Pasożyty u psa i kota – prawdy i mity

Czym są pasożyty u kota i psa? Czy i jak robaki u psa i kota (jak kolokwialnie się je nazywa) zagrażają zdrowiu naszych zwierząt? Co powinniśmy wiedzieć o odrobaczaniu kota i psa? O psich i kocich chorobach pasożytniczych w dzisiejszym artykule.

Chcąc opisać pasożyty u psów i kotów, należałoby poświęcić nie jeden wpis na blogu, lecz kilka dysertacji, a i tak temat nie zostałby do cna wyczerpany. Dlatego też nie będę skupiał się na pasożytach u kotów i psów oraz chorobach przez nie wywołanych, ale na mitach, które dotyczą tego tematu.

Robaki u kota i psa

Sporej części moich pacjentów słowo „pasożyt” kojarzy się z robakami. Rzeczywiście pasożyty, czyli organizmy bytujące na innym zwierzęciu, przynoszą szeroko pojęte szkody i należy je zwalczać. Warto jednak wiedzieć, dlaczego trzeba rozpocząć z nimi bój oraz jakie objawy mogą sugerować problem parazytologiczny (czyli właśnie pasożytniczy).

Pasożyty – objawy

Często zgłaszają się do mnie ludzie, którzy od wejścia proszą o tabletki na odrobaczanie psa lub kota, gdyż ich zwierzę ma odruch przesuwania pośladkami po podłożu. Należy wiedzieć że taki objaw nie musi od razu sugerować problemu z zakresu parazytologii. Często opiekunowie dodają jeszcze stwierdzenie, że zwierzę „pewnie ma owsiki”. Zdanie wybitnie błędne, wynikające oczywiście z braku specjalistycznej wiedzy z zakresu medycyny weterynaryjnej. Nie można mieć o to pretensji do właścicieli. Jak należy więc rozumieć takie zachowanie?

Robaki u psa, a może inne psie choroby?

Skojarzenie świądu okolicy ogona z obecnością owsików wynika z prostego przeniesienia z medycyny ludzkiej. Bardzo często dzieci z owsicą odczuwają swędzenie w okolicy odbytu. U psów i kotów owsiki jednak nie pasożytują. Dlatego też diagnoza postawiona „u drzwi” przez właściciela jest mylna. Dlaczego zatem zwierzę zachowuje się w ten sposób?

Przy bardzo dużej inwazji pasożytniczej, czasem zdarza się, że zwierzę rzeczywiście może odczuwać świąd. Jednak zdecydowanie częściej problem leży w przepełnionych zatokach okołoodbytowych. By wykluczyć wszystkie przyczyny, należy umożliwić lekarzowi weterynarii precyzyjne badanie, a tym samym i właściwą diagnozę podłoża tzw. saneczkowania (odruchu przesuwania zadem po podłożu).

Odrobaczanie kota i psa

Kolejny mit, to przekonanie, że zwierzęta odrobacza się tylko w wieku młodzieńczym. Tak zwane odrobaczenie psa i kota „raz a dobrze” nie istnieje i żaden preparat nie będzie działał przez całe życie. Równie mylne jest myślenie, że pies/kot na pewno nie ma robaków, skoro był odrobaczany kilka miesięcy temu. Niestety odrobaczanie psa/kota to nie szczepienie i nie działa profilaktycznie.

Podając tabletki na odrobaczanie kota czy psa zwalczamy pasożyty, które są już obecne w przewodzie pokarmowym zwierzęcia. Pasożyty u kotów/psów ulegają zniszczeniu, jednak organizm czworonoga w żadnym przypadku nie jest chroniony na przyszłość. W efekcie, już w kolejnej dobie po odrobaczeniu, zwierzę może mieć kontakt z nowymi pasożytami. Z tego powodu często przeprowadza się odrobaczanie „w ciemno”. Stosowane w tym celu preparaty zazwyczaj w niewielkim stopniu wchłaniają się z przewodu pokarmowego, a ich wpływ na organizm zwierzęcia jest niewielki.

Pasożyty u kotów i psów – przyczyny

U psów i kotów, które prowadzą wychodzący tryb życia (a co za tym idzie mających bardzo łatwy kontakt z odchodami innych zwierząt) w znaczący sposób zwiększa się ryzyko inwazji pasożytów. Należy pamiętać, że także niewychodzące czworonogi nie są w pełni bezpieczne. My – opiekunowie – często wychodzimy z domu i w związku z tym możemy przynieść do mieszkania jaja pasożytów na podeszwach butów.

Kiedy zdecydować się na odrobaczenie kota?

Istnieje także znacznie lepsze rozwiązanie. Choć bywa bardziej długotrwałe i mniej przyjemne, a niekiedy i droższe, jest znacznie bezpieczniejsze i dokładniejsze. Jego istotą jest wykonanie badań parazytologicznych kału, zanim podamy zwierzęciu preparaty odrobaczające. Temat ten na pewno naświetli nasz lekarz weterynarii. Dlaczego rozsądniej badać, a nie odrobaczać w ciemno?

Większość preparatów odrobaczających, stosowanych w zwykły sposób, nie zwalcza wszystkich gatunków pasożytów. Owszem, zazwyczaj większość nicieni i tasiemców, które przytrafiają się psom i kotom, zostaje wyeliminowana po rutynowym odrobaczaniu. Jednak niektóre z pasożytów wymagają zastosowania innych dawek, wydłużenia czasu podawania, czy po prostu, podania zupełnie innych preparatów.

swojego psa i kota

Sprawdź, jak żywić swojego psa i kota, by zapobiec problemom z układem pokarmowym.

O tym, jak, czym i w jakiej dawce należy odrobaczyć zwierzę zadecyduje oczywiście lekarz weterynarii. Sprawdź, gdzie znajdziesz najbliższą lecznicę weterynaryjną polecaną przez Royal Canin.

Choroby psów i kotów, które są groźne dla człowieka

Warto też mieć świadomość, że niektóre psie czy kocie choroby pasożytnicze zagrażają również naszemu (ludzkiemu) zdrowiu. Nazywamy je zoonozami. Musimy jednak wiedzieć, że zachowanie podstawowych zasad higieny (mycie rąk po każdej zabawie ze zwierzakiem i przed każdym posiłkiem) w bardzo dużym stopniu eliminuje ryzyko zakażenia odzwierzęcymi chorobami kotów i psów.

Toksoplazmoza, czyli niebezpieczna kocia choroba

Nasuwa się jeszcze jeden częsty temat – ciężarna kobieta i kot pod jednym dachem. Już ze szkoły podstawowej kojarzymy informację, że koty stanowią źródło toksoplazmozy, czyli choroby wywoływanej przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Ta choroba kotów jest bardzo niebezpieczna dla rozwijającego się w brzuchu matki płodu. Mimo to, będąc w ciąży, wcale nie trzeba pozbywać się kota z domu. Niestety niektóre „mądre” rady dla ciężarnych, właśnie do tego się sprowadzają.

Toksoplazma nie unosi się w powietrzu wokół kota niczym zła aura. Wydalana jest przez chore zwierzę podczas defekacji. Unikanie kontaktu z kuwetą i dbanie o higienę po zabawie z kotem bardzo mocno ogranicza ryzyko zarażenia. Poza tym zdecydowana większość kobiet ciężarnych miała kontakt z toksoplazmą dużo wcześniej, np. podczas zabawy w piaskownicy (dla bezdomnych kotów stanowi ona olbrzymią kuwetę) albo poprzez kontakt z surowymi, niedomytymi warzywami czy niedogotowanym bądź surowym mięsem. Odporność po takim kontakcie jest dożywotnia, ale o tym poinformować powinien już lekarz prowadzący ciążę, po zleceniu odpowiednich badań.

 dla kotów Royal Canin

Dowiedz się więcej o najlepszej mokrej karmie dla kotów Royal Canin.

Mam nadzieję, że moje wskazówki choć w niewielkim stopniu wyjaśniły podstawowe kwestie związane z pasożytami wewnętrznymi zwierząt. Pasożyty bytujące na powierzchni naszych czworonogów, to temat na całkiem nowy artykuł.

15068

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij