Okres buntu – jak wychować psa?

Niektóre rasy psów lub konkretne osobniki przechodzą okres dojrzewania spokojnie, u innych przebiega on bardziej burzliwie. Jak w takiej sytuacji poradzić sobie z dorastającym szczenięciem? Jak powinna przebiegać tresura psa?

Większość psów wchodzi w okres dojrzewania pomiędzy 4. a 8. miesiącem życia. Duże zmiany hormonalne, jakie zachodzą w tym czasie zarówno w organizmie samic, jak i samców, związane są z nabywaniem przez nie dojrzałości płciowej. Przemiany te znajdują swoje odzwierciedlenie w zachowaniu szczeniąt.

Najczęstsze problemy z psem – czego spodziewać się po dorastającym szczenięciu?

Można wymienić szereg zachowań, jakie kojarzone są zwykle z psami, które wchodzą w kolejny etap swojego rozwoju. Do najpopularniejszych z nich należą poniższe sytuacje:

  • Pies ucieka i jest nieposłuszny

Młode szczenię zazwyczaj nie odstępuje nas na krok. Jest mocno skoncentrowane na człowieku. Szybko uczy się nowych komend i chętnie je wykonuje. Oczywiście, inaczej szczenię będzie zachowywało się, gdy w pobliżu jesteśmy tylko my, a inaczej, gdy w jego otoczeniu pojawią się inne zwierzęta. Zazwyczaj ich towarzystwo będzie dla młodego psa bardziej interesujące od naszego.

Po wejściu w okres dojrzewania sytuacja może skomplikować się jeszcze bardziej. Szczenię może nie reagować na polecenia, które doskonale zna – zamiast wracać, jak dotąd na zawołanie, oddala się w przeciwną stronę. Wydaje się nie rozumieć komend, które do tej pory bezbłędnie zdążyło już opanować. Jest to zupełnie naturalny objaw, który absolutnie nie wynika ze złej woli zwierzęcia. Dorastające szczenię jest pewniejsze siebie, odczuwa potrzebę większej niezależności, eksploracji otoczenia oraz testowania granic tego, co dozwolone i zakazane. Ma też spory problem z dłuższym koncentrowaniem się na jednej czynności.

  • Większa lękliwość czworonoga

Szalejąca w organizmie psa burza hormonów bywa przyczyną pewnych niezrozumiałych lub nieadekwatnych do okoliczności zachowań zwierzęcia. Przedmioty, sytuacje czy zjawiska, z którymi zdążyło się już oswoić i uznać za całkowicie zwyczajne, mogą nagle wzbudzić niepokój, lęk, a nawet agresję u psa.

  • Pies niszczy przedmioty i jest nadpobudliwy

Dorastające psy są pełne energii. W początkach tej fazy rozwoju następuje też wymiana zębów, co wiąże się ze wzmożoną potrzebą gryzienia i żucia. Jeśli opiekun nie zapewni psu odpowiedniej ilości zajęć, zwierzę prawdopodobnie będzie chciało spożytkować nadmiar energii w inny sposób, na przykład obgryzając meble w mieszkaniu czy uciekając podczas spacerów. W tym miejscu warto podkreślić, że właściciel psa, przynajmniej w części, jest w stanie temu zapobiec. Szczenięciu, które wymienia zęby można kupić „przysmaki” do obgryzania. Nadmiar energii można również spożytkować na spacerach poprzez wspólne bieganie, zabawę w chowanego czy naukę przeskakiwania przez przeszkody.

Jak wychować psa?

Sprawdź Royal Canin Junior Active – karmy przygotowane specjalnie z myślą o wyjątkowo aktywnych szczenięciach.

Wychowanie szczeniaka, czyli jak postępować z psim nastolatkiem?

Właściciel psa, przy stosownej dozie samozaparcia i konsekwencji, jest w stanie odpowiednio poradzić sobie z dojrzewającym szczenięciem. Właściwe wychowanie i szkolenie psów pozwoli sprawnie przejść przez ten ciężki okres zarówno czworonogowi, jak i jego opiekunowi. Najważniejsze w pracy ze szczenięciem są:

  • Codzienna nauka i szkolenie psa

Dorastającemu szczenięciu zdarza się zapomnieć o zasadach dobrego wychowania obowiązujących w domu i poza nim. Spokój i konsekwencja w egzekwowaniu raz ustalonych reguł, utwierdzi je w przekonaniu, że posłuszeństwo przynosi więcej korzyści niż niewłaściwe zachowanie. Ryzyko ucieczek można zmniejszyć, spacerując po nieznanym dla psa terenie, gdzie czuje się mniej pewnie i nie oddala się tak chętnie od swojego opiekuna. Ćwiczenia z przywołania są w takim otoczeniu o wiele skuteczniejsze.

Musimy być gotowi na cofnięcie się o kilka kroków także w nauce pozostałych komend. Nie stawiajmy poprzeczki zbyt wysoko. Nawet najlepszy absolwent psiego przedszkola może potrzebować gruntownej powtórki materiału. Sesje szkoleniowe powinny być krótkie i bardzo atrakcyjne, wachlarz nagród jak najbardziej urozmaicony, a prawdopodobieństwo ich zdobycia jak najwyższe. Warto zapisać się na zajęcia dla starszych szczeniąt w szkole dla psów. Tresura psów pod nadzorem doświadczonego instruktora i towarzystwo innych zwierząt w podobnym wieku to niezastąpiona pomoc w pracy z dorastającym szczenięciem.

  • Systematyczna socjalizacja psa

Dorastający pies w dalszym ciągu powinien mieć możliwość nabywania wielu nowych doświadczeń. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę, by każde z nich wiązało się z czymś przyjemnym. Nie wolno zmuszać psa do kontaktu z bodźcami powodującymi jego nieufność lub lęk. Warto przyjrzeć się mowie ciała psa. Odwracanie wzroku, oblizywanie pyska, intensywne ziajanie, ziewanie, podkulanie ogona, obnażanie zębów czy warczenie mogą świadczyć o odczuwanym przez psa stresie i chęci uniknięcia konfrontacji z daną osobą, innym czworonogiem czy określoną sytuacją. Karanie, pocieszanie i wszelkie próby ośmielenia psa mogą odnieść odwrotny od zamierzonego efekt, skutkując utrwaleniem niepożądanych zachowań. Przeciwnie – spokój i ignorowanie takich reakcji pokazują psu, że nie ma się czym stresować.

  • Zaspokojenie instynktów i regularna aktywność fizyczna

Jak wspomniano wyżej, gryzienie jest naturalną potrzebą szczeniąt przed ukończeniem pierwszego roku życia. Aby przekierować ją na właściwe tory i uchronić przed zniszczeniem własne buty, meble czy ubrania, musimy zapewnić psu stały dostęp do odpowiednich dla niego gryzaków. Dobrym rozwiązaniem będą na przykład duże kości cielęce bądź gryzaki z suszonej skóry. Dorastające szczenię potrzebuje także dużo ruchu i zabawy. Wysiłek nie powinien być jednak zbyt forsowny ze względu na wrażliwość wciąż rozwijającego się układu kostno-stawowego.

Więcej na temat tresury i wychowania szczeniąt dowiesz się z wcześniejszego artykułu

11898

Interesujące? Chcesz
wiedzieć więcej? Zapisz się!

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera

Błąd zapisu

zamknij