Pasożyty u psa, które zagrażają także ludziom

Kiedy mowa o psich pasożytach, większość z nas myśli o pchłach, kleszczach oraz innych organizmach bytujących na powierzchni ciała. W rzeczywistości równie poważnym zagrożeniem są pasożyty wewnętrzne u psów. By uchronić przed nimi zwierzę, konieczne jest regularne odrobaczanie psa.

Choroby pasożytnicze psów mogą być groźne także dla człowieka. Należy pamiętać, że robaki, które atakują zwierzęta, to nie tylko pasożyty zewnętrzne. Psy są bowiem wysoce narażone na występowanie wielu gatunków wewnętrznych pasożytów. Robaki u psa żyją w ich układzie pokarmowym i mogą być powodem wielu poważnych problemów zdrowotnych. Z tego powodu zaleca się regularne odrobaczanie psów. Zwykle jest ono przeprowadzane w okresie szczenięcym, lecz zaniedbywane przez właścicieli, gdy pies staje się starszy.

Pasożyty u psów i ich objawy

W przypadku psów dorosłych niezwykle rzadko zauważalne są objawy kliniczne wywołane występowaniem pasożytów. Obecności robaków mogą towarzyszyć sporadyczne biegunki oraz matowienie sierści, aczkolwiek objawy te nie są jednoznaczne. Z tego powodu należy pamiętać, że odrobaczenie psa powinno być działaniem zapobiegawczym, a nie leczniczym. Zwłaszcza, że niektóre psy mogą być nosicielami pasożytów już od urodzenia.

Glisty są powszechnie występującymi pasożytami psów, które przekazywane są nowo narodzonym szczeniakom podczas kontaktu z łożyskiem lub wraz z mlekiem matki. Aby się ich pozbyć, odrobaczenie psa należy przeprowadzić kilkukrotnie, gdy szczeniaki są jeszcze młode. Również ich matka powinna być regularnie odrobaczana. Inaczej wciąż będzie rozprzestrzeniać jaja glist w swoim otoczeniu, narażając tym samym inne psy na zarażenie.

Szczególnie groźne pasożyty zewnętrzne psów

Psy przebywające w gospodarstwach wiejskich, jedzące surowe mięso bądź polujące, są bardziej narażone na występowanie robaków niż psy żyjące w miastach. Nie każdy jest jednak świadomy faktu, że robaki mogą być przenoszone nawet przez pchły. Tasiemiec psi jest połykany przez zwierzę, podczas gdy próbuje ono łapać pchły bytujące w sierści. Jest to kolejny istotny powód, dla którego należy chronić swojego psa przed pchłami.

Jak dochodzi do zarażenia?

Okres letni jest z reguły czasem ryzykownym dla psów miejskich. Za każdym razem, kiedy pies przebywa poza miastem jest bardziej narażony na przypadkowe połknięcie jajeczek lub larw pasożytów złożonych na roślinach bądź w wyniku kontaktu ze zwłokami gryzoni czy po zjedzeniu ryby słodkowodnej. Pasożyty u psa mogą się także pojawić podczas przebywania w hotelu dla zwierząt. Swoboda w większej grupie psów ułatwia bowiem przekazywanie pasożytów. Nie zapomnij więc o odrobaczeniu swojego pupila po powrocie do domu.

Chroń zdrowie swoje i rodziny

Musisz wiedzieć, że pasożyty zwierzęce mogą być niebezpieczne dla ludzi, a w szczególności dla dzieci. Jeżeli twój pies jest nosicielem pasożytów, może on przenosić jaja na sierści, wokół ogona oraz w innych rejonach swojego ciała. Jaja pasożytów mogą więc z łatwością przedostać się na ręce dziecka podczas głaskania zwierzęcia lub zabawy. Jeśli dziecko wsadzi palce do buzi, połknie pasożyty, a tym samym będzie narażone na zakażenie.

Należy pamiętać o tym, że niektóre pasożyty są nieszkodliwe dla psów, lecz niebezpieczne dla człowieka. Jest tak w przypadku tasiemca bąblowcowego wielojamowego. Wywoływana przez niego choroba – echinokokoza wielokomorowa – zwykle rozwija się przez lata po zakażeniu pasożytem. Powoduje poważne zmiany w wątrobie, które mają zazwyczaj cechy choroby nowotworowej.

Leczenie chorób pasożytniczych

Gdy pojawią się pasożyty u psa, weterynarz prawdopodobnie zbada próbkę kału przed przepisaniem właściwego środka odrobaczającego. Dzięki temu będzie w stanie zalecić właściwe postępowanie dostosowane do stylu życia i problemu psa. Środek przeciw robakom może zostać zaaplikowany w postaci pigułki, pasty, płynu bądź w formie sprayu. Przed użyciem przeczytaj uważnie ulotkę i upewnij się, że dostosowałeś dawkę do wagi twojego psa, przestrzegając zaleceń weterynarza. Należy być jednak świadomym, że nie każdy produkt będzie w stanie zwalczyć wszystkie rodzaje robaków.

Odpowiednia profilaktyka

Kiedy organizm psa zostanie oczyszczony z pasożytów, należy dopilnować by zdrowe zwierzę otrzymywało karmę bytową dobrej jakości. Pożywienie powinno być dopasowane do jego wieku, wzrostu i predyspozycji danej rasy. Z myślą o indywidualnych predyspozycjach psów, Royal Canin proponuje szeroką gamę karm pogrupowanych stosownie do wieku psa (Junior, Adult, Mature), przebytych zabiegów sterylizacji (Sterilised), predyspozycji do nadwagi (Light) i wielu innych.

24793

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij