Otyłość i nadwaga u psa – łatwiej zapobiegać niż leczyć

Otyłość u psa to jedna z najczęstszych dolegliwości – problem ten dotyczy około trzydziestu procent psów. Warto zauważyć, że nie jest to jedynie kłopot natury estetycznej. Dzisiaj otyłość u psów definiowana jest jako poważne schorzenie i choroba psów, która niesie za sobą znaczące konsekwencje.

Nadwaga i otyłość to jedna z poważniejszych, lecz często bagatelizowanych, psich chorób. Skutkować może niebezpiecznymi dolegliwościami i zagrożeniami dla zdrowia psa. Najczęściej towarzyszą jej: nietolerancja wysiłku i ciepła, problemy krążeniowo-oddechowe, choroby skóry i sierści, artretyzm, cukrzyca i wiele innych. Lista problemów związanych z otyłością, które mogą mieć znaczący wpływ na długość życia twojego psa, jest bardzo długa. Jak nie dopuścić do ich rozwoju?

Otyłość u psów – eliminacja złych nawyków

Głównymi przyczynami otyłości u psa są czynniki środowiskowe. Najczęściej są to zbyt duże dzienne porcje pokarmu, niewystarczająca aktywność fizyczna, regularne karmienie psa resztkami czy dzieci dzielące się z pupilem słodyczami. Ważne jest, aby wszyscy domownicy byli świadomi zagrożeń. Co możesz zrobić? Upewnij się, że tylko jedna osoba jest odpowiedzialna za karmienie psa. Pozostali członkowie rodziny mogą wykazać się w inny sposób, na przykład bawiąc się z psem lub wychodząc z nim na spacer.

Ile powinien jeść pies?

Należy pamiętać, że psy o podobnej masie ciała mogą mieć bardzo zróżnicowane potrzeby energetyczne. To, ile pokarmu powinien spożywać dziennie twój czworonóg, jest zależne od wielu czynników. Do najważniejszych należą:

  • rasa psa,
  • płeć,
  • typ sierści,
  • wiek,
  • poziom aktywności fizycznej,
  • styl życia,
  • indywidualne cechy charakteru.

Czy waga psa jest prawidłowa?

Musisz pamiętać, że tabele określające porcje pokarmu to jedynie zalecenia – dzienna porcja powinna być indywidualnie dostosowana do każdego psa. Jedyny sposób, aby dowiedzieć się czy twój pies otrzymuje odpowiednią dawkę kalorii, to zważenie go. Pod koniec okresu wzrostu (około pierwszych urodzin) pies zazwyczaj posiada idealną masę ciała, która powinna być wyznacznikiem przez resztę jego życia.

Jak często ważyć psa? Postaraj się robić to przynajmniej raz w miesiącu (a najlepiej raz w tygodniu). Jeżeli nie jesteś w stanie podnieść swojego pupila, poproś o wsparcie weterynarza – lecznice zazwyczaj posiadają wagi dla dużych psów. Lekarz weterynarii może również pomóc w określeniu idealnej masy ciała twojego psa i dobrać odpowiedni model żywienia. Jeśli jeszcze nie znalazłeś dobrego weterynarza, sprawdź listę lecznic polecanych przez Royal Canin.

Obserwuj swojego psa

Waga to nie jedyny sposób oceny kondycji zwierzęcia. Jeżeli spojrzysz na psa z góry bądź z profilu, powinieneś być w stanie wyraźnie dostrzec jego talię. Jeżeli brzuch psa jest zbyt duży, należy podjąć odpowiednie działania. Głaszcząc boki swojego czworonoga powinieneś wyczuwać jego żebra. Jeżeli zauważysz tłuszcz na grzbiecie bądź w miejscu gdzie zaczyna się ogon, twój pies prawdopodobnie ma ponad 30-procentową nadwagę. Jeżeli określenie optymalnej masy ciała psa jest dla ciebie problemem, poproś o pomoc weterynarza. To właśnie lekarz powinien określić docelową wagę psa i stworzyć plan utraty zbędnych kilogramów.

Jak odchudzić psa?

Jak powinno przebiegać odchudzanie psa? Utrata wagi musi być powolnym i stopniowym procesem, który zakłada nie większy spadek masy ciała niż jeden procent tygodniowo. Głównym celem jest uniknięcie efektu jo-jo, który często jest wyjątkowo częsty w przypadkach gwałtowanego spadku wagi. Musimy pamiętać, że jako właściciele, jesteśmy odpowiedzialni za podopiecznych. Do naszych obowiązków należy między innymi regularna kontrola ich masy ciała zwierzęcia. Kilka lat temu właściciele ważącego 70 kg labradora, zostali skazani przez londyński sąd za okrucieństwo wobec zwierząt.

Chcesz wiedzieć o konsekwencjach otyłości u psów? Sprawdź, czym dokładnie może skutkować ta bagatelizowana choroba psa.

528

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij