Opieka nad psem po sterylizacji lub kastracji

Sterylizacja i kastracja, jako skuteczne metody kontroli populacji psów i ochrony zwierząt przed chorobami, zyskują coraz większą popularność. Należy jednak pamiętać, że zarówno pies po kastracji, jak i suczka po sterylizacji wymagają właściwej opieki.


Samiec poddany kastracji z reguły dochodzi do siebie po zabiegu znacznie szybciej niż wysterylizowana suka. W pierwszym przypadku sama procedura jest bowiem zdecydowanie prostsza. Kastracja psa nie wymaga nacięcia powłok brzusznych, a jedynie worka mosznowego.

Pies po kastracji lub sterylizacji

Kastracja psa to stosunkowo prosty zabieg chirurgiczny, który praktycznie nie niesie za sobą ryzyka powikłań. Sterylizacja suczki jest natomiast zabiegiem poważniejszym. Po jej wykonaniu niezbędne jest czasowe ograniczenie aktywności psa, zakładanie do momentu zagojenia się rany ochronnego ubrania, a także kontrole u lekarza weterynarii. Bezpośrednio po zabiegu, zarówno pies, jak i suka wymagają bardzo troskliwej opieki ze strony swoich właścicieli. Przeczytaj, dlaczego warto poddać zwierzę zabiegowi sterylizacji bądź kastracji. Sprawdź, jakie korzyści niesie za sobą takie rozwiązanie.

Okołooperacyjna opieka nad psem

Po odebraniu czworonoga z lecznicy, należy mu zapewnić ciszę i spokój. Działanie środków znieczulających, jakie stosowane są do narkozy, może utrzymywać się jeszcze jakiś czas po operacji. Pies może być w związku z tym dość ospały i nie w pełni skoordynowany ruchowo. Dopóki nasz pupil nie odzyska kontroli nad swoim ciałem, należy zwracać uwagę na jego wszelką aktywność. Zbyt gwałtowne ruchy zwierzęcia w tym czasie mogą spowodować zerwanie szwów, co może prowadzić do powstania przepukliny brzusznej i zakażeń. Ze względu na możliwe zaburzenia koordynacji, czworonóg może łatwo sobie zrobić krzywdę, na przykład spadając ze schodów lub potykając się.

Pies po operacji – jak się nim zająć?

Wodę, w małych ilościach, można zacząć podawać psu około 3-4 godziny po zabiegu. Z pierwszym lekkostrawnym posiłkiem najlepiej wstrzymać się do dnia kolejnego, dobrze podzielić go na kilka małych porcji. Zdarza się, że zwierzę nie wykazuje zainteresowania miską. Przejściowy brak apetytu w takiej sytuacji to normalne zjawisko związane ze znieczuleniem oraz stresem. Wszelkie niepokojące objawy, takie jak brak apetytu utrzymujący się powyżej 48 godzin, podwyższona temperatura, apatia, zaczerwienienie lub wyciek z rany, należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem weterynarii, który operował psa.

Czy masz już zaufanego lekarza weterynarii? Sprawdź lecznice polecane przez Royal Canin.

Ze względu na ryzyko zerwania szwów i uszkodzenia rany, aż do momentu jej całkowitego wygojenia, zwierzę powinno być wyprowadzane wyłącznie na smyczy, a długość i częstotliwość spacerów warto ograniczyć do niezbędnego minimum. W miarę postępującego gojenia się rany, pies zaczyna odczuwać swędzenie. Mimo to nie wolno pozwolić mu na drapanie, lizanie i wygryzanie szwów. Nieustanne pilnowanie czworonoga jest dość uciążliwe i nie zawsze możliwe (na przykład w nocy). Dlatego też  wskazane jest założenie psu kołnierza lub fartuszka ochronnego.

Długoterminowa opieka nad kastratem

Sterylizacja i kastracja prowadzą do pewnych istotnych zmian w metabolizmie psa. Przede wszystkim zwierzęta poddane zabiegowi mogą przejawiać większą skłonność do przybierania na wadze. Nadmierny przyrost wagi to jednak najczęściej skutek błędów żywieniowych popełnianych przez właścicieli, którzy zapominają, że po sterylizacji i kastracji potrzeby energetyczne zwierzęcia zmniejszają się o około 20%. Fakt ten należy uwzględnić, przygotowując posiłki dla czworonoga. W przeciwnym razie może dojść do nadmiernego przyrostu masy ciała, rozwoju nadwagi i otyłości.

Jak karmić psa po sterylizacji bądź kastracji?

Prawidłowo zbilansowana karma przeznaczona dla psów sterylizowanych i kastrowanych powinna cechować się zwiększonym poziomem białek. Taki zabieg gwarantuje uczucie sytości przy jednoczesnym obniżeniu kaloryczności posiłków. Wskazany jest też dodatek L-karnityny, która odpowiada za pobudzenie metabolizmu tłuszczy.

Royal Canin Mini Sterilisedmedium-sterilised maxi-sterilised

Właściwą dieta to nie wszystko. Niezbędnym czynnikiem gwarantującym utrzymanie prawidłowej wagi, dobrej kondycji i samopoczucia psa po zabiegu, jest aktywność fizyczna. U zdrowych zwierząt, bez względu na to, czy poddano je zabiegowi sterylizacji lub kastracji, tycie oraz związane z nim dolegliwości są najczęściej skutkiem złych nawyków żywieniowych, braku ruchu i stymulacji umysłowej.

109527

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij