Pies w samochodzie, czyli samodzielna podróż z pupilem

Wszystkie krótsze trasy pokonywane są zwykle samochodem. Podobnie jak w powyższym przypadku, warto jak najwcześniej zacząć przyzwyczajać psa do auta. Koniecznie obserwujmy pupila, sprawdzając jak reaguje na jazdę i czy nie ma choroby lokomocyjnej. Jeśli jazda samochodem powoduje wymioty, przed planowaną podróżą nie należy podawać psu obfitego posiłku.

W trakcie podróży z psem pamiętajmy o dostępie do świeżej wody dla pupila. Aby bezpiecznie przewozić zwierzę, warto wyposażyć się w specjalne psie pasy w formie szelek. Są one kompatybilne z klamrami do pasów znajdującymi się w samochodzie i nie tylko zabezpieczają psa, ale również chronią innych pasażerów. Pies w aucie typu kombi może mieć do dyspozycji cały bagażnik. Konieczny jest jednak montaż kraty odgradzającej i wyłożenie bagażnika matą antypoślizgową.

Na urlop z psem – pociągiem czy autokarem?

Podróż z psem koleją nie wymaga wcześniejszego zgłoszenia czworonożnego pasażera. Pies objęty jest jednak obowiązkiem wykupienia biletu. Warto pamiętać, że według wewnętrznego prawa przewoźnika, jeden opiekun może podróżować tylko z jednym psem. Stawki biletowe pobierane są zgodnie z taryfą opłat za przewóz osób, zwierząt i rzeczy. Od opłat zwolnione są małe psy przewożone w transporterze czy specjalnej torbie odpowiedniej do położenia na kolanach.

W przypadku autokarów, warto uprzednio zapytać o zgodę przewoźnika. Nie każdy zgadza się bowiem na przewóz psów. Przed zakupem biletu, dobrze więc upewnić się, czy wspólna podróż z psem jest w ogóle możliwa. Obowiązkiem właściciela w takiej sytuacji jest oczywiście stałe pilnowanie, aby pupil nie był uciążliwy dla pozostałych współpasażerów.

Podróż na dalekie dystanse – pies w samolocie

Przed zakupem biletów należy dowiedzieć się, czy konkretne linie lotnicze umożliwiają transport zwierząt. Większość przewoźników wyraża zgodę na przewożenie małego psa na pokładzie samolotu, o ile mieści się on w transporterze o wyznaczonych wymiarach i wadze. Każdy przewoźnik podaje własną specyfikację – średnio waga psa wraz z transporterem nie może przekraczać ok. 8kg.

Większe zwierzęta przewożone są w transporterze umieszczonym w luku bagażowym. Szczegółowe dane dotyczące transportu psa liniami lotniczymi ustala się indywidualnie z przedstawicielem przewoźnika. Lot powinno się planować z wyprzedzeniem – liczba zwierząt, które mogą podróżować jednym rejsem jest bowiem ograniczona. Bez limitu wagowego i dodatkowych opłat w kabinie pasażerskiej mogą podróżować jedynie psy-przewodnicy. Wymogiem jest posiadanie przez nie specjalnej uprzęży i wcześniejsze zgłoszenie.

Wakacje z psem poza granicami kraju

Właścicieli czworonogów planujących podróże zagraniczne z psem mogą zaskoczyć zarówno restrykcje dotyczące transportu zwierząt, jak i ich zupełny brak. Dobrze wiedzieć, że poza granicami Unii Europejskiej paszport dla psa nie stanowi wiążącego dokumentu. Z tego powodu należy się liczyć z koniecznością wykonania dodatkowych badań czy innych form identyfikacji zwierzęcia.

Pies podróżujący po Unii Europejskiej

Przepisy obowiązujące na terenie UE pozwalają na dość swobodne poruszanie się zwierząt. Jak wskazuje wewnętrzne prawo wspólnoty, zwierzę podróżujące po Europie musi posiadać:

 • zaświadczenie o aktualnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie,
 • chip dla psa lub tatuaż identyfikacyjny,
 • paszport dla zwierząt.

Dodatkowo wwiezienie psa w wieku poniżej trzech miesięcy wymaga specjalnego zezwolenia Urzędu ds. Rolnictwa. O zaświadczenie mogą się ubiegać jedynie obywatele krajów, w których nie występuje ryzyko wścieklizny.

Wewnętrzne prawo państw europejskich

Ze względu na zróżnicowanie wytycznych, zagraniczne podróże z psem powinny być poprzedzone odpowiednim rozpoznaniem wymagań w kwestii wwożenia zwierząt, jakie obowiązują w poszczególnych krajach. Informacje można uzyskać, dzwoniąc lub odwiedzając witryny internetowe ambasad. Dla przykładu, w Irlandii i na Malcie wymagane jest dodatkowe zaświadczenie o leczeniu bąblowicy i wykonaniu zabiegu przeciwkleszczowego. W Szwecji natomiast wymagana jest szczepionka przeciw wściekliźnie zatwierdzona przez WHO i wykonana nie wcześniej niż 21 dni przed podróżą.

podróży z psem

Więcej o tym, jak przygotować się do podróży z psem, przeczytasz w naszym kolejnym artykule.

Pies za oceanem

Łagodne regulacje prawne obowiązują także w Stanach Zjednoczonych. Pies przed wjazdem do USA musi co najmniej miesiąc wcześniej zostać zaszczepiony na wściekliznę. Większych problemów może natomiast przysporzyć nam zamiar wywiezienia psa do Australii. Z pewnością nie będzie możliwy wspólny kilkutygodniowy pobyt na tym kontynencie. Podróż psa z Polski do Australii jest bowiem uciążliwa i rozłożona na dwa etapy.

Po pierwsze pies musi wyjechać z Polski do tzw. kraju zatwierdzonego, w którym oficjalnie nie ma przypadków wścieklizny lub jest ona ściśle kontrolowana. Agencja rządowa Australian Quarantine and Inspection Service specjalizująca się w ochronie przed zagrożeniami biologiczno-sanitarnymi za kraje zatwierdzone uznaje m.in.:

 • Czechy,
 • Niemcy,
 • Włochy,
 • Norwegię,
 • Szwecję,
 • Wielką Brytanię.

W kraju zatwierdzonym pies musi przebywać przez minimum pół roku. Po tym okresie i przybyciu do Australii konieczna jest dodatkowa miesięczną kwarantanna i kolejne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Należy również pamiętać, że niektóre rasy psów mogą w ogóle nie zostać wpuszczone do Australii.

Paszport dla psa

By wyrobić paszport dla zwierząt, konieczne jest nadanie czworonogowi numeru identyfikacyjnego. Najprostszym rozwiązaniem jest zachipowanie zwierzęcia. Chip dla psa, który posiada zapisany numer identyfikacyjny, umieszczany jest bezboleśnie przy pomocy specjalnej strzykawki w karku psa. Numer chipa dla psa warto zgłosić do jak największej ilości baz, ponieważ nie wszystkie ze sobą współpracują. Jeśli zwierzę pochodzi z zarejestrowanej hodowli i posiada tatuaż w uchu lub pachwinie, chipowanie nie jest konieczne.

O chipach i innych sposobach oznakowania psów, przeczytasz we wcześniejszych wpisie.

Ile kosztuje paszport dla psa?

Wyrobienie paszportu to zwykle koszt kilkudziesięciu złotych, dodatkowo powiększony o opłaty za wymagane szczepienia. Paszport dla czworonoga można nabyć w lecznicach weterynaryjnych równolegle z założeniem chipa. Paszport ważny jest jedynie w krajach Unii Europejskiej oraz Norwegii, Szwajcarii, Lichtensteinie, Monako, Watykanie, Andorze i na Islandii. Do paszportu psa lekarz weterynarii wprowadza następujące dane:

 • datę ostatniego szczepienia przeciwko wściekliźnie,
 • datę wszczepienia i numer chipa,
 • zaświadczenie o przeprowadzonym leczeniu przeciwko tasiemcowi (przed podróżą do UK, Finlandii, Szwecji),
 • zaświadczenie o przeprowadzonym leczeniu przeciwko tasiemcowi i kleszczom (przed podróżą do Irlandii i na Maltę).

Uwaga! Ponieważ szczepienie przeciwko wściekliźnie możliwe jest dopiero po ukończeniu trzeciego miesiąca życia, plany dalekich podróży z młodym pupilem trzeba odłożyć. Profilaktyka wymagana przy wyrabianiu paszportu (szczepienia, odrobaczanie) może być przeprowadzona w tej samej lecznicy, w której ubiegamy się o otrzymanie paszportu.

35464

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij