Opieka nad psem dojrzałym

Twój czworonożny przyjaciel starzeje się o wiele szybciej niż ty. Z tego powodu prędzej czy później będziesz musiał otoczyć swojego pupila szczególną troską. Czy wiesz jak opiekować się psem? Co należy robić, by zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia psich chorób?

Zmiany związane z wiekiem następują indywidualnie u każdego czworonoga, w zależności od jego kondycji, sposobu opieki i stosowanej diety. Zwierzę dojrzałe spędza mniej czasu na zabawie, chętniej śpi, zaczyna się wolniej poruszać. Stopniowo spada wydolność jego organizmu, mogą pojawić się pierwsze kłopoty z układem oddechowym i układem krążenia. Co robić, by pomimo postępujących procesów starzenia, zapobiec psim chorobom i sprawić, by zwierzę cieszyło się jak najlepszym zdrowiem i kondycją?

Zadbaj o regularną kontrolę zdrowia psa

Starsze czworonogi wyjątkowo często narażone są na problemy dentystyczne. Ze względu na tak powszechne stomatologiczne choroby psów, stan ich jamy ustnej wymaga szczególnej uwagi. Rozwijający się kamień nazębny sprzyja namnażaniu bakterii przedostających się do krwiobiegu i pogarszających samopoczucie czworonoga. Rośnie także ryzyko wystąpienia dolegliwości stawów i układu kostnego, dlatego warto, po konsultacji z lekarzem weterynarii, podjąć odpowiednie działania profilaktyczne.

Poznaj predyspozycje rasy do wystąpienia niektórych psich chorób

Duże rasy psów w dojrzałym wieku są szczególnie zagrożone wystąpieniem choroby zwyrodnieniowej stawów. W związku z tym warto podawać zwierzęciu prawidłowo dobraną karmę. Idealna dla starszych psów o szczególnych potrzebach, będzie karma Royal Canin. Oprócz bogatego w przeciwutleniacze wyciągu z winogron i zielonej herbaty (aktywnie przeciwdziała starzeniu się komórek), karma zawiera także siarczan chondroityny i glukozaminy, które skutecznie ochronią stawy psa.

Zapewnij psu komfort psychiczny

Jeśli rozważasz przyjęcie do domu młodego czworonoga, zastanów się, jak wpłynie to na dojrzałe zwierzę. Nie każdy starszy pies polubi nowe towarzystwo. Energiczne szczenię może okazać się zbyt męczące, a jego obecność dodatkowo stresująca, gdyż z pewnością zaabsorbuje sporą część uwagi opiekuna. Tymczasem dojrzały pies często potrzebuje bardziej intensywnego, niczym niezakłóconego kontaktu ze swoim panem. O tym, jak komunikować się ze swoim psim seniorem, możesz przeczytać we wcześniejszym wpisie.

Dostosuj sposób karmienia do zmniejszonej aktywności czworonoga

Starsze psy często unikają ruchu. Naszym zadaniem jest odpowiednio zachęcić psa seniora do regularnej aktywności fizycznej. Równie ważne jest jednak podawanie prawidłowo zbilansowanego pożywienia. Karmy dla psów Royal Canin, dzięki naukowo opracowanej recepturze, odgrywają ogromną rolę w profilaktyce psich chorób wieku dojrzałego (w tym nadwagi i otyłości u psa) i ochronie zwierzęcia przed infekcjami:

  • zawarta w składzie L-karnityna zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się tłuszczu i stabilizuje wagę zwierzęcia;
  • optymalna proporcja minerałów i witamin dla psa zapobiega utracie masy mięśniowej;
  • niskokaloryczność i równoczesne bogactwo w składniki odżywcze pozwala zaspokoić wszystkie potrzeby organizmu, nie narażając go na przyrost tkanki tłuszczowej.

Dowiedz się więcej na temat profilaktyki nadwagi u psów dojrzałych.

Sucha karma dla psa Royal Canin Mini Adult 8+Sucha karma dla psa Royal Canin Medium Adult 7+Sucha karma dla psa Royal Canin Maxi Adult 5+

613

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij