Owczarek niemiecki – pies służbowy czy rozhisteryzowany psi inwalida?

Owczarki niemieckie to jedne z najpopularniejszych ras psów na świecie. Są także najczęściej wykorzystywaną przez człowieka rasą psów do pracy. Jaki jest charakter owczarka niemieckiego? Jak na przestrzeni lat zmieniała się ta rasa?

Psy tej rasy zawdzięczamy kapitanowi Maxowi von Stephanitza, który w XIX wieku rozpoczął pracę nad uzyskaniem psów bardzo wszechstronnych, które łączyłyby najlepsze cechy psów “owczarskich”. W 1899 roku powstało pierwsze towarzystwo owczarka niemieckiego.

Przyglądając się wzorcowi owczarka, trudno w kilku słowach opisać zalety tej rasy. Oczywiście nie dlatego, że ich nie ma, ale ze względu na ich ogromną ilość. Do najważniejszych należą zdecydowanie odwaga, inteligencja, zrównoważony charakter, bezgraniczne oddanie opiekunowi oraz szybkość uczenia się. To właśnie dzięki tym cechom owczarki są tak chętnie wykorzystywane przez człowieka do pracy.

Użytkowość owczarka niemieckiego

Mimo że owczarki wywodzą się od psów pasterskich (Klasyfikacja FCI: Grupa 1 – Psy pasterskie i zaganiające; Sekcja 1 – Psy pasterskie; wymagane próby pracy), są bardzo wszechstronne w kwestii użytkowania. Owczarki mogą być zarówno psami policyjnymi, wojskowymi, poszukiwawczymi, stróżującymi, jak i również asystentami osób niepełnosprawnych czy psami rodzinnymi. Czy jednak na pewno jest tak w przypadku współczesnych owczarków niemieckich? Niestety ich ciągle niesłabnąca popularność oraz pęd w uzyskaniu „odpowiedniego”, cenionego wyglądu ma swoje poważne konsekwencje dla rasy.

Fizyczne zmiany, jakie przez lata zaszły w owczarkach

Konsekwencje te mieszczą się w dwóch grupach – fizycznych i behawioralnych. Ze strony fizycznej są to przede wszystkim ogromne problemy z układem kostno-stawowym (dysplazja stawów biodrowych i zapalenie kości) oraz inne choroby, takie jak duża skłonność do nowotworów, alergii itp. Wygląd obecnych owczarków niemieckich niestety nie przypomina tych silnych, muskularnych psów sprzed 100 lat.

Współcześnie, owszem, są to potężne psy, które jednak ledwo się poruszają. Psu brak gracji i siły by się prawidłowo przemieszczać. Spowodowane jest to jego nadmiernie obniżonym zadem. Zbyt dosłowne traktowanie fragmentu wzorca: Linia górna płynnie przebiega od nasady szyi przez długi i wysoki  kłąb i prosty grzbiet do lekko opadającego zadu, doprowadziło do ukształtowania psów o wręcz “rachitycznym” wyglądzie.

Charakter owczarka niemieckiego

Duży nacisk na wygląd, rozmnażanie psów z wadami psychicznymi i wiele innych czynników – wszystko to wpłynęło na ogromne problemy behawioralne. Czytając, jakie cechy psychiczne powinny posiadać owczarki i obserwując ich współczesnych przedstawicieli, można odnieść wrażenie, że to dwie różne rasy. Większość dzisiejszych owczarków niemieckich to psy lękliwe (a co za tym idzie wykazujące dość poważną agresję), nadpobudliwe oraz trudne w szkoleniu ze względu na małą pewność siebie i zbyt silną reakcję na bodźce rozpraszające.

Ich silny związek z opiekunem niestety dość często przeradza się w nadmierne przywiązanie i wynikające z tego problemy separacyjne. Jeżeli przy tym nie zapewnimy psu właściwych aktywności, zrodzi to frustrację, która dodatkowo wzmocni niechciane zachowania, takie jak nadmierna szczekliwość, niszczenie czy zachowania stereotypowe. Nie można jednak zapominać, że na postępowanie naszych psów wpływa nie tylko genetyka, ale również środowisko, w jakim przebywają, a także procesy uczenia się.

Szkolenie owczarka niemieckiego

Z tego powodu niezmiernie istotny jest wpływ sposobu szkolenia i wychowania psa. Nie dziwmy się, że owczarek zamknięty całe swoje życie w boksie bądź niewychodzący poza teren ogrodu, będzie rekompensował sobie te braki szczekaniem, polowaniem na koty sąsiadów czy próbami „zagryzienia” listonosza, kuriera itp. Znacząco obniżony nastrój psa, w połączeniu z silnym instynktem pilnowania zasobów, powoduje, że większość owczarków przebywających w ogródkach to „cykające bomby”.

karmić owczarka niemieckiego

Czy wiesz, czym karmić owczarka niemieckiego? Sprawdź, jaka jest najlepsza karma dla szczeniaka i dorosłego psa tej rasy.

Niestety dość powszechne jest także stereotypowe podejście do tych psów, czyli „nie muszę go szkolić, bo to owczarek – on wszystko potrafi”, „musi być trzymany twardą ręką” czy „tylko metody siłowe (awersyjne) są skuteczne w szkoleniu”. Takie postępowanie, w połączeniu ze wzbudzaniem w psach agresji (szczególnie u psów wykorzystywanych jako substytut alarmu), rodzi wiele zagrożeń.

Konsekwencje nieprawidłowego szkolenia

Tego typu podejście pociąga za sobą coraz mniejsze zainteresowanie psami tej rasy wśród różnorakich służb, takich jak policja, wojsko czy straż graniczna. Ich miejsce zajmują czworonogi o bardziej stabilnym i zrównoważonym charakterze. Niestety powoduje to powstanie błędnego koła, gdyż coraz mniej hodowli stawia na użytkowość tej rasy. Fakt ten wpływa z kolei na stale rosnącą liczbę psów z problemami behawioralnymi.

Zdrowy i prawidłowo ułożony owczarek

Dość powszechnym błędem w interpretacji psich zachowań jest traktowanie psa, który warczy, szczeka i próbuje ugryźć każdego napotkanego człowieka czy psa, za odważnego i pewnego siebie psa stróżującego. Niestety prawda jest taka, że 99% tych psów, to zwierzęta wykazujące zachowania agresywne na tle lęku i frustracji. Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest dokładne wybieranie hodowli, z jakich bierzemy młodego psa. Na które z hodowli zwrócić uwagę?

Sprawdź listę najlepszych hodowli psów, które współpracują z Royal Canin.

Należy wybierać takie hodowle, które rozmnażają psy użytkowe. Równie ważne jest dołożenie wszelkich starań, aby właściwie przeprowadzić socjalizację i szkolenie psa. Największy nacisk musimy stawiać na ograniczenie powstawania zachowań lękowych i wzmacnianie pewności siebie bez wzbudzania agresji. Konieczne jest stosowanie tylko pozytywnych i łagodnych metod szkoleniowych. Najwyższy czas, aby owczarek niemiecki znów stał się synonimem siły i inteligencji, ale połączonej z łagodnością.

8534

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij